Radio stanica

Moderator: Hobo

chaoli
Pridružio se: Pon Apr 02, 2012 9:42 pm

Re: Radio stanica

Postod chaoli » Pon Apr 02, 2012 11:07 pm

:D ne ne za to ce se youtube postarati...:D

Ali zaista bi mi znacio neki savet ili preporuka. Treba mi neki voki toki koji moze 1km u gradu..Stvarno bih vam bio veoma zahvalan... :roll:

Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 9:15 pm

Postod SlobaBG » Pon Apr 02, 2012 11:57 pm

U Srbiji se pomenuti model Midland uređaja ne sme koristiti jer nije na opsegu frekfencija koji je dat za rad bez posebne dozvole (PMR) niti su na radio-amaterskim frekfencijama pa da bi se mogle koristiti uz polaganje odgovarajućih ispita i dobijanjem radio-amaterskih dozvola.
Taj model je prevashodno pravljen za Severno-američko tržište.

Pošto si dobio odgovor bilo bi lepo da nam se predstaviš u delu foruma koji za to služi: viewtopic.php?f=21&t=100&start=710
Most powerful is he who has himself in his own power / Seneca

Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje

Postod SlobaBG » Uto Apr 03, 2012 12:08 am

Ajd da i ja pitam vlasnike UVD 1 P - kako ste zadovoljni originalnom baterijom koja je došla uz uređaj? Fino drži i sasvim je OK - ali imam utisak da ima malo veće samopražnjenje nego što je to uobičajeno za tu hemiju baterije? Ili je samo meni zapao takav primerak?

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Uto Apr 03, 2012 12:25 am

Slobo, isto iskustvo.. Ova koju imam na uredjaju se malo brze samoprazni. A i punjac je malo gluplji nego st bi trebalo. Recimo daje mi znak da puni bateriju suvise dugo, a ako pipnem stanicu, dakle ne skinem, lampica predje na napunjeno..

No za pare je sasvim Ok.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

KTO
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 11:22 pm

Postod KTO » Uto Apr 03, 2012 12:56 am

da, trosi se baterija, samo ja sam to resio sa delicem fiskalnog racuna, taj papir je jako tanak, pa stavim izmedju kontakta i sklopim stanicu i onda drzi puna.
kada ti zatreba samo izvadis papiric....ili lepo odvojis batt kada nije u upotrebi.

chaoli
Pridružio se: Pon Apr 02, 2012 9:42 pm

Postod chaoli » Uto Apr 03, 2012 1:04 am

Hvala na odgovoru.

Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje

Postod SlobaBG » Uto Apr 03, 2012 1:47 pm

@KTO

znači sam uređaj i kada je isključen "vuče" neku malu struju? To je baš čudno, za takav tip uređaja, nebi trebalo da se dešava. Probaću da izmerim nekim uređajem kolika je ta potrošnja. Ja sam bio ubeđen da se baterija kao baterija samoprazni.

KTO
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 11:22 pm

Postod KTO » Uto Apr 03, 2012 9:08 pm

pa da, sve radio stanice ako stoje duze vremena sa baterijom ako se ne koriste, trose bateriju.
Razlika kod skupljih stanica je u vremenu tog praznjenja, kod Yaesu naprimer to traje jako dugo, dok kod ovih kineskih je to relativno brzo.

Korisnikov avatar
SashaM
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 3:31 pm

Postod SashaM » Ned Apr 07, 2013 2:47 pm

Ima li neko iskustva sa ovom novim igračkicama tipa Baofeng UV-5R i Wouxun KG-UV6D? Koliko je praktični značaj stepa od 2.5KHz jer vidim da će po nekim standardima biti obavezan od 2013.? Ovo pitam jer Yaesu FT-60R koji mi se od svih ovih modela najviše sviđa nema step od 2.5 već od 5KHz?

Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje

Postod SlobaBG » Ned Apr 07, 2013 11:03 pm

Od tih navedenih najbolja je Yaesu, pa ako je nađeš po OK ceni - slobodno pazari. Od kineskih bradnova OK iskustva imam sa Wouxun - solidni uređaji kvalitetom u rangu nekih "poluprofesionalnih" modela poznatih proizvođača (npr. Kenwood s kojim Wouxun ima jako puno sličnosti). Sistem menija mu je malo bezveze, skeniranje bi moglo da bude fleksibilnije, baterija ako se ne koristi hoće da se isprazni relativno brzo... no frekfentna stabilnost, modulacija, kvalitet NF pojačala i zvučnika - sve je to vrlo korektno, pre svega za te pare.
S Baofeng nemam iskustva, ali sam čuo da im frekf. stabilnost nije jača strana. Da li je to tačno ili je samo neko "pustio buvu" - ne znam.

A to za narrowband - nemoj tome pridavati neki veći značaj, jer iako se ti "međukanali" legalizuju i normalizuju, retko ko to i koristi. Nema toliko radio-amatera ovde da im je trenutna raspodela kanala "tesna", pa im treba još frekvencija na kojima mogu legalno da rade. Zapravo, od kako su se pojavili mobilni telefoni i Internet broj radio amatera i ovde i u svetu je u stalnom opadanju... ali to je već neka druga priča.

Povratak na “Navigacija, Komunikacija, Signalizacija”