Multialati

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
sAx
Pridružio se: Čet Nov 03, 2011 1:27 pm

Re: Multialati

Postod sAx » Pon Nov 07, 2016 9:14 am

Neki jeftini kineski multi tool sa lampicom.
How long will an edge last?
Depends on the user, what he is cutting, how the blade is
ground and sharpened, the hardness and the steel grade.
Pretty much in that order I think.
Phil

Korisnikov avatar
Knife
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 8:10 pm

Postod Knife » Sub Nov 19, 2016 6:45 pm

Vrte se u krug pa unaokolo pa koje da radim da'l da da kupim ili ne kupim, pa se na kraj odluči ću si kupim jedan multi tul neće me boli glava od poviše sečiva i alatke. Muva petlja okreta i na kraj se odluči za Ganzo, ponovo kinez ali hvaljen, vidim da ga kuju u zvezde po razni forumi, belosvetski. Reko da vikne da napišem ekspoze o tome da'l mi treba ili ne, pa naiđo na ovaj klip mož će da vam koristi a ako ne bar ne mož' da škodi (šteti)

https://www.youtube.com/watch?v=JHGw9TF5jq8
:angelic-blueglow:
Fly on your way like an eagle

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Sub Nov 19, 2016 11:13 pm

Ne znam sta je ovaj sa klipom hteo?
Da pokaze da ne zna cemu sluzi zarez pri dnu secica na ledermanu (naravno da ne sluzi za secenje)? A komentar da je vise ocekivao od karbidnih seciva... samo pokazuje koliko nema predstave o cemu prica. Kakve veze ima sto stu seciva karbidna sa lakocom presecanja?

Naravno da ti treba manja sila kada je ono sto seces blize osovini.

Korisnikov avatar
Knife

Postod Knife » Sub Nov 19, 2016 11:55 pm

Pa to što je zarez za blankiranje koristio za sečenj jes to pokazalo njegovo neznanje, kao i pitanje materijala ako je ostao neoštećen od žice. Međutim to pokazuje i da prosečan korisnik koji kupuje alat ne gleda na to njemu kraj klešta služi za sečenje a ne za blankiranje. Takvi konstruktorski propusti mogu da odbiju masu kupaca. Pa je ipak on to lepo prikazao. Meni je upalo u oči to što se Vic multitool malo nazubio. Doduše nisam video da li je već bio nazubljen na početku testa. Sad da li je materijal kriv ili ugao oštrenja sečica sila noja se prenosi imanje nemanje tehnike to takođe prosečnog korisnika ne interesuje već kako seče i da li se oštećuju ili ne. Imam ja jedna kombinovana klešta koja su i nzubljena i mičena čelične eksere od oko 3-4 mm sam seko pa nekad i dodatnom silom i dalje mi najbolje seku, inače su Ruska još iz perioda sa početka '90ih kada su Rusi dolazili da prodaju kod nas na buvljacima. Imam i jedna starija uniorova ali ne korišćena koja si veća i masivnija pa ne mogu da im priđu tj me seku baš najbolje naročito kad kratim sajle za bajk hoće da mi ih rascvetaju.

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Ned Nov 20, 2016 12:06 am

Postoji jedna stara maksima:
Napravi nesto sto ce i idiot moci da koristi... i samo ce ga idioti i koristiti :)

Nista licno, naravno, pricam uopsteno.
Vec duze vreme se "jednostavnost upotrebe" to jest zelja novopecenih korisnika da ne misle ama bas ni o cemu, stavlja u prvi plan u odnosu na to sta neki uredjaj, alat... moze da uradi kada se koristi kako treba. I sve vise i vise se forsira (DAO je samo jedan od primera).
OK... na tome se zaradjuju novci... al ajd ostavite ponesto i za nas koji ponekad citamo uputstva :)

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Ned Nov 20, 2016 12:44 am

Knife napisao: Meni je upalo u oči to što se Vic multitool malo nazubio. Doduše nisam video da li je već bio nazubljen na početku testa.

Rašo, Vic ima fabrički nazubljen koren klešta.
I ovo su alati gde su sečice u petom planu. Ali mogu da zamislim koliko ima fotelja-ratnika kako se vide da u ratnim uslovima njima rasturaju neprijateljsku žičanu zapreku :D

Korisnikov avatar
Knife

Postod Knife » Ned Nov 20, 2016 11:03 am

Znam da imaju nazubljenje ali mi je delovalo malo nepravilno kao kad nagnjaviš klešta. Kad smo kod komandosa iz fotelje najsmešniji su mi oni koji nabace i kompletno maskirno okruženje i neke zajebane rukavice bez prstiju.

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Ned Nov 20, 2016 2:03 pm

StepenWolf napisao:...I ovo su alati gde su sečice u petom planu. Ali mogu da zamislim koliko ima fotelja-ratnika kako se vide da u ratnim uslovima njima rasturaju neprijateljsku žičanu zapreku :D

Generalno, ako nekome nisu primarna klesta i secice zasto bi uopste nabavljao multitool ovog tipa? Sve ostalo je mnogo bolje reseno i znacajno jeftinije napr. na svajcarcima. Klesta/secice su okosnica ovakvih alatki i sve drugo je podredjeno tome pa je (barem meni) lgicno da primarna alatka bude kvalitetna.
BTW
Inzenjerijske prepreke se odavno rade od naostrenih trakastih profila (barb-wire) cak i kod nas. Secenje bodljikave zice je praktican nacin da se napakosti komsiji, puste goveda "u stetu" i naravno ukrade prase ili jagnje... :teasing-poke:

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Ned Nov 20, 2016 3:10 pm

Klešta jesu vrlo često dobar povod za nabavku ovog tipa multitula. Po meni pre svega kao alat za popravke sopstvene opreme pri nekom dužem bivstvovanju u prirodi. Ostali dodaci su tu jer eto, ima mesta i za njih.
Međutim sečice na tako kratkom reznom profilu imaju svoj vek trajanja i smatram da su tu isključivo kao priručno sredstvo.
Drugim rečima neće se tu korisnik baš naseći žice ukoliko ima nameru to da radi (pogotovo sa jačim i "bogatijim" materjalima žice ili sajle).
Smatram da su sečice koristan dodatak ali isto tako mislim i da su one baš to: samo dodatak sa ograničenom upotrebnom vrednošću.
Ne može se od istog materijala napraviti dobra klešta i sečice u jednom...

Sve ovo komentarišem podstaknut gornjim videom gde "tester" baca težište na ono što po meni uopšte nije u prvom planu za ovaj tip priručnog alata. A sve iz ugla korisnika i multitula ponekad u šumi, ali i dobrih i kvalitetnih sečica na poslu.

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Ned Nov 20, 2016 3:31 pm

Ja opet polazim od shvatanja da zdrav razum korisniku govori kako u sklopu takvih kompaktnih i univerzalnih spravica nikako ne mze imati alat na profesionalnom nivou. Prvi Leatherman multitoool i jeste nastao kao pomocno sredstvo koje je konstruktoru sluzilo da na putu prikrpi poluraspadnutu VW "bubu" a ne da joj uradi generalku. Dakle, ili lagana upotreba ili da zavrsi (ako Bog da) jedan ozbiljan posao pa - zamena!

Povratak na “Ostala oprema”