Savrseni asov/lopata za boravak u prirodi

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
Knife
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 8:10 pm

Re: Savrseni asov/lopata za boravak u prirodi

Postod Knife » Sub Mar 23, 2013 8:00 pm

Ovo je ašovče kao moje nisam nešto naročito zadovoljan čini mi se da je malo mekano. Neznam ko ga radi podseća me na ono što su nekad nosili ameri na Wranglerima po filmovima.

Slika
:angelic-blueglow:
Fly on your way like an eagle

MILAN
Pridružio se: Pon Feb 28, 2011 9:55 pm

Postod MILAN » Ned Mar 24, 2013 9:15 pm

Meni je trodelni vojni asov nezamenjiv kao EDC u autu u zimskim uslovima a i par puta na terenu mi je zavrsio neverovatan posao. Od mene ima 100% preporuku trodelni vojni asov!
Baš nemam dara za recenzije!

Korisnikov avatar
BlackPanther
Pridružio se: Čet Jan 24, 2013 2:20 pm

Postod BlackPanther » Pon Mar 25, 2013 4:02 pm

Pathfinder napisao:Imam ovaj srednji veliki vojni. Jeste malo potežak, ali mi daleko od nepraktičnog pod određenim uslovima. Jama za vatru, Odvodni kanali za oko bivaka, mini klonja, donekle i rad sa snegom, između ostalog, na primer.

Slazem se. Koristio sam ga u vojsci i odusevljen sam. Kao sto neko rece - moze posluziti i kao maceta :-D. A koliko mi je puta samo zatrebao da razbijem led kad me zimi zatrpa grtalica....
Bas sam planirao da uzmem jedan na pijaci kad seldeci put odem :-). Prikupljam "izgovore" za testiranja :-D. Nekoliko nozeva, asovcic i i tako to, pa pravac suma cim se prolepsa vreme :-D. Da se dokumentuje, pa da diskutujemo.

Onaj preklopni trodelni ima prednost pri pakovanju pa je verovatno super kad se koristi samo kao asov/lopata. Ali je nezgodno drzati ga ako zelis da ga koristis kao motiku.

Ovaj sa srednje slike sam u vojsci koristio za kopanje rova. Krvnicki sam udarao po tvrdoj zemlji (kraj Januara 2006.) i nista mu nije bilo. A bas sam se izivljavao - po principu "nije moje, pa bas da vidim hoce li puci" :-D.
Tako da ne bih bas rekao da je slab :character-oldtimer:

A sad mi se dopao i ovaj sto je okacio Radiobunker. Bas je lepo okovan :-)
"Be the best you can be and do the best you can do. You want results? Then put in the work...PERIOD!"

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Pon Mar 25, 2013 5:17 pm

Ašov u vojsci je namenjen za ukopavanje žive sile. Druge funkcije su manje bitne.
Stariji JNA ašov s drvenom drškom je bio nezgodan za nošenje jer je landarao po nogama, a drška je je bila idealna za nabijanje žuljeva.
Noviji JNA ašov, preklopni, trodelni, metalni je zgodan jer kompletan staje u futrolu za nošenje na opasaču. Kad starešine ne gledaju, može da se koristi i kao stolica. Odličan za gepek. Pomalo nezgodan za rukovanje, ali može da završi posao.
Moja iskustva s terena su ovakva: Niš, selo Hum, 1998, teren kamenit, ukopavanje izuzetno teško, ašov samo varniči. Jadac. Veliko Gradište, 1999, poligon Peskovi, teren peskovit (ime mu kaže), ukopavanje kao u snu, leti pesak na sve strane. Milina. Dakle, ašov ima smisla na odgovarajućem terenu.
Za kraj, moj glas ide malom trodelnom ašovu ako se ponekad koristi i nosi sa sobom u rancu i sl. Za iole ozbiljnije radove, treba uzeti normalan ašov s drškom pune dužine.
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Pon Mar 25, 2013 5:23 pm

ako nekog interesuje, ovaj vojni, sa sve kožnom navlakom, teži cca 1370 grama.
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Pon Mar 25, 2013 8:16 pm

Pathfinder napisao:ako nekog interesuje... teži...

A koliko tezi ako me ne interesuje? :teasing-tease:

Korisnikov avatar
gamal
Pridružio se: Uto Jan 29, 2013 4:46 pm

Postod gamal » Sre Mar 27, 2013 12:58 pm

Isto toliko, ali ti nije na grbači. :D

outdoorsman
Pridružio se: Pon Nov 01, 2010 7:57 pm

Postod outdoorsman » Sre Apr 10, 2013 1:37 am

Ja takodje imam ovaj preklopni JNA asov i nosio sam ga na kampovanje jednom. Ne kazem da se ponekad ne bi ukazala prilika da ga koristim ali mi ga se jednostavno vise ne vuce na ledjima. Nije mi toliko potreban. Doduse ja volim da zaobidjem utabane puteljke i staze i da istrazujem neprohodne terene i prelazim dosta kilometara. Pada mi na pamet da kupim jednu od onih minijaturnih povrtlarskih/cvecarskih plasticnih lopatica koje bi ako bas treba iskopati kanalcic oko bivaka ili jamu za vatru svakako pomogla a ukoliko mi ne zatreba ciju tezinu zaista necu ni osetiti. Napravljene su od relativno izdrzljive plastike ukoliko ne kopamo po kamenjaru a i ako se deformise ili pukne dovoljno su jeftine da i ne mora da traje 5 godina. Jako su male, sluze za ceprkanje iskljucivo jednom rukom ali ce zato stati i u dzep od ranca.

Korisnikov avatar
ninoslavt
Nožar
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 7:00 pm

Postod ninoslavt » Sre Apr 10, 2013 8:53 am

Imam prilicno iskustva u radu sa tim mini aosvcicima i te plasticne i nisu dobro rjesenje. Prvenstveno zato sto suvise lako pucaju, mozda cak prilikom prvog kopanja. Za gorepomenute namjene bi bolje bilo koristiti metalne. Toplo preporucujem one koje pravi Wolf. Gardena je isto ok iako nesto malo slabija ali za ovu vrstu poslova sasvim ok.

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Sre Apr 10, 2013 12:11 pm

Plastika je sklona pucanju (posebno ako se malo plati) i brže se troši.
Na niskim temperaturama je krta i puca kao led.
Dakle, ja sam za metal. Ne mora biti 60 HRC i oštar kao žilet.
Живи и пусти друге да живе!

Povratak na “Ostala oprema”