Koji termos?

Moderator: Hobo

avalon
Pridružio se: Uto Feb 04, 2014 11:18 am

Koji termos?

Postod avalon » Sub Maj 02, 2015 11:07 pm

Zdravo svima.
Interesuje me vase misljenje o termosima, tj sta mi savetujete da kupim.
(Nisam ni znao da je to firma, koja se zove Termos, kod nas se odomacio naziv...)

Dakle, koji termos / cuturu koja cuva temperaturu (bliga kako se kaze srpski termos :) ) da kupim?

Trebalo bi da moze da stane do 0.75 - 1 l tecnosti u njega (to mu dodje 4-5 soljica kafe).
Da je zilav, da moze da izdrzi lomatanje, padanje i uopste da nije zenskast sa cveticima i da se razbije cim padne na zemlju.
da dobro dihtuje, pa da nema sanse da se tecnost razlije po torbi / rancu...
Ono, da mozes da ga poneses u prirodu i da se ne zivciras da li se prosulo ili razbilo nesto...

Trenutno sto vidim, glavne baje u ovom segmentu su Thermos, Kleen Kanteen, Hydro Flask i neki japanski Zojurishi...
Verovatno i vi imate neke savete, pa me interesuju.
Pozdrav

Korisnikov avatar
Radiobunker
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 1:36 pm

Re: Koji termos?

Postod Radiobunker » Ned Maj 03, 2015 4:38 pm

Pozdrav Avalon. Ako je do kafe, bolje je skuvaj na licu mesta. Ja sam se opterecivao termosima za kafu dok nisam kupio outdoor kuvalo. Do nabavke kuvala sam koristio neki mali no name termos od inox-a. Ima dupli zid, inox spolja - inox iznutra i to mu je to. Drzi temperaturu dosta dobro, ali iskreno nisam bas precizno merio koliko dugo kafa ostaje topla. Mozda je ovo moje subjektivno misljenje, ali kafa koju vucaras u njemu nekoliko sati dok ne sednes da je popijes ne moze da se uporedi sa sveze skuvanom. Moj ti je savet ako je samo do kafe da se batalis tih termosa i pazaris nesto lako prenosivo za kuvanje i da vidis uzivancije ;)

vukovsin
Pridružio se: Pet Nov 25, 2011 5:39 pm

Postod vukovsin » Ned Maj 03, 2015 5:09 pm

Узмеш просечну тежину термоса.....Погледаш колико у тој тежини можеш да понесеш:Кувало,кафу,чај,додатке(млеко за уз кафу/чај и сл.)Онда донесеш одлуку....

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Ned Maj 03, 2015 11:06 pm

A voda u kojoj ce se kuvati kafa, caj ... ?
Nju nekako ne racunate. Nema svuda pitke vode (a ponegde nema nikakve).

Korisnikov avatar
BlackPanther
Pridružio se: Čet Jan 24, 2013 2:20 pm

Postod BlackPanther » Pon Maj 04, 2015 9:30 am

Ja sam koristio ovakav godinama
Slika
sve dok mu nisam sjebo cep jer mi je palo na pamet da zatvarac stavim u sterilizator za flasice za bebe. Plastika se deformisala i sad imam inox flasu bez zatvaraca :-D. Inace je fenomenalan (ispadao, kotrljao se, drzao i hladno i toplo i nikad nije propustio ni kap).
Kupili mi ga drugari za rodjendan u nekoj radnji za lov i ribolov na novosadskom sajmu na spratu (nemam pojma da li ta radnja postoji).
Imas kopiju tog cuda i kod "kineza" ali onaj njihov cep uzasno smrdi i nikako da izvetri - probao sam. Video sam takve termose i u inostranstvu po sportskim radnjama (tipa decathlon.com).
"Be the best you can be and do the best you can do. You want results? Then put in the work...PERIOD!"

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Pon Maj 04, 2015 9:37 am

mbole napisao:A voda u kojoj ce se kuvati kafa, caj ... ?
Nju nekako ne racunate. Nema svuda pitke vode (a ponegde nema nikakve).

Sta, nema vise dehidrirane vode?
Salu na stranu, ako nedostaje vode za kafu/caj mora se nositi i voda za pice a onda se rade drugacije kalkulacije neophodne opreme (ili se koristi prevoz). Termose ne koristim, jedino zena ponese onu termos solju iz Starbuck kafea kada idemo na duzi put kolima... Cini mi se da je @path-ov savet sasvim OK ali on je poklonik merak-krafta :mrgreen:

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Pon Maj 04, 2015 1:02 pm

Smatram da je termos kao deo opreme visak u svakom pogledu. Radije bih video jedno propisno serpence umesto termos boce :)
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
BlackPanther
Pridružio se: Čet Jan 24, 2013 2:20 pm

Postod BlackPanther » Pon Maj 04, 2015 3:33 pm

Zavisi iz kog ulga se posmatra.
Pauza za kaficu koja ce se samo popiti iz termosa je desetak minuta.
Pauza za kaficu koja treba da se skuva traje bar 30 minuta u zavisnosti od dodatne opreme. Najbrza je ako se vec ima neka pec (npr plinski gorionik) i samo se pripali i skuva. Medjutim, cak i to iziskuje nosenje dodatne opreme. Takodje, put ne moze da se nastavi dok se pomenuta oprema barem ne ohladi a mozda i opere/ocisti.
Tacno je da je najukusnija sveze skuvana kafa, ali ako ne idem da kampujem, vec samo setam prirodom i hocu da napravim kratku pauzu za kaficu i da odmah nastavim, onda je termos boca daleko prakticnija. Mozes cak i u hodu da pijes bez ikakvih problema, preduslova, postuslova... Svaka metoda ima prednost i manu i sve zavisi od preferencija korisnika.

I na kraju, od 2008. imam termos. Vise sam ga koristio 2013. u prvih 4-5 meseci kako mi se rodilo dete, nego u prethodnih 5 godina posedovanja :-). Ali sam pored njega posle kupio jos dva i mnogo su mi pomogli (narocito u pogledu duzine mog sna izmedju dva hranjenja). Tako da svakako podrzavam posedovanje termos boce, koja god da joj je namena :-)
"Be the best you can be and do the best you can do. You want results? Then put in the work...PERIOD!"

avalon
Pridružio se: Uto Feb 04, 2014 11:18 am

Postod avalon » Pon Maj 04, 2015 3:41 pm

E hvala svima na odgovorima...
Jeste, u pravu ste , moze da se skuva kafa na licu mesta, nije da nije ...
Ja nekako vise volim neskafu, ali to je to....

@To3a
JEste ,a li ja kada idem negde da fotografisem, samo mi jos fali da nosim opremu za lozenje i ostale stvari - ioanko nosim stativ, objektive, svetlomere, dzidza bidze... samo jos i to...
A onda bih ubio za kafu..
Ono - mir i tisina i jedan kreten crvenih ociju vice KAAAAFFFFFUUUU :)
Meni je merak da pijem kafu, ne da je pravim :)

@BlackPanther - i ja imam takav neki nesvrstano / kineski termos koji je poceo da pusta na sve strane na poklopcu, zato sam i pitao jer mi ne gine nabavka novog...
Mislim, jeste, kafa je 50% potreba, ostalo su hladna pica leti, sto nije dobro, ali jako prija :)...
Koliko sam video, za takve svrhe se stvarno preporucuje ili zojirushi (anegdota je da je zamerka ovom termosu to da suvise dugo cuva toplotu, pa se desavalo da se ljudi opeku jer su i zaboravili da su nasuli vrucu kafu...) ili klean kanteen - koju iz nekog razloga mnogo preferiraju Ameri :)

Hvala svima mnogo u svakom slucaju...

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Pon Maj 04, 2015 6:03 pm

BlackPanther napisao:Pauza za kaficu koja ce se samo popiti iz termosa je desetak minuta.
Pauza za kaficu koja treba da se skuva traje bar 30 minuta u zavisnosti od dodatne opreme.

Pa i nije bas, vukovsin ima gorionik na prirodni materjal (grancice) i kuva kafu za 10 min pri tome je gorionik manji i laksi od termosa + nosi se samo hladna voda za pice ako nema vode. S druge strane, iz moje perspektive pauza od 30min i vise za kaficu je merak za manje mi se ne isplati da skidam ranac sa ledja. Drugim recima ako sam vec ugrabio dan za uzivanciju ima da pijem kafu polagacki, sednem gde mi je volja i uzivam :mrgreen: Gore pomenuti gorionik je zgodan i za supu, corbu, nudle ...

avalon napisao:@To3a
JEste ,a li ja kada idem negde da fotografisem, samo mi jos fali da nosim opremu za lozenje i ostale stvari - ioanko nosim stativ, objektive, svetlomere, dzidza bidze... samo jos i to...
A onda bih ubio za kafu..
Ono - mir i tisina i jedan kreten crvenih ociju vice KAAAAFFFFFUUUU :)
Meni je merak da pijem kafu, ne da je pravim :)

Pa druze ako vec vices svu tu opremu nista ti ne smeta i jedan upaljac i lonce. Kafu skuvas za 15min, popijes je uz kulijanu za 15min i nastavis dalje, jedino ako bas zuris al to nije to ... Dobro lonce/neki sud za kuvanje i malo dobre volje su zakon za merakraft :character-oldtimer:
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Povratak na “Ostala oprema”