Noćno osmatranje

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Re: Noćno osmatranje

Postod mbole » Sre Feb 08, 2017 1:59 am

Hobo... ako se iz kondenzatora i dalje napaja katodna cev, ona daklem i dalje radi, pa ne vidim kako joj to produzava vek?
Sta katodna cev zna dal se napaja iz baterije ili iz kondenzatora. Njoj sve jedno, dok struja stize.

Drugo, ako racunas samo efektivno vreme dok gledas, to ne stedi ni bateriju, posto se taj kondenzator nije napunio od "mesecine" vec od struje iz te iste baterije. Samo placas na mostu a ne na cupriji, a cena ista.

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 4:33 pm

Postod odiseys » Sre Feb 08, 2017 3:34 am

BR_ napisao:Ne.

niti ima smislenog razloga da se voajerisa krme u sred noci toj daljini
A little flesh, a little breath, and a reason to rule all – that is myself

DakiNS
Pridružio se: Čet Mar 05, 2015 10:18 am

Postod DakiNS » Sre Feb 08, 2017 11:35 am

Imam Yukon Spartan 3x42 , znači nešto slabiji model , međutim to i ne znači mnogo , posebno na traženu udaljenost na kojoj ne očekuj mnogo bolje rezultate i od višestruko skupljih uređaja. Možda bi i bilo rezultata u idealnim uslovima , znači čistina , bez isparenja sa mesečinom , ali to retko biva . U svojoj lovačkoj karijeri sam naučio da , noćno pucanje sa bilo kojom optikom i reflektorom preko 100 m na divljač veličine svinje je prepotentno i često čista sreća , sve ostalo je ili promašaj ili ranjavanje sa gubitkom divljači. Sama slika , a datom reklamnom klipu je dosta nerealna traženoj situaciji , pošto je to mnogo manja udaljenost i uslovi idealni .U vreme lova na DS vrlo česta pojava izmaglice biulokojeg porekla drastično smanjuje vidljivost, tako da je iluzorno tražiti neke rezultate na udaljnostima 50-100 m.

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Sre Feb 08, 2017 10:03 pm

mbole napisao:Hobo... ako se iz kondenzatora i dalje napaja katodna cev, ona daklem i dalje radi, pa ne vidim kako joj to produzava vek?
Sta katodna cev zna dal se napaja iz baterije ili iz kondenzatora. Njoj sve jedno, dok struja stize.

Drugo, ako racunas samo efektivno vreme dok gledas, to ne stedi ni bateriju, posto se taj kondenzator nije napunio od "mesecine" vec od struje iz te iste baterije. Samo placas na mostu a ne na cupriji, a cena ista.

To sto kazes svakako ima logike. Medjutim, ja sam, kako kaze Odiseys chobanin pa se u niskogradnju nesto i ne razumem. Ali ono sto sam probao (a i po savetima ljudi iz TRZ koji rade na optoelektronici) postoji itekako uocljiva razlika u trajanju baterije i zivotu katodne cevi. Mozda donekle pomogne analogija sa automobilom - dostigne zeljenu brzinu i na kilometar ispred kuce ubacis u ler i ne diras gas a umesto da kocis, pustis da se sam zaustavi. Siguran sam da ces primetiti ustedu.

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Sre Feb 08, 2017 11:05 pm

Ne valja analogija :) al' si blizu poente (snaga, rad, predjeni put, inercija, sile otpora, ...)
No svakako, čisto laicki gledano, ograničeni integral po periodičnoj funkciji je manji nego po konstanti na maksimumu periodične funkcije. Fora je sto ovde ima mnogo 'ali'...
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin

Postod Hobo » Sre Feb 08, 2017 11:24 pm

Vazno je da radi

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Sre Feb 08, 2017 11:37 pm

U sustini se verovatno svodi na krace realno vreme gledanja pod punim svetlosnim pojacanjem.
Tako ima smisla.

Sve zavisi sta ti treba, to jest dal da konstantno nesto posmatras ili da povremeno vidis sta se desava.
U drugom slucaju, taj "rad na gurku", vrsi posao, a stedi ko sto si napisao.

Korisnikov avatar
t03a

Postod t03a » Sre Feb 08, 2017 11:37 pm

Pa to, sigurno ima gomila faktora koji učiti na još vise stvari od kojih je nama poznat veoma mali deo. Zato manje filozofije i slušaj ljude iz prakse :obscene-drinkingcheers:
scio me nihil scire

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin

Postod Hobo » Sre Feb 08, 2017 11:54 pm

Momci, lepo sam napisao:

"... Kada slika postigne punu jasnocu, uredjaj mozete iskljuciti i on ce (u zavisnosti od tipa) i dalje funkcionisati od 30-ak sekundi pa do par minuta tj. dok slika polako ne izbledi i potamni. Onda sledi pononovno ukljucivanje. Ovaj vid koriscenje ne stedi samo bateriju vec i katodnu cev. Doduse, strada kondenzator i ponekad trafo ali to su jeftini i lako dostupni delovi. Nas pasivni rucni dvogled duhovitog imena PRD 4x80 predvidjen je upravo za ovakvu upotrebu i on cak i nema mogucnost da bude konstantno ukljucen."

I taj nacin rada daje zadovoljavajuce rezultate. Nije u pitanju samo improvizacija "tamo nekog majstora", postoji formacijski uredjaj napravljen upravo za ovakvo koriscenje (sto sam takodje napisao, jel' te...). Dakle, ako smo to apsolvirali da krenemo dalje?

Korisnikov avatar
t03a

Postod t03a » Čet Feb 09, 2017 12:16 am

Mislim da je PRD režim rada smisljen zbog trajanja baterije, pre nego veka cevi.
scio me nihil scire

Povratak na “Ostala oprema”