Multialati

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
vlada035
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 7:53 pm

Multialati

Postod vlada035 » Sub Okt 23, 2010 1:27 pm

Evo slika moje kolekcije Leatherman multialata:

Slika

Wave, Fuse, Skeletool, Juice S2, bitovi i ekstender za Wave
Style CS, Style, Micra, Squirt PS4, Squirt P4, Squirt S4, Squirt E4
Crater C33, bitovi za Fuse
Plus imam gomilu LM futrola, i u planu je jos Squirt ES4

Korisnikov avatar
Vrabac
Nožar
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:29 pm

Re: Multialati

Postod Vrabac » Sub Okt 23, 2010 2:20 pm

Lepa kolekcija.. Vlado, onaj Squirt PS4 nisi imao sad kad smo bili do tebe?

Korisnikov avatar
vlada035

Postod vlada035 » Sub Okt 23, 2010 2:32 pm

Nisam, on i Style mi stigli posle par dana.
Super je PS4, i kleste i makazice u jednom, drska je napravljena od neklizajuceg materijala, bas zgodna stvarcica.

Kodžo

Postod Kodžo » Sub Okt 23, 2010 3:03 pm

Stvarno lepa kolekcija mislim da nema smisla ptati dali si zadovoljan proiyvodima firme Letherman 8-)

Korisnikov avatar
vlada035

Postod vlada035 » Sub Okt 23, 2010 3:49 pm

Zadovoljan sam kvalitetom, nisam bas ni ja ocekivao da kupim sve ove LM, al' kad sam kupio prvi, posle sam hteo da vidim kakvi su i ostali...
Jos jedan treba da kupim i prestajem sa LM.
Igrao sam se malo sa Victorinox Spiritom i Swisstoolom i stvarno su perfektni alati, izuzetno kvalitetni, mozda cak i bolji od LM, i verovatno cu kupiti bar ovaj Spirit-hvala bogu da ima samo 3-4 modela a ne kao LM, pa cu da se zadovoljim samo jednim. :D

Korisnikov avatar
EDCgear
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 9:06 am

Postod EDCgear » Sub Nov 13, 2010 5:04 pm

Evo malo šećera za multitoolovce

http://svakodnevnesitnice.blogspot.com/ ... ool-i.html

Poz
Rule #9: Never go anywhere without a knife.
http://svakodnevnesitnice.blogspot.com/
http://www.youtube.com/user/edcgear1?feature=mhee
Molon labe...

Korisnikov avatar
Vrabac
Nožar
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:29 pm

Postod Vrabac » Sub Nov 13, 2010 7:21 pm

Dobar tekst. Ja i mam Swisstool i skroz sam zaljubiška u njega :dance:

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Sub Nov 13, 2010 7:48 pm

Evo jedne recenzijice mog swisstool-a postovane letos kod drugara sa Team-bushcrafta:

Kada sam nakon dugotrajne potrage za nekim ozbiljnijim alatom ovog tipa (od pre nekoliko godina) natrčao na ovaj model, dilema kupiti ili ne uopšte nije dugo trajala. Razloga je bilo više, a između ostalog dosta povoljna cena po kojoj sam ga dobio, kao i tadašnja loša ponuda na našem tržištu, tako da je ovaj model izgledao kao safir u šljunku.
Sada dosta vremena nakon kupovine i korišćenja mislim da mogu dati neki objektivnjii sud o ovim alatkama.

Elem, prvi zaključak koji mi se nametnuo je da ova spravica ne može da bude zamena za nož. Čak ni za folder. Iako je snabdevana sa sečivom standardnim za Wicove veće preklopne noževe, osećaj rada sa njim nije ni približno udoban ni precizan, te stoga može biti samo dobar back-up, a nikako osnovno sečivo za sitnije poslove. Bar ne bez izvesne doze spartanizma kod korisnika.
Sledeći zaključak je da Swiss Tool nije neophodan deo opreme u prirodi na kraćim izletima. Sa druge strane, sa produženjem boravka te nošenjem veće količine druge opreme, potreba za njim se značajno povećava. Drugim rečima, alatka je više (po meni) namenjena popravkama i održavanju opreme, nego što je primarni alat u bushcraftu i kampovanju.

Varijanta + dolazi u futroli od izuzetno kvalitetne kože koja u ruci ostavlja jako suveren utisak, pogotovo u kombinaciji sa masivnošću sadržaja (skoro pola kilograma):
Slika

Sam multi tool je osetno težak i ta masivnost stvarno odaje jedan utisak pouzdanosti. Ipak slažem se sa kritikama usmerenim na težinu, imam utisak da bih voleo da je nešto lakši:
Slika

Sadržaj pored ispražnjene futrole:
Slika

I spakovan unutra:
Slika

Evo sa čime sve raspolažemo u ovom fancy paketu alatki:
Slika

Ovaj simpatični paketić bitova dolazi sa ključem od isto tako kvalitetnog inoxa od koga je izrađen i sam multitool. Okce ključa u koji se utiskuje bit-nastavak ima unutra mali osigurač tako da je ispadanje bitova onemogućeno. Sve je to vrlo pregledno složeno u ovaj crveni PVC nosač i iako mogu reći da u trenutku kupovine na ovaj setić nisam gledao kao neki plus, moje poštovanje prema njemu je nastalo naknadno (kroz upotrebu), a zatim je i sve više raslo.
Slika

Veoma zgodno za imati sa sobom, čak mislim da je ova varijanta i praktičnija od novije opcije koja ima gedora-glavu na ključu (mislim da ću uskoro par ovih većih krstastih bitova zameniti sa nekim toraxima sa kojima se može rasklopiti folder):
Slika

Rasklopljen alat u ruci deluje svakako, samo ne kao igračka. Definitivno ima šta da se uhvati:
Slika
Lepo se uočava skala u cm koja ovoj gornjoj slici daje bolju predstavu o dimenzijama. Grip je sasvim solidan, iako mu poliran finiš mnogo ne doprinosi.

Klešta su snažna, savršenog finiša i izvrsno zašiljenih zubaca (u sredini) čija je namena snažnije držanje materjala. Vrhovi su tanki, ali i dalje snažni, završavaju se špicevima finije nareckanim a na dnu klešta su izglodane sečice za žicu koja seku veoma pouzdano. "Rupica" koja se nazire na sečicama, nije oštećenje, već fabrički urez za sečenje deblje žice:
Slika

Svi alati se u otvorenom (radnom) položaju utvrđuju bravicama sa vrlo snažnim oprugama. Sama izrada je stvarno praznik za oči:
Slika

Da se osvrnem malo na dodatne alatke. Lično bi ih kategorisao u 3 grupacije.

GRUPA 1:

Standardne Vic alatke uvek potrebne i nikad ih nije malo: sečivo, otvarač za konzerve (sa malim odvijačem na vrhu) i otvarač za boce (sa velikim ravnim odvijačem):
Slika

Otvarač za boce ima mogućnost savijanja žice u oblik kukice ili slova U. I to radi jako dobro. Na donjem fotosu je prezentovano savijanje čelične spajalice, ali isto tako dobro radi i sa debljom žicom:
Slika

GRUPA 2:

Alatke koje se MENI veoma dopadaju:

Šilo. Jako oštro, sa zaoštrenom stranicom za bušenje rupa na koži ili proširivanje rupe u drvetu. Ono što mi jako smeta je nedostatak rupice na njemu kako bi moglo da se koristi kao igla:
Slika

Dleto. Jako korisna stvarčica, dobro odmerene veličine i pravilno zaoštreno. Žlebovi u drvetu sa njim nisu nikakva prepreka. Na telu dleta nalaze se 2 (širi i uži) lučna zaoštrena ulegnuća za blankiranje (skidanje izolacije) sa električnih kablova:
Slika

Turpija. Nareckana sa obe strane, a na boku su izraženi zubići za sečenje manjih metalnih profila. Nisam baš uveren da je ova turpija svemoguća, ali je dobar osećaj znati da imate tako nešto sa sobom:
Slika

Reckasto sečivo. E ovo je nešto posebno. Oštro je kao misao i stvarno odaje utisak da nema konopca ili keper-trake koja bi bila problematična za njega. Zubi nisu visoki i šiljati kao na sečivima drugih proizvođača. I ovo malo čudo zaista seče kao blesavo:
Slika
Na gornjem fotosu se takođe vidi smer potezanja kočnice (poluge su obostrane) u fazi oslobađanja otvorenog alata.

GRUPA 3:

Alati koji bi mogli biti zamenjeni nekim drugim, korisnijim.

Mali i veliki odvijač i Philips odvrtač se vać nalaze u setu sa ključem i ovde su čisti višak. No pretpostavka je da je onaj dodatni set ključ+bitovi isprojektovan i pridodat naknadno te stoga malo opravdanje i razumevanje za ove alatke ovde:
Slika

Sve u svemu, spravica koja opravdava svoju cenu, ali ponavljam, nije deo opreme koji je neophodan i koji prvo teba nabaviti. No kao back-up, savršena stvar.

I na kraju pokušaj dočaravanja solidnosti izrade:
http://www.youtube.com/watch?v=CY_INa9cg8U

Uzdravlje.

Korisnikov avatar
EDCgear
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 9:06 am

Postod EDCgear » Sub Nov 13, 2010 10:03 pm

Potpuno se slažem se sa stepenwolfom da ST ili ST Spirit nisu primarno bushcraft alati, ali kao MT tome i nisu namenjeni...

Postoji ipak određena doza samopouzdanja koju uliva činjenica da uz sebe imate veoma "sposobnu" spravicu na koju se možete osloniti. ST i ST Spirit nisu kombinirke, nisu nož, nisu makaze, nisu šrafciger, nisu turpija, nisu testera za drvo, nisu dleto i blankerice, nisu.... Pa nisu mnogo toga pojedinačno, ali su sve to zajedno uz prihvatanje kompromisa...

Kada se često nalazite na terenu a u urbano industrijskim sredinama i u tuđim smeštajima ova spravica (pa čak i SwissChamp) će vam sigurno dobro doći... Meni jeste!! Više puta... Sa Spiritom i SwissChampom sam do sada "odradio":

1. nekoliko sitnijih popravki na kolima i bageru od kojih je najkrupnija bila zamena akumulatora
2. popravka jedne grejalice i jednog ventilatora
3. zamena brave na ulaznim vratima stana
4. zamena nekoliko prekidača i utikača
5. blankiranje žica
6. sečenje butanskih i oksigenskih creva radi nastavljanja, postavljanje šelni
7. odvrtanje fasunga oksigenskog i butanskog manometra (ključ 17)

ovo je sve na terenu,a "kućne varijante" nisam ni stigao da pobrojim...
Rule #9: Never go anywhere without a knife.
http://svakodnevnesitnice.blogspot.com/
http://www.youtube.com/user/edcgear1?feature=mhee
Molon labe...

Korisnikov avatar
vlada035

Postod vlada035 » Pet Nov 19, 2010 3:37 pm

Stigao danas LM Squirt Es4 i dodatne futrole:

Slika
Slika

Sad imam 12 LM multialata i 1 LM noz + gomila futrola i bitova.
Naredni multialat ce biti Victorinox Spirit, ali necu zuriti sa tom kupovinom.

Povratak na “Ostala oprema”