lifestraw

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Re: lifestraw

Postod Nietzsche » Sre Mar 21, 2018 12:06 pm

Bilo je rijeci o Sawyer Mini filteru za vodu, a evo i par slika. Isti ovakav crne boje koristim 3-4 godine unazad i do sad je "procistio" sigurno 100l vode. Jos uvijek me sluzi kao na pocetku. U pakovanju dolazi filter, spric, kesa za vodu i slamcica (sve zajedno tezi tacno 100g).

Slika

Slika

Radi na principu dijalize gdje bakterije, prazivotinje, jednocelijski organizmi i necistoce vece od 0,1 mikrona prsutne u vodi ostaju zarobljene u filteru; dok kroz membranu malih cjevcica prolazi samo "cista voda". Treba voditi racuna da se filtrira sto bistrija voda kako se ne bi zapusio, ali to nije moguce bas u svakoj situaciji. Nakon upotrebe treba ga procistiti (u smjeru suprotnom od strelice "FLOW") mlazom filtrirane vode uz pomoc sprica koji dolazi sa filterom. Na taj nacin mu se produzava zivotni vijek, ali i povecava brzina filtracije.

Slika

Slika

Ja sam ga koristio nekih 10-15 puta da procistim vodu iz planinskih i sumskih izvora i potoka. Sta drugo reci osim da radi.
Proizvodjac navodi da uspjesno uklanja 99.999999% bakterija (E. Coli, salmonela i kolera), te 99.999999% prazivotinja kao sto su kriptosporidije i giardia. Virusi i neka hemijska jedinjenja, teski metali, pesticidi (kao sto je vec spomenuto u temi) se ne mogu ukloniti iz vode uz pomocu ovog filtera.
Jos jedna vazna napomena je da ga ne treba koristiti na treperaturama ispod 0°C jer u slucaju da voda unutar malih cjevcica zamrzne - filter postaje neupotrebljiv.
Zanimljiva i korisna stvarcica. Jedina stvar koju bih promijenio je ova kesa koja dolazi u pakovanju, a koja ima zapreminu od 0,5l. Bilo bi zgodnije da se uzme veca od 1 ili cak 2l. To vazi samo za one koji filter koriste dosta cesce od mene.

Slika

Slika

Svakako postoje bolji, kvalitetniji, skuplji i brzi sistemi za procicsavanje vode, ali mislim da je Sawyer Mini i vise nego dovoljan za 99,999999% korisnika.

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Sre Mar 21, 2018 2:46 pm

Cena?

Korisnikov avatar
Nietzsche

Postod Nietzsche » Sre Mar 21, 2018 3:31 pm

U zavisnosti od boje cijene se krecu od 26 do 29 evra sa besplatnom dostavom preko amazona.

https://www.amazon.de/gp/aw/d/B00FA2RLX ... ref=plSrch

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Sre Mar 21, 2018 4:44 pm

A spric sluzi da das sebi vakcinu?? Cuo sam da je to ovih dana popularno u Srbiji, dete jedne moje koleginice reklo majci kako je videla da neki momci daju sebi vakcinu u ulazu..
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
Nietzsche

Postod Nietzsche » Sre Mar 21, 2018 4:55 pm

Spric ima visestruku namjenu, ali se ne upotrebljava za vakcinaciju. Kazu da je vakcina otrov, te da je mnogo stetna... kruze razne glasine i propovjedaju se neke teorije. Posevci od naseg uvazenog strucnjaka Miroljuba Petrovica, pa sve do svima nam poznate dive Jelene Karleuse.

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Čet Mar 22, 2018 1:06 am

Voleo bih da vidim unutrašnjost ovog filtera.
Mislim, njegove slojeve filtriranja.
Ima li neke mogućnosti za to?

Korisnikov avatar
Nietzsche

Postod Nietzsche » Čet Mar 22, 2018 8:22 am

Pronasao sam video na youtube-u gdje su prerezali Lifestraw i Sawyer Mini. Ako nije dovoljno i ja bih mogao da izvrsim odbukciju starog Sawyer-a. ;-)

https://youtu.be/bik-k4-PyKw
https://youtu.be/8y7y2LqYiuQ

Slika

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Čet Mar 22, 2018 12:28 pm

Hvala.
Ovo sam pitao da bih (bar otprilike) mogao da vidim da li se nešto promenilo u materjalima samih filterskih slojeva, odnosno da uporedima sa nekima koje već imam.
Iskreno se nadam da ćemo nekom skorom prilikom zajednički izvršiti jednu obdukciju polića šljivovice bez potrebe za upotrebom filtera :D :D :D

Korisnikov avatar
banebeograd
Pridružio se: Uto Nov 23, 2010 6:21 pm

Postod banebeograd » Čet Mar 22, 2018 8:24 pm

ne razumem se mnogo u ovu tehnologiju i ne znam ni sam sta sam ocekivao da ce biti u tom filteru, ali ova gomila nekakvih plasticnih vlakana presavijena na pola i ugurana u plasticnu cevku .... meni to ne ostavlja utisak pouzdanosti vec obicne improvizacije i to one najjeftinije kineske improvizacije....
"Dođe tako vreme kad pametan zaćuti, budala progovori...." Ivo Andrić

Korisnikov avatar
Nietzsche

Postod Nietzsche » Čet Mar 22, 2018 10:17 pm

Potpuno si u pravu. Princip rada je krajnje jednostavan, ali ucinkovit. Nema tu neke pretjerano velike filozofije, osim sto to nisu obicna vlakna presavijena na pola nego veoma tanke cjevcice/kapilari sa finim "rupicama" od 0,1μm po zidovima kroz koje bakterije ne mogu da prodju, nego ostaju zarobljene u filteru. E. coli primjera radi ima dimenzije priblizno 1x2μm, salmonela je malo duza, dok je vecina parazita i krupnija od toga.

Jednostavno uzmes uozrak vode koja je kontaminirana bakterijama, propustis je kroz filter, posaljes u laboratoriju i dobijes izvjestaj kao sto je to uradio ovaj covjek:

https://www.youtube.com/watch?v=wRhiI43P_tI

Meni dovoljno. ;)

Povratak na “Ostala oprema”