solarni punjac za telefon

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Re: solarni punjac za telefon

Postod Nietzsche » Pet Dec 11, 2015 12:32 pm

Ne znam da li je tema jos uvijek aktuelna, ali ja koristim ovaj punjac:

http://www.ianker.com/product/71ANSCPS-B145A

Mogu postaviti i slike ukoliko nekoga interesuje.

Inace, testirao sam ga par puta u junu kada je sasvim praznu bateriju od 1650mAh po suncanom vremenu punio do 100% u prosjeku za 2 sata i 15 minuta (prosjecna vrijednost uzeta tokom 4 punjenja). Sva cetiri punjenja kada sam mjerio vrijeme bila su po suncanom vremenu oko 12:00 casova bez ijednog oblaka na nebu. Ako pada kisa ili je oblacno uopste ne moze da puni.

Za eksternu bateriju od 10000mAh mu treba ~ dva dana.

Punjac je kostao negdje oko 50 evra ako se ne varam.

JOCCCA
Pridružio se: Ned Maj 24, 2015 1:50 am

Postod JOCCCA » Pet Apr 27, 2018 3:41 pm

https://www.bcgroup-online.com/oprema-z ... lash-42010

Neznam da li sme ovako link.
Nije reklama nego rekoh da li neko ima iskustva da li ovo vredi ista

DeMM
Pridružio se: Pet Avg 28, 2015 8:48 pm

Postod DeMM » Pet Apr 27, 2018 4:17 pm

Ako ti treba solarni punjac, odmah povise u postu imas odgovor. Kod tih jeftinih punjaca, solarna celija je vise marketinski trik nego sto ima bilo kakvu upotrebnu vredost. Sto se tice upotrebe kao power bank... Verovatno moze da posluzi ali ne treba ocekivati realan kapacitet. Ako uzmemo u obzir da samo dve kvalitetnije 18650 baterije koje se obicno koriste u ovakvim uredjajima kostaju toliko, mislim da je sve jasno. Za povremenu upotrebu ok, uz povremeno preventivno dopunjavanje jer se li ion baterije prazne od stajanja, mada bih ja radije kupio nesto bez solarne celije, koja ovde samo nepotrebno dodaje dimenzije. Kome treba pouzdan power bank, najbolje je uzeti neki sa izmenljivim baterijama, i unutra ubaciti proverene baterije. Ja imam Vaporesso Energystash sa 4x18650 Sony VTC6, sto mu dodje 12800 mAh, ali realnih. Kosta malo vise, ali vredi. Tih punjaca ima po Gearbestu, Banggood-u, Fasttech-u... a baterije na nkon.nl

Korisnikov avatar
Nietzsche

Postod Nietzsche » Pon Maj 07, 2018 8:24 pm

Ovaj 14W ANKER solarni punjac koristim negdje oko tri godine (ne tako cesto), ali ga jos uvijek nisam fotografisao i predstavio na forumu. Primjetih da je u jednoj od tema spomenuto punjenje baterija na solarnu energiju, pa odlucih da postavim nekoliko fotografija.

Punjac je napravljen od kvalitetnih materijala, uopste ne lici na neke jeftine kineske proizvode, iako nije bio skup. Zatvara se pomocu jake velcro trake i posjeduje dzep u kome se nalaze dva USB porta. U dzep komotno staju telefon ili powerbank kako za vrijeme punjenja ne bi bili izlozeni suncu. Tu su takodje i 4 metalna prstena koja sluze da se punjac pricvrsti za ranac ili negdje okaci.

Dimenzije smotanog punjaca: 275×175mm
Dimenzije razmotanog: 890×275mm
Tezina: 677g

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Danas sam imao malo vise slobodnog vremena tako da sam uzeo dvije potpuno prazne eneloop AAA baterije iz zadnjeg svjetla na bajsu, razmotao punjac i stavio ih da se pune na balkonu dok sam citao novine i pio kafu.
Drugi punjac koji prikljucujem na ovaj solarni je Sanyo USB i moze da puni samo AA i AAA baterije.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Dvije potpuno prazne AAA baterije kapaciteta 800mAh je napunio za ~ 110 minuta (od 16:05 do 17:55). Telefon takodje moze da napuni bez problema, dok mu za powerbank treba dosta vise vremena (kao sto sam i napisao u prethodnom postu).

Ne znam bas koliko je ovo cudo prakticno s obzirom da danas postoje powerbank-ovi kapaciteta i od 30000mAh koji su i vise nego dovoljni za svaki sedmodnevni boravak u prirodi (bez obzira da li je suncano ili ne), ali je meni opet nekako zanimljivo. :banana-wrench:

Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 9:15 pm

Postod SlobaBG » Pon Maj 07, 2018 9:47 pm

Anker jeste kineski brand, ali spada u one koji se fokusiraju na kvalitet a onda se trude da ga ponude po što boljoj ceni (za razliku od većine drugih kineskih proizvođača koji prvo jure nisku cenu). Definitivno nisi pogrešio što si to kupio, korisna sprava za svako iole duže kampovanje.
Most powerful is he who has himself in his own power / Seneca

Korisnikov avatar
Nietzsche

Postod Nietzsche » Pon Maj 07, 2018 10:53 pm

Slazem se. Cijene su im sasvim pristojne i zaista dobijes ono sto si platio. Pored ovog punjaca vec duze vrijeme koristim dva ANKER powerbank-a (26800 i 5000mAh) i stvarno sam prezadovoljan.
Dobra stvar je sto saradjuju sa amazon-om tako da za sve sto narucis imas besplatnu i brzu dostavu.

DeMM
Pridružio se: Pet Avg 28, 2015 8:48 pm

Postod DeMM » Uto Maj 08, 2018 4:15 pm

Eto koliki minimum mora da bude solarni punjac da bi bio upotrebljiv. Onaj X Wave sa ugradjenom celijom bi se pre razlozio i dezintegrisao na suncu nego sto bi se napunala baterija. A sto se kapaciteta tice... Kupih pre neki dan jos jedan power bank zbog toga sto ima bezicno punjenje(QI), sa ciljem da napravim futrolu sa dodatnim kapacitetom. Kupio kod domaceg prodavca (ifix), kontam da ne bi trebali toliko da lazu za kapacitet... Ocekivao sam 20-30% manje od deklarisanog... Kad ono umesto 20000mAh, tesnih 9000. Posaljem im poruku cisto da im skrenem paznju da nije korektno to sto rade i da bi bilo ok da naglase realan kapacitet, oni ponude zamenu ili povracaj novca... Nije mi cilj bio da im vratim jer mi se po dimenzijama savrseno uklapa uz telefon, izuzetno je mali i lagan a opet je za ovu namenu to sasvim dovoljan kapacitet... Zato koristim gotovo iskljucivo ove varijante za izmenljivim baterijama. Za ovu namenu nisam mogao, jer su 18650 baterije debeljuskaste, pa bi bilo nezgodno drzati telefon u ruci.

Povratak na “Ostala oprema”