Radio stanica

Moderator: Hobo

arvin
Pridružio se: Uto Feb 14, 2012 10:48 pm

Re: Radio stanica

Postod arvin » Uto Feb 14, 2012 11:03 pm

Pozdrav drustvo, ja sam nov ovde i iskreno bas mi drago da sam vas nasao na predlog drugara.

Ja dosta vremena provodim po prirodi u imam one rucne radio stanie iz Metroa koje imaju dometa do nekih 1km..sada mi trebaju 2 - 3 jace.

Nasao sam Motorola GP300 ili HT800.

Prva je kodirana na 8 kanala (mozda se nisam lepo izrazio)
Obe su jacine 5w.

Sta mi treba:

pa kad idemo po prirodi da po jedna grupa dobije po jednu rucnu radio stanicu, dometa bar do 10tak km na otvorenom (po brdima , i sumama),na skijanju, lov itd, da mogu da cuju jedna drugu bez upadanja u tudje razgovore (drugih ljudi), bez mogucnosti da ja cujem tudje razgovore niti oni moje (bas ovako kako rade ove jeftine iz Metroa, niko nam ne upada u razgovor, samo jedni druge cujemo). Necu da se kacim ni na kakve releje, niti da polazem za neke ispite...dakle, kao ovo sto sada imam, samo da ima domet bar 10tak km....

sta da odaberem? Da li mogu te Motorole koje sam naveo...

Hvala puno na savetima

PS. ako ne bude odgovora, s obzirom da sam je javio u bas staroj temi, zamolicu moderatora da prebaci na vidljivo mesto, hvala

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Uto Feb 14, 2012 11:38 pm

To sto ti hoces bas nece moci. Jednostavno, ne postoji legalno resenje dometa 10 kilometara koje ne zahteva polaganje ispita, ili dobijanje dozvole od drzave kao pravno lice. Bez dozvole postoje dve varijante:

27 mhz, CB ili Citizen Band, koji moze da ima domet, sa dobrom vidljivoscu, ali su antene koje to omogucavaju povelike, u svakom slucaju daleko vece od onoga sto civili oce da nose komforno. Za siguran domet od tih 10 km, ti treba antena od metar ipo duzine, i to sve sa automobilom zakacenom na nju, ili nekim drugim ground planom.

Druga varijanta je PMR, dakle ono sto vec imas, sto je jos ogranicenije, sa tehnicke strane. Maksimalna legalna snaga za PMR je 0.5w, a po zakonu si duzan da koristis antenu malog pojacanja, koja j stigla uz uredjaj. Sa takvim necim na terenu i 1500 metara dmeta je uspeh.

Svako emitovanje je upadanje u neciji do radio spektra. Radio spektar je jako ogranicen resurus, i apsolutno je nedozvoljeno izlazenje iz onoga sto ti je drzava propisala. Motorola GP 300 je komercijalni uredjaj, sa 8 ili 16 kanala. Programira se tako st se prikaci na racunar, i u memoriju joj se upise tacna frekvencija svakog od kanala. T nije amaterski uredjaj ni pod tackom razno, a da ne pominjem da su prilicno ogranicene posto je dodatna oprea prilicno specificna.

Cak i sa ozbiljnom amaterskom stanicom, snage 5w, sto je normalno za rucne uredjaje, ne mozes da ocekujes apsolutno pouzdanu vezu na 10 km, pogotovu kada se nalazis na suprotnim stranama brda. Dakle i koriscenje repetitora je obavezno, mada za to postoje pojedina relativno prosta resenja, u sivoj zakonskoj zoni. No svakako, to zahteva prethodno postavljanje opreme za komunikaciju na terenu koji ces koristiti.

Dakle, ono sto ti ostaje je polaganje, i kupovina ozbiljnije radio stanice. I svako kome das takvu stanicu mora da ima ispit. RATEL trenutno ne juri prekrsioce, ali samo je pitanje vremena kada ce to poceti da rade. A sa brda na kome si na skijanju, ili loviu, daleko smetas svima okolo.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

arvin

Postod arvin » Sre Feb 15, 2012 10:58 am

hm..pazi sad, pre jedno 10tak godina, od drugara sam uzeo 2 motorole za skijanje na Kopaoniku. Bile su crne i pored tockica za pojacavnaje tona, imale su samo jedan preklopnik na kome je pisalo 1, 2

Te motorole, nikome nisu upadale u razgovor niti sam ja ikoga mogao da cujem. Da bi jedna drugu cule, morale su da budu obe na kanalu 1 ili 2. I to je on koristio bez ikakve dozvole i kaze da nikada se nije desilo da mu je neko upadao u razgovor.

