пиролитички примус илити ''wood gas stove''

Moderator: Hobo

vukovsin
Pridružio se: Pet Nov 25, 2011 5:39 pm

пиролитички примус илити ''wood gas stove''

Postod vukovsin » Sub Nov 23, 2013 11:32 am

Ево,направих и ја нешто....Испробао,и као што кажу у оној реклами ''изгледа шашаво,али делује'' :handgestures-thumbupleft:
Како нисам вичан са постављањем фотографија,ево линка са упутством по коме сам ја радио....
http://theultimatehang.com/2012/12/diy- ... cribe-blog
Ако буде питања,изволите...

Korisnikov avatar
SashaM
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 3:31 pm

Re: пиролитички примус илити ''wood gas stove''

Postod SashaM » Sub Nov 23, 2013 12:51 pm

Ako budeš mogao okači nekako slike jer me baš zanima kako je ispalo. Ako treba pomoć oko slika javi se pa da uradimo to zajedno.

vukovsin

Postod vukovsin » Sub Nov 23, 2013 6:11 pm

Јављам се,дођи на кафу,пробамо у авлији како ради,посликамо,а ти онда качи јер ја то не умем баш никако...

Korisnikov avatar
Pecaroš
Pridružio se: Pet Feb 17, 2012 9:13 pm

Postod Pecaroš » Sub Nov 23, 2013 6:52 pm

I mene zanima kako je ispalo, letos sam pravio ložište baš na tu foru. Prvo od konzerve s tunjevinom i kutije od farbe, a čim sam shvatio da je ta postavka za jednokratnu upotrebu nabudžio sam varijantu od nerđajućeg čelika, na kraju odustao od cele priče... Nakon samo jedne noći na pecanju ta kutija od farbe toliko izgori i zarđa da je na kraju pitanje šta raditi s njom. Stainless Steel koncept je neuporedivo teži i pored toga što sam ga "zaštitio" farbom za visoke temperature unutrašnji deo je poprilično izgoreo.

Ceo sistem je lepo zamišljen ako neko sedi pored njega i na svakih 10 sekundi ubacuje po jedno drvce veličine prsta, a svakih sat vremena prospe pepeo i založi opet. Bio je problem da spremim kokice s ovim... Generalno - mala vatra "na drva" je vrlo pipava stvar. Ta vatra bi bila stabilnija da je kutija (kanta, ložište) malo veća, ali onda se javlja problem transporta.

Pozitivna strana ovoga je što rasteruje komarce! Kao neko praktičnije rešenje predlažem one Ikeine posude za escajg s rupicama i eventualno sa strane proseći otvor za ubacivanje drva, materijal je Stainless Steel i prilično su lagane... :character-oldtimer:
Begaj be, pecam! Slika

vukovsin

Postod vukovsin » Sub Nov 23, 2013 7:57 pm

Мала ти је конзерва од туњевине за ложиште тј.унутрашњу лименку....Ја сам узео лименку од парадајз пелата запремине неких 0,72 лит.(нет 400 гр.пелата) тако да има довољно простора за гориво...
Пепео...Пепео се једноставно просипа тако што на дну унутрашње лименке имаш или мрежу 3х3мм или избушиш сврдлом промера 3мм честе рупе,а спољној лименки одсечеш и доњи поклопаца тако да пепео пропада из унутрашње лименке на подлогу,померањм примуса пепео остаје на тлу...
Нерђајући челик ако користиш,узмеш онај наменски за високе температуре АИСИ 304 ту је довољно 0,3мм...

Korisnikov avatar
Pecaroš

Postod Pecaroš » Sub Nov 23, 2013 9:08 pm

Vukovsine nije loša ideja da se spoljašnjoj posudi iseče dno, vidiš to nisam probao... :think:
Naišao sam na neke starinske posude za kafu, šećer i sl. od nerđajućeg čelika 1mm debljine. Ideja je bila da se sve sklapa jedno u drugo... Evo par slika da se bolje razumemo.

Slika
Slika
Slika

Usput, evo slike i tog Ikeinog čuda preprskanog Heat sprejem. Kasnije sam prosekao otvor sa strane i sada je ok. ;)

Slika
Begaj be, pecam! Slika

vukovsin

Postod vukovsin » Ned Nov 24, 2013 7:38 am

Унутрашња лименка се НЕ буши у доњој зони,доле се само избуши дно или база а неких 5мм испод горње ивице се избуше рупе макс.3мм пречника једно 8 комада...
Овако како си избушио рупе на унутрашњој лименци добио си недовољно струјање ваздуха између спољне лименке тј.секундарни ваздух ти не долази у оној количини да би добио поптпуну пиролизу тј.пламичке који избијају из рупа на врху унутрашње лименке....
Ваљало би да ти дно,тј.ложиштре унутрашње лименке буде бар 3-4 см изнад доње ивице спољне како би добио простора за ваздушни стуб који се ствара између зидова обе лименке...
Ако ти нешто није јасно,да се не бисмо дописивали(можда осталим члановима није толико занимљиво)слободно ме назови 0638144092 па ћу ти објаснити...

Korisnikov avatar
Pecaroš

Postod Pecaroš » Ned Nov 24, 2013 9:33 am

Prvo je ta unutrašnja imala rupe samo na dnu, koje bi prvi pepeo zapušavao. Dodavanjem bočnih plamen bi kroz njih stizao do vrha i palio gas iz gornjih rupa.

Dobra je tema, ova WGS postavka samo izgleda naivno, vidim da si upućen - budi drug pa malo pojasni svima, čekam slike da vidim kako si izašao na kraj sa ovim sistemom. Hvala lepo na ponudi i kontaktu, kao što rekoh odustao sam od ovoga - i okrenuo se alkoholu. ;)

Slika
Pomalo off... ali funkcija je ista. Ništa bez alkohola, uzdravlje! :obscene-drinkingcheers:
Begaj be, pecam! Slika

Korisnikov avatar
SashaM
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 3:31 pm

Postod SashaM » Ned Nov 24, 2013 1:11 pm

Pecaroš gde si nabavio ovaj sklapajući paravan za vatricu?

vukovsin

Postod vukovsin » Ned Nov 24, 2013 2:22 pm

Сувише је неизбушеног простора између рупа,треба да буде материјала само да се рупе не саставе,малтене да буде решетка а не избушени материјал....
Даље,разлика у висини два дна,тј.дно унутрашње лименке МОРа да буде бар 4цм изнад дна спољне лименке....
Рупе при дну унутрашње не дозвољавају формирање успоне(узлазне) ваздушне струје између зидова,ваздух иде линијом мањег отпора и онда немаш додавање врелог ваздуха у горњој зони која добије кисеоник и додатну температуру да би се створила пиролиза тј.догоревање несагорелих гасова који долазе из примарне ватре...
Ево,Сале као заинтересован кад се појави,сликамо и шаљемо....

Povratak na “Ostala oprema”