Dvogled

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Re: Dvogled

Postod BR_ » Čet Feb 28, 2013 10:46 pm

Kvalitet Swarovskog, Zeissa, IOR-a se itekako pimecuje, jako je lako navici se na njega, a ta navika izaziva prilicno gadjenje prema bilo cemu iz donje klase. Pre svega opticki kvaliteti koji su daleko iznad nivoa bilo cega drugo na trzistu. Razvijanje i testiranje takvog nivoa kvaliteta, kao i materijal potreban da se on postigne kostaju poprilicno, i normalno je da krajnji proizvod kosta. Dok se ne uzme u ruke, i koristi izgleda besmisleno. Svaka od ovih fabrika ima svoju specijalnost, i tek u uslovima za koje su projektovali svoje uredjaje daju najvise. Kod Swarovskog je to noc i smanjena vidljivost, kod IOR-a recimo ostrina i kontrast u toku dana. Jedno i drugo ne idu zajedno, posto su to suprotni parametri u kompromisu napravljenom tokom projektovanja optike.

Bushnell je dobro resenje samo ako zaista nemas novca koji hoces da das za optiku. Oni su imali dobrih modela, ali su znacajno pali sa kvalitetom. Buriss je nekakva donja upotrebljiva kategorja, no i kod njih ce uskoro da dodje do stagnacije, pre svega zato sto ih je kupila Beretta, koja je isto kao i Bushnell uspela da upropasti svaki drugi brend koji je uzela u ruke.

Moj favorit je IOR, ali je on poprilicno skup, pogotovo za nase prilke. No kod njega se dobija daleko vise za ulozene pare. Ono sto oni rade je samo dokaz da i u bivsoj istocnoj evropi moze da se napravi vrhunski proizvod. Na zalost, IOR jako dobro zna sta pravi, i skoro svake godine dizu cene, priblizavajuci se po cenama rangu kvaliteta u kome su.

Postoje debeli ralozi zasto Jedan svarovski kosta 1800 eura, IOR 1200.. I na taj kalitet se navces ocas posla.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
SashaM
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 3:31 pm

Postod SashaM » Pet Mar 01, 2013 12:01 pm

Neosporan je kvalitet i Swarovskog i Zeissa (kroz njihove dvoglede sam gledao, IOR nisam imao prilike da vidim) ali bi prvo morao da tražim razvod braka pa tek onda da se upustim u avanturu kupovine nekog njihovog modela...zato nosim Bushnell, a i njega često ostavim kod kuće...
@MWDP da li u svakoj temi mora o ¨onoj¨ temi? da nije malo glupo, s obzirom da smo utvrdili da neko voli popa a neko popadiju?

Korisnikov avatar
ninoslavt
Nožar
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 7:00 pm

Postod ninoslavt » Uto Mar 05, 2013 9:39 am

Rizikujem da budem ismijan, ispljuvan, isamaran i slicno, ALI!!! Svojevremeno sam imao Swarovskog Habicht (mislim da je bio 7x50, ili tako nesto). Kao dvogled je radio odlicno, i bio je bar za mene, pojam dobrog dvogleda. Svjeze remontovani Zrakovi 7x40 su sa kvalitetom slike zaostajali za njim. Medjutim, trebala mi je lova, dvogled mi je bio visak u tom momentu pa je na kraju zavrsio kod naseg Baneta (BaneBg). Naravno, ubrzo mi je ponovo trebao dvogled ali vojne namjene pa sam kupio neki Hammers. Made in PRC, naravno. I vjerovali ili ne, imao je cistiju i ostriju sliku od Sware! Ocekivao sam ok dvogled ali ovo je bilo iznad svih ocekivanja. Istina je i da je cijena istog bila oko 200 evra, sto je za kinesku robu prilicna cifra. Iz mog iskustva, kineska roba koja ima prilicne cijene je kvalitetom uvijek barem zadovoljavajuca pa je ovo bio neki reper po kojem sam se vodio.

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Uto Mar 05, 2013 10:24 am

Tako mala optika odavno nije problem za kineze (kad mogu da posalju coveka u svemir, bilo bi neverovatno da ne mogu da naprave staklic do 100mm). Ono sto se kod Swarovskog ili Zeeissa placa je ime i prestiz i tek onda nesporan kvalitet. Mislim, ako si krenuo u lov na veliku petorku po africi i za to izdvojio malo bogatstvo, imas pusku koja kosta kao da je od zlata, koristis rucno laborisanu municiju sa balansiranim zrnima onda nemas problem sa izborom (cenom) optike :)
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

vukovsin
Pridružio se: Pet Nov 25, 2011 5:39 pm

Postod vukovsin » Uto Mar 05, 2013 3:14 pm

Свака ти је к'а Његошева....

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Uto Mar 05, 2013 7:08 pm

Meni Swarovski nije preterano ostar, tu ga nije problem pobediti. Swaovski je optimizovan za lose svetlosne uslove, i tu mu ni jedan drugi dvogled ne prilazi. Sto se bistine tice, IOR je t na samom vrhu, iznad vecine ostalih, no opet, u sumrak nije toliko savsen. Stvar je prosta, ostrina slike, tj njen kontrast, i kolicina propustnog svetla, tj mogucnost koriscenja u losin svetlosnim uslovima su suprotne strane u kompromisu oko dvogleda. Ako se prevlake na staklima naprave tako da pustaju maksimum svetla u svim delovima spetra, dvogled je jako svetao, i odlicno radi u sumrak, no slika deluje pomalo zamuceno, neostro, i nema odskacucih boja.

Sa druge strane, kada se premazi naprave tako da isticu one delove spktra koje oko primecuje, a duge potiskuje, dobija se jako kontrastna i ostra slika. No manja je i kolicina svetla koja prlazi kroz optiku, pa j samim tim i slika mracnija, i mnogo brze dodje do neupotrebljivosti kada se smanjuje kolicina svetla. Swarovski donosi dobrih 15-20 minuta produzenja vremena lova u nasim uslovima, a to uopste nije zanemarljivo.. Kome tako nesto treba. Sa duge strane, za osmatranje terena preko dana, po jakom svetlu, nikada ne bih uzeo Swarovski..

Imam Bushnela iz relativno povoljne serije, koja je nastala zabunom.. Proizvodjac koji radi za Busnella je bio na pocetku saradnje, obrusili su pizme od vrhunskog stakla, uradili premaze kako treba, prema specifikaciji za Elite seriju, i onda sve to ugradili u jeftino kuciste iz Trophy kuciste. Bila je to odlicna serija, ali su se i jako brzo dosetili gde su pogresili.. ;)
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Sre Mar 06, 2013 12:02 am

Moje iskustvo sa dvogledima iz vojnih serija (Zeiss, Steiner, Hensoldt...) ide u prilog ovom poslednjem brendu. Probao sam starije serije, iz 80-ih godina sa ovim najnovijim nemam nekog iskustva. Hensoldt definitivno nema nimalo izoblicenja niti sferne aberacije (najlakse se proverava nocu gledanjem u zvezdano nebo). Alo zvezdica ni na samom rbu vidnog polja nije "razvucena" i izoblicena, nema promene u crvenom i plavom delu spektra - nema greske. Za moje potrebe i vise nego dovoljno. Steinerov model za izraelsku vojsku je najlaksi i deluje najmodernije, ima ugradjen kompas sa oznakama u miliradijanima (NATO standard) ali sto zbog plastike u optickom setu ili necega drugog - nije dovoljno svetao.

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Sre Mar 06, 2013 12:24 am

ima ugradjen kompas sa oznakama u miliradijanima (NATO standard)

Nešto kao ona podela na 64 hiljadita? Ili je to nešto novije? 6280 miliradijana :think:

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Čet Mar 14, 2013 12:01 pm

Nakon svih prica o osmatrackim uredjajima odlucio sam da isprobam Minox i Vortex monokulare. Rezultat - kupio sam Vortex Solo 8x36 R/T.
Kompaktan, dovoljno lak, svetla, ostra slika, udoban za rukovanje (sto se za ruski Berkut moze reci samo uz izvesnu ogradu). Cena je 90 evra u Nemackoj. Ima koncanicu i prilicno neupadljivu, analognu skalu za odredjivanje daljine po ljudskoj silueti. Za mene je sasvim OK.
Isprobao sam i Minox sa slicnim karakteristikama (nekakav "jahting" model) sa ugradjenim kompasom ali mi se nije dopao upravo zbog te spravice. Skala kompasa pokriva skoro 20% vidnog polja u donjoj zoni (a obaska sto izgleda k'o mitraljesko gnezdo pa se strecnem svaki put kada vidim onaj prorez za ocitavanje azimuta). Cena je 120 evra. U odnosu na Vortex ima manje militantan izgled i vodonepropusan je do 4m dubine.

Korisnikov avatar
SashaM
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 3:31 pm

Postod SashaM » Čet Mar 14, 2013 2:24 pm

Ovaj Vortex mi se skroz sviđa, a i cena je prihvatljiva. Znaš li možda koja je cena za Recon R/T 10x50 model?

Povratak na “Ostala oprema”