A domet je bio dobar.

E sad, ajd mozda sam i ja preterao u dometu, ne mora toliko , ali bar da bude dovoljno veliki da ne moram ocima da vidim onoga sa kim razgovaram. Ako neko ima iskustva i sa nekom amaterskom rucnom radio stanicom neka mi predlozi.

Jos par pitanja

Cb ili Civil Band, da li mi za nju treba ili ne treba dozvola i da li postoji rucna CB, za one u kolima znam da postoje?

A ove Kenwood, Yaetsu i motorole sto prodaju, jacine 5w....za sve to mi treba dozvola? Iako je motorola programirana da radi na frekvencijama za civilnu (neprofesionalnu) upotrebu?

Hvala

Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 9:15 pm

Postod SlobaBG » Sre Feb 15, 2012 11:34 am

arvin napisao:Te motorole, nikome nisu upadale u razgovor niti sam ja ikoga mogao da cujem.

To nikako ne možeš da tvrdiš. To što ti nisi nikog čuo ne znači da na toj frekfenciji nema nikog koji ko je koristi, samo u tom trenutku je na slušanju, tj. ne razgovara preko te frekfencije. A da ne pominjem to što na istoj frekfenciji, jedni drugima "u dometu", može da radi i više različitih mreža korisnika, a da se međusobno ne čuju jer im je prijemnik podešen tako da se aktivira samo na određeni ton podnosilac (pogledaj na netu CTCSS, DCS i sl.).

Kako je i BR_ rekao, u Srbiji (a i većini zemalja u okruženju kao i EU) je jedino legalno bez posebne dozvole-odobrenja-radioamaterske klase posedovati PMR toki-voki snage do pola W, i sa fabričkom antenom. Za CB (27 MHz) nisam siguran kako sada ide procedura, ali nekad si mogao da ga koristiš bez ikakvog polaganja, do 5W snage, ali si morao da je atestiraš i da je prijaviš u Ministarstvu za Saobraćaj i veze. Sada je Ratel preuzeo te ingerencije, pa je verovatno priča slična kao i za radio uređaje koji se koriste na plovilima (ne treba posebno polaganje, ali moraju da budu njima prijavljeni) - u svakom slučaju tamo se treba raspitati.

A činjenica je da ima ljudi i koji voze auto koji nije registrovan i osiguran, ima i onih koji imaju vatreno oružje bez dozvole... Sve to funkcioniše dok te neko ne zaustavi i ne postavi neka pitanja...a onda... obično problemi.

I finalno - na 10, pa čak i na 5 km "sigurnog dometa" u brdsko-planinskom i šumovitom predelu sa ručnim radio uređajem treba zaboraviti u simplex (bez repetitotora) načinu rada. Akcenat je na "sigurnom dometu" koji ne može niko da garantuje na takvoj vrsti terena.

Ah, da, ima još jedna varijanta koja je legalna (barem ja ne znam da je u Srbiji nekim propisom nelegalna?) a omogućava sigurnu vezu čak i po takvom terenu - satelitski telefon :)
Most powerful is he who has himself in his own power / Seneca

Korisnikov avatar
BR_
Kontakt:

Postod BR_ » Sre Feb 15, 2012 12:23 pm

Sloba lepo rece, to sto ti nikoga nisi mogao da cujes, ne znaci da smetas. Ko zna na kojoj frekvenciji su bili tii uredjaj, i da recimo nisi ometao daljinske upravljace, neciju digitalnu vezu, ili nesto trce.

Sustina onoga o cemu priucamo je da postoje samo dva opsega koja ne zahtevaju polaganje. Jedan je gradjanski opsg, ili CB, koji je kod nas ogranicen i brojem kanala i modulacijom na samo AM, bez SSB-a koji je nephodan za iole vece domete, ili PMR, koji je ogranicen snagom na samo 0.5w i na fabricku antenu, koja dodatno smanjuje izracenu snagiu i osetljivost prijemnika.

CB rucne stanice postoje, ali kao sto sam ti vec napisao, da bi ih koristio potrebna ti je poprilicna antena. Mozes li sebe da zamislis na terenu sa stanicom kojoj je potrebno parce od metar, metar ipo antene da bi iole imala domet? Koliko god je stanica mala, antena je skoro uvek veca.

Takodje, to sto ti treba, dakle domet bez vidljivosti golim okom je problem. PMR stanice ne rade ni na 500 metara ako ne postoje dobri uslovi, a i sa amaterskim stanicama je slican slucaj. To sto iz Beograda normalno pricas sa nekim ko je na ceru, 80 km dalje je zahvaljujuci samo optickoj vidljivosti. Sa tog istog mesta recimo u mom slucaju ne mogu da se cujem sa covekom koji je u topcideru, samo 1200 metara od mene. Zato sluze repetitori.

A zadnja varijanta, satelitski telefoni je za nase uslove debelo preskupa. U nasim uslovima Thuraya je najbolje resenje, ali sam telefon je oko 700 eura, a minut razgovora, u zavisnosti od sistema pretplate od 4 do 8 eura.. Za nekoga kome to ne treba komercijalno preskupo. Da ne pominjem da su i satelitski telefoni ograniceni pre svega time sto horizont na juznoj strani pod uglom od nekih 30-40 stepeni mora da bude otvoren. Inace nista od prijema.

arvin

Postod arvin » Sre Feb 15, 2012 2:44 pm

dobro, shvatio sam, znaci dzabe mi da kupujem ili cak i da dobijem na poklon motorole od 5w ako ne polazem za radio amatera jel tako?

Pogledacu onda na sajtu njihovom pa da vidim sta mi to treba da polazem...samo je nevidjena glupost da i onaj kome dam te motorole, mora da ima polozeno....dakle moram da biram sa kme cu u setnju...shit...a ove PMR , dzabe i to domet 500m kad na toliko mogu da se derem i da me cuju

Korisnikov avatar
BR_
Kontakt:

Postod BR_ » Sre Feb 15, 2012 4:18 pm

Meni uopste nije glupo to sto svako ko hoce da koristi radio stanicu mora da ima polozen ispit. Da li je glupo sto ne smes da das kola onome ko nema vozacki? Situacija je potpuno ista.

arvin

Postod arvin » Sre Feb 15, 2012 6:47 pm

^ izgleda

KTO
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 11:22 pm

Postod KTO » Sre Feb 15, 2012 7:24 pm

Pretpostavljam da ispit za radioamatera se ne razlikuje puno kod nas (u MK) i kod vas.
A mislim da mozes da i bez velikog napora iz opste kulture i ono sto smo ucili u skoli da to prodjes.
Ako ti treba stanica onda ispit ti je neminovan, a i za tvoje drugove :think: .....Uzmite skriptu i ....zajedno ste jaci..... :D ;) :teasing-poke:

I onda ti se otvara i drugo polje komunikacija sa svim ostalim radioamaterima koji ne idu po planine :handgestures-thumbupleft:

Realno kod nas stanicu moze da podeujes i bez dozvole i da slusas, ali ne mozes da predajes ...za to ti treba dozvola :? :? :?

Postoji i nesto sto moze da improvizujes, kupis UHF radio amatersku stanicu i programiras u PMR podrucje ili 446 МHz i koristis opseg dozvojlene freq. ali sa nedozvoljenom snagom, a to je vise propisanih 0.5W. I dobijes malo veci domet jer veca snaga znaci veci domet.
Ali si ipak u nedozovoljenom radu, e sad ako ih koristis samo u planini rizik je mali, ali posotji.

arvin

Postod arvin » Sre Feb 15, 2012 10:56 pm

eee bravo KTO..bas sad se vracam iz setnje nocne po ovom snegu, pada ko ludo i razmisljam...cekaj malo, zar ja ne mogu da kupim Motorole GP300 ili HT800 koje mi nude i da ih programiram da rade samo u tom civilnom podrucju, na toj frekvenciji koja ne zahteva dozvolu, kao PMR sto mi radi, samo bi imao jacu snagu, a snaga je domet...i to je to ljudi..ja to koristim mozda svaki drugi vikend..i na kraju, kako ce neko znati na osnovu nasih razgovora i da nas cuje, da ