Savrseni asov/lopata za boravak u prirodi

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
BlackPanther
Pridružio se: Čet Jan 24, 2013 2:20 pm

Savrseni asov/lopata za boravak u prirodi

Postod BlackPanther » Pet Mar 22, 2013 3:34 pm

Vec duze vreme pokusavam da se odlucim koja varijanta bi mi najvise odgovarala za idealni asov/lopatu za boravak u prirodi.
kao sto neko vec pomenu u nekoj temi, vise puta mi je u prirodi falio asov nego sekira. Jos kao klinac sam u izvidjacima saznao cari istog.
Kopanje rupe za vatru, kopanje kanala oko satora/lezaja, kopanje rupe za wc.... ma i previse stvari koje mogu da se odrade.
Treba da bude dovoljno mali da se lako nosi, a dovoljno veliki da odredjeni posao ne traje danima. Takodje treba da je jak i pozeljno je da bude visefunkcionalni. Pod ovim poslednjim podrazumevam upotrebu za bar dve razlicite stvari. Posto u prirodi ne mogu da priustim sebi taj luksuz da za svaku stvar ponesem posebnu alatku, onda se trudim da sto vise stvari odradim sa sto manje alata. Dakle, noz za sve :-D, pa posle asovcic :-D.

Americki vojni asov:
Slika
Ima veliku prednost sto moze da se sklopi na jako male dimenzije, ali ima dve velike mane, po meni, i to su: nemogucnost (ili jako otezana mogucnost) koriscenja jednom rukom i nemogucnost (ili jako otezana mogucnost) koriscenja kao moticice za kopanje.

Nas vojni asov:
Slika
E ovaj mi se vec vise svidja. Moze upotreba jednom rukom vrlo lako i prakticno, a moze i upotreba kao moticica. Ne moze da se sklopi na mnogo male dimenzije, ali to mozda i nije neki problem :-).

Kineski vojni asov:
Slika
i video
http://youtu.be/b60OZhrTB6o

Ako je sve ovo istina, ja sam se zaljubio u ovaj kineski :-D.

Da cujem i vas - sta mislite o idealnom asovcicu?
"Be the best you can be and do the best you can do. You want results? Then put in the work...PERIOD!"

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Re: Savrseni asov/lopata za boravak u prirodi

Postod t03a » Pet Mar 22, 2013 4:05 pm

BlackPanther napisao:Vec duze vreme pokusavam da se odlucim koja varijanta bi mi najvise odgovarala za idealni asov/lopatu za boravak u prirodi.

Pa to zavisi od karaktera boravka u prirodi. Ako ides kolima, onda uzmes asov pune velicine, ako nosis ranac asov ti ne treba, ako ides na pecanje i sedis pored reke ako ti uopste treba asov onda uzmes bilo koji. S druge strane, ako ides u prirodu ako pripadnik vojske onda ti daju asov pa ne mozes da biras

Sve su svemu ovo je jedna veoma neprakticna polu alatka za mirnodopski merakcraft :)
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Pet Mar 22, 2013 5:04 pm

Imam ovaj srednji veliki vojni. Jeste malo potežak, ali mi daleko od nepraktičnog pod određenim uslovima. Jama za vatru, Odvodni kanali za oko bivaka, mini klonja, donekle i rad sa snegom, između ostalog, na primer.
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Pet Mar 22, 2013 5:58 pm

Ja volim premu razvijenu na zapadu, ali u ovom slucaju ne mislim da njihovi vojni asovi zadovoljavaju minimum onoga sto asovce za teren treba da zadovolji. Jedini asov na koga zaista nemam primedbi je ruski, koga Cold Stel prodaje kao Spetnaz asov. Mali asov nikada nece dobro raditi kao motika, i ta funkcija je besmislena, a u svemu ostalom je mali, fiksni asov daleko superiorniji u odnosu na preklopne varijante. Preklopne varijante su uvek teze, a ni jedan mehanizam za fiksiranje nije jednako cvrst kao komad drvetas i metala koji nije polomljen pa se neko dovijao da ga skrpi..

Uopste nije problem napraviti asovce o kome pricam upravo onako kako ti treba.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Pet Mar 22, 2013 10:12 pm

"Nas vojni asov" ciju sliku si postavio ustvari je americki proizvod. Opet, u Vojsci Srbije trenutno se koristi preklopni trodelni asovcic poput onog za koji si naveo da americki. Kakogod, ako trazis kompaktan, preklopni asov male mase Glock ima solidno resenje. Sa druge strane, ako ti treba radna alatka, fiksni asovcic nema alternativu. Cak i da ga pravis kod nekog majstora neci biti preskup. Za poslove koje si ti naveo, sasvim dovoljno je da asov bude velicine podlaktice sa ispruzenim dlanom. Nije bas zgodan za rad ali "zavrsava pos'o"

Korisnikov avatar
SashaM
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 3:31 pm

Postod SashaM » Sub Mar 23, 2013 12:52 pm

Već dugi niz godina koristim ovaj preklopni ašov kao sa prve slike i u šumi, i oko bivaka, i na pecanju i više od toga mi nikada nije bilo potrebno. Završava sve poslove kako treba. Spakujem ga u dno ranca i (sem težine) ne primećujem da je tu. Mislim da za neku normalnu upotrebu u prirodi on apsolutno završava posao a ako neko hoće da rilja dva ara zemlje onda neka nabavi fiksni veliki ašov.

poljo
Pridružio se: Ned Maj 20, 2012 6:37 pm

Postod poljo » Sub Mar 23, 2013 1:10 pm

Ko je ikad iskopao zastitni rov za pjesadinca u trecem stepenu zna koliko je upotrebljiv ovaj JNA asovcic . Nije to ni tako tesko za ponjeti nego prije da su godine teske koje nosimo uz ranac. Znam da takav asovcic naostren kako treba obavi isti posao kao i maceta pa i vise zbog tezine a i "debljine"

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Sub Mar 23, 2013 2:23 pm

Naravno, sve sto ste napisali stoji. Treba uzeti u obzir i karakter boravka u prirodi. Da li je to stacionarno kampovanje, kampovanje sa nekim malim pesacenjem ili visednevno pesacenje. Recimo, kada idem na pesacku turu od 4 i vise dana gde se predje preko 60km ne pada mi na pamet da vucem asov u rancu :), s druge strane kada se ide u ribolov sa obale ili pesacimo desetak kilometara do savrsenog mesta za kamp onda onaj JNA asovcic nista ne smeta u rancu (pored tiganja, bakraca i ostalih "potrepstina") :D
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
Knife
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 8:10 pm

Postod Knife » Sub Mar 23, 2013 2:51 pm

Poljo pričaj ti o svojim godinama mi mladi momci ih još lepo nosimo :D

Ja ću da vam kažem koji je ašov najbolji. To je onaj koji sam kopa :D i tradicionalno se u mojoj familiji radi na tom pronalasku :D

Podržavam da je ovaj JNA jedan od najboljih ja iama jednodelni mali ašov isto je nekad bio u vojsci ali je daleko nesposobniji od ovog preklopnog JNA modela, koji sam takođe imao ali mi je ukraden. Ćale ga ostavio u podrumu i tu mu se gubi svaki trag.
:angelic-blueglow:
Fly on your way like an eagle

Korisnikov avatar
Radiobunker
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 1:36 pm

Postod Radiobunker » Sub Mar 23, 2013 3:03 pm

Hobo napisao:Sa druge strane, ako ti treba radna alatka, fiksni asovcic nema alternativu. Cak i da ga pravis kod nekog majstora neci biti preskup. Za poslove koje si ti naveo, sasvim dovoljno je da asov bude velicine podlaktice sa ispruzenim dlanom. Nije bas zgodan za rad ali "zavrsava pos'o"

Slezem se sa ovim sto kaze Hobo. Ja imam i ovaj USA preklopni, i onaj sad aktualni trodelni, ali moj favorit je ovaj matorac na slikama koje slede. To je stari americki asov model 1916. ako se ne varam. Dobra mu je osobina sto je malo zakrivljen "na lopatu". Dobra stvar ali se teze nalazi od asova pomenutih u ovoj temi. Ja sam moje kupio na vojnom otpadu u Banja Luci. Uzeo nekoliko komada al' mi ovde razvukli kad su ih videli i sad mi ostala dva koja ne dam nikom ;). Nabavio sam u medjuvremenu i JA/JNA asov iz 1946. model Ikarus koji je takodje sa fiksnom lopatom....takodje nije los.....ali sad mi nije pri ruci pa cu ga slikati nekom drugom prilikom.

Evo slike ovog starog americog....obratite paznju kako je okovano "T" drzalje na kraju drske i kako je nasadjen. Stvarno odlicno uradjeno. Ako kojim slucajem naletite negde na ovu spravu uzmite je bez oklevanja.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Povratak na “Ostala oprema”