Re: Topografske karte i ostalo na tu temu

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
ultramegaxterra
Pridružio se: Ned Jul 20, 2014 9:46 am

Re: Re: Topografske karte i ostalo na tu temu

Postod ultramegaxterra » Pon Maj 16, 2016 9:57 am

t03a napisao:
veselibajker napisao:... a meni je još bitnije da se veoma brzo orijentišem samo na osnovu imena poznatih vrhova, vodotokova i sl. Npr. na učitanoj kmz mapi piše ime vrha kojem prilazim. Nije potrebna korekcija niti provera jer se sve poklapa. Odmah znam gde sam i da li sam slučajno otišao u neželjenom pravcu.

Znam šta hoćeš da kažeš. Meni se pokazalo kao najjednostavnije za takav tip navigacije na terenu da koristim odštampane mape ili delove u kombinaciji sa mrezom odstampanom na providnoj foliji. Onda koristim osobine gaus krigerove projekcije, glas nariktam da daje podatke u GS-u i to je to. Na TK25 kvadrat je kilometar puta kilometar, sa mrezom mogu da se pozicioniramo do na 50m sto mi je sasvim dovoljno. Prednost u odnosu na GPS varijantu je sto imaš celu mapu kod sebe i ne buljis u mali ekran te možeš da sagledaš siru sliku. Često se ispostavi na terenu da je neka ruta malo lakša ako se ide drugim pravcem i slično. Te TK mape su dosta zastarele sto se tice puteva ali im je hidrologija neprikosnovena...

da li moze malo jednostavniji recnik. nista razumeo nisam, osim da moram da pocnem da ucim izpocetka. dajte objasnite ceo proces, kada otovorim ove hobo mape u google earth, dobijam neku extra mapu u sred gogole earth?....kako da gledam i ostampam tu mapu, gde je kvardrat kil sa kil.

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Pon Maj 16, 2016 11:09 am

Hm, neće to ići tako lako. Navigacija obično prikazuje grubu mapu s izohipsama. Kad sam na nepoznatom terenu taj prikaz nije od neke pomoći jer i ja vidim da je brdo ispred mene.
Kad učitam mapu koja se vidi kao pozadina na ekranu navigacije, a na njoj piše ime vrha, naziv potoka, selo, zaselak... onda mnogo bolje znam gde se nalazim. Google earth je samo pomoćno sredstvo za pripremu ili analizu kretanja.
Ništa od pomenutog nije dovoljno tačno. Sve se uzima s rezervom i proverava u realnosti.
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Pon Maj 16, 2016 3:34 pm

ultramegaxterra napisao:da li moze malo jednostavniji recnik. nista razumeo nisam, osim da moram da pocnem da ucim izpocetka. dajte objasnite ceo proces, kada otovorim ove hobo mape u google earth, dobijam neku extra mapu u sred gogole earth?....kako da gledam i ostampam tu mapu, gde je kvardrat kil sa kil.

Pa ovako, za pocetak ovo sto je Hobo poslao je dobro samo za Google Earth, odnosno planiranje ture na Google Earth-u a to je vec neka druga prica. S vremenom sam odustao da u GPS uredjaj ucitavam bilo kakve mape nego samo pripremljene rute (sa gore pomenutog Google Earth-a, tacke od interesa (raskrsnice, izvore, bitne vrhove, ...)) a TK25 koristim u kombinaciji sa GPS-on. E sad, TK25 je radjena u Gaus Krigerovoj projekciji sto u prevodu znaci da koordinate nisu u stepenima geografske sirine i duzine nego u metrima. Mreza od 1x1 kilometar vazi samo za TK25 na TK50 mreza je 2x2 km, na TK100 4x4 i dalje ... Nego da se vratimo na TK25, ako pazljivije pogledas mapu videces mrezu crnih tankih linija i neke cudne borojeve na okviru mape tamo gde se zavrsavaju linije. E fora je da nateras GPS da ti daje trenutnu poziciju u tim koordinatama a ne u WGS-u, kada to uspes onda mozes lako da nadjes u kom se kvadratu nalazis, sto bas i nije neka radost ako znas da si u oblasti od 1x1km. Tu sad dolazi do izrazaja ona providna folija. Naime odstampas na providnoj foliji svoju malu mrezu tako sto uzmes kvadrat koji je 1x1 km i podelis ga na 10 ili 20 delova (po korizontali i vertikali). Kada tu foliju stavis na veliki kvadrat na mapi onda imas mogucnost da se pozicioniras na 100 ili 50m u odnosu na mapu...

Valjda sam bio malo jasniji ...

Za detalje pogledati:

https://en.wikipedia.org/wiki/Gauss%E2%80%93Kr%C3%BCger_coordinate_system
http://en.wikipedia.org/wiki/Transverse_Mercator_projection
http://scindeks-clanci.ceon.rs/data/pdf/0042-8469/2008/0042-84690804089R.pdf
http://www.geomap.net.au/Doccuments/GPS60%20for%20Laos%20June%202008.pdf
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
ultramegaxterra

Postod ultramegaxterra » Pon Maj 16, 2016 4:58 pm

HVALA,sada barem mogu da skapiram o cemu pricate.

Da li TK25 karte, o kome ti pricas, i Hobove mape TK25, su razlicite po formatu i bilo cemu. da li su 1x1 km u skveru, jer ne vidim da km odgovara,nisam siguran, a ne vidim te linije Inace kad otvorim oko Hobovu mapu, onda se otvori pored satelitskog snimka, da li to treba tako?

za ovo ostalo, proucavam upravo sada

Korisnikov avatar
t03a

Re: Topografske karte i ostalo na tu temu

Postod t03a » Pon Maj 16, 2016 5:50 pm

Ovo sto je Hobo poslao su TK50 kao layer na Google Earth u kmz formatu koji je samo zipovani kml (probaj da raspakujes zipom faj pa ces da vidis sta je unutra). Pricao sam o TK25 u jpegu i tiffu koje mogu da se nadju na netu, a inace ih koristim u papirnom obliku (jednostavno odstampas sekciju ili deo sekcije koji te zanimaju). Mozda napravim app za mob ili tablet ali za sada nema interesenata a ovaj sistem radi odlicno...
scio me nihil scire

Korisnikov avatar
ultramegaxterra

Postod ultramegaxterra » Uto Maj 17, 2016 3:05 am

da sada mi je jasnije, i folija je odlicna ideja. znaci ove mape hoboa su 2x2 km?

sinoc sam skinuo tk25 pa cu malo da da proucavam. pre nego sto te zamaram ptanjima.

http://bgspeleo.info/others/Others/Rabo ... TRII/dido/

sta je ovo, ispod svakoga grada je i neki MAP info? sta time da se radi?

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Uto Maj 17, 2016 3:40 am

Gledam nesto ovu kartu: http://bgspeleo.info/others/Others/Rabo ... eograd.jpg
Vidim da pise da je sadrzaj dopunjen 1989, ali mi se sve nesto cini da je tada vec postojala ulica i u ovom parcetu iza FDU koja je isla od bloka 28 dalje ka Omladinskih Brigada, paralelno sa autoputem.
Il sam omatoreo i izlapeo?

Korisnikov avatar
t03a

Postod t03a » Uto Maj 17, 2016 9:54 am

ultramegaxterra napisao:sta je ovo, ispod svakoga grada je i neki MAP info? sta time da se radi?

To su meta podaci za OziExplorer (georeference and mapping software). Skines Ozi pa ucitas, on onda povuce i odgovarajuci jpeg pa ti iscrta neke POI ili trackove ili sta vec ... :character-oldtimer:
scio me nihil scire

Korisnikov avatar
ultramegaxterra

Postod ultramegaxterra » Uto Maj 17, 2016 10:50 am

imam neki dell axim x5, koji mi stoji godinama, da li na njega mogu da stavim ozi?

Korisnikov avatar
t03a

Postod t03a » Uto Maj 17, 2016 1:44 pm

e pas sad ...
scio me nihil scire

Povratak na “Navigacija, Komunikacija, Signalizacija”