lifestraw

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
canis lupus
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 9:11 pm

Re: lifestraw

Postod canis lupus » Uto Dec 02, 2014 6:46 pm

BlackPanther napisao:Po ovome sto si napisao, ovo stvarno ispade fenomenalna stvar i cena je sitnica.
A sta ce biti ako ga koristis sada, pa ponovo tek kroz godinu dana? Hoce li se "usmrdeti" ili tkao nesto?

Sve vrste filtera se moraju posle upotrebe ocistiti i dobro osusiti pa tek onda ponovo spakovati
I'm gonna make him an offer he can't refuse

Korisnikov avatar
elektrolog
Pridružio se: Uto Okt 14, 2014 12:36 pm

Postod elektrolog » Uto Dec 02, 2014 7:38 pm

upravo tako! posle upotrebe se spric(koji dobijete uz filter u kompletu) napuni sa preciscenom cistom vodom i pod pritiskom produva sa suprotne strane, posle toga jos jednom, ali sa praznim spricem(samo vazduhom) i to je to! filter se odlaze do sledece upotrebe, nebitno kad...

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Uto Dec 02, 2014 8:42 pm

Moje iskustvo je da je zivotni vek tih filtera jako kratak, daleko kraci od tvrdnji proizvodjaca, uz svo odrzavanje. Protok relativno brzo pocinje da opada, sve do take u kojoj je filter neupotrbljiv. Imao sam 3 razlicitih proizvodjaca, i sva tri su unistena na isti nacin. Pogotovu kada se filtrira muljevita voda potreban je nki prefilter, koji bi odvoio sto vise necistoca. I na kraju, u situacijama kao sto je bila poplava kod nas, postfiltriranje vode u nekom od hemijskih filtera + aeracija je obavezna.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Uto Dec 02, 2014 9:14 pm

Lifestraw je u svakom slucaju koristan deo opreme, naarocito kada je u ovako malom pakovanju. Par preciscenih litara vode mozda ne znace puno ako treba prepesaciti Dolinu Smrti ali u Srbiji ce vam "kupiti" nekoliko dana sto je svakako dovoljno da se dodje do pitke vode na nekoj drugoj lokaciji. Za kampovanje ili duzi boravak na terenu Catadyne bi sigurno bio bolje resenje, ali ko nije na pecanju u nekoj mocvari valjda ce birati neko fino mesto za logorovanje?

Korisnikov avatar
canis lupus
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 9:11 pm

Postod canis lupus » Uto Dec 02, 2014 9:41 pm

Можда је неком интересантно и овакво решење http://www.okoh2o.com/shop.php

Другар треба да ми донесе пар комада после НГ
I'm gonna make him an offer he can't refuse

Korisnikov avatar
elektrolog

Postod elektrolog » Uto Dec 02, 2014 11:13 pm

mi smo u vojsci imali filtere za vodu velicine deblje knjige A6 formata(pola male sveske) koji je mogao da precisti cak i vodu kontaminiranu radijacijom. bilo je potrebno propustiti je dva puta kroz filter i bila je sigurna za pice. u to su mi se kleli... znam da smo iz zezanja mokrili u baru pored puta pa je onda propustali kroz taj filter i verovali ili ne, izlazila je cista kao suza! jedini problem je bio sto ste morali da okacite neku posudu sa vodom o drvo, pa sistemom cevcica istu propustite kroz filter po principu slobodnog pada... uzasno sporo(mislim da je bilo oko 2 litre vode po satu) i u trenucima kada ti treba cista voda za pice, a u pokretu si i ne smes da stajes sasvim beskorisno! pri tom je bio prilicno tezak za tu dimenziju jer je u sebi imao aktivni ugalj, pesak i sta sve ne... obavezna je bila krpa ili gaza kao predfilter jer ako udje nesto krupnije u njega i zapusi ga, mozes da ga bacis... no, tehnologija je napredovala i sada imamo mnogo vise jednostavnijih i brzih resenja. sawyer filter koji sam pomenuo je prilicno lak za koriscenje i ne iziskuje veliki napor pri "povlacenju" vode kroz njega, mada je najlakse kada se zavrne na flasu. mlaz nije bas kao iz cesme ali je svakako dovoljan da lepo pijes...

BR_ napisao:Moje iskustvo je da je zivotni vek tih filtera jako kratak, daleko kraci od tvrdnji proizvodjaca, uz svo odrzavanje. Protok relativno brzo pocinje da opada, sve do take u kojoj je filter neupotrbljiv. Imao sam 3 razlicitih proizvodjaca, i sva tri su unistena na isti nacin. Pogotovu kada se filtrira muljevita voda potreban je nki prefilter, koji bi odvoio sto vise necistoca. I na kraju, u situacijama kao sto je bila poplava kod nas, postfiltriranje vode u nekom od hemijskih filtera + aeracija je obavezna.

u uputstvu pise da kada pocne da opada protok vode kroz filter, samo ga isperite sa cistom vodom i to je to. ne verujem da bi garantovali preko 400 HILJADA litara ciste vode, ako bi se tako brzo zapusavalo! i u pravu si, najbolje je kod jako zaprljane vode sa puno lisca i ostalih krupnih necistoca koristiti recimo gazu 5x5cm kao predfilter. ona kosta oko 20 din u apoteci i deo je svake prve pomoci.

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Uto Dec 02, 2014 11:19 pm

elektrolog napisao:mi smo u vojsci imali filtere za vodu velicine deblje knjige A6 formata(pola male sveske) koji je mogao da precisti cak i vodu kontaminiranu radijacijom.

:mrgreen:

Nadam se da ne verujes stvarno u to sto su vam rekli! :auf:
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
elektrolog

Postod elektrolog » Uto Dec 02, 2014 11:44 pm

kao sto rekoh, kleli su mi se... i to staresine koji su nas obucavali o rukovanju tih i slicnih filtera veceg kapaciteta. uostalom, ako si u situaciji da je voda kontaminirana radijacijom, verovatno je i sve oko tebe isto tako, pa i nemas drugog izbora osim da se prekrstis, pa sta ti bog da... ali, to je vec najgori moguci scenario...

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Uto Dec 02, 2014 11:50 pm

Zasto ne bi verovao? Sama voda (H2O) ne moze se indukovati da bude radioaktivna bez promene atomske/,olekularne strukture vodonika u deuterijum ili tricium. Ono sto je radioaktivno zagadjenje su ustvari cestice u vodi koju filter dovoljne finoce moze da izdvoji. Neki stari prirucnici o RHB zastiti (prevod sa ruskih i jos nekih NATO izvora) govore da je voda koja protice kroz sedimment debljine vece od 20 metara potpuno bezbedna za pice bez preciscavanja.
U svakom slucaju, mehanicko preciscavanje vode pre filtriranja, prokuvavanja ili hemijskog tretmana svakako ne smeta. U pomenutoj armiji na prezivljavanju su nam pokazivali izradu improvizovanih filtera. Napr. dovoljno je izbusiti konzervu po citavoj visini, obmotati je spolja sa par slojeva novinske hartije i spustiti u reku/potok (vezati za kocic pobijen u dno tako da konzerva malo viri iznad povrsine). Za nekoliko minuta, u unutrasnjosti konzerve bice bistra voda bez mehanickih necistoca. Onda je daleko lakse prokuvati je ili dezinfikovati na neki drugi nacin.

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Sre Dec 03, 2014 12:01 am

Voda kontaminirana radioaktivnim materjalom moze delimicno da se precisti ali ne dovoljno da moze tek tako da se pije. Kad bi to moglo tako ne bi onu vodu iz nuklearnog reaktora skladistili nego bi je filtrirali i vratili u prirodu.

E sad, ako staresine kazu ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Povratak na “Ostala oprema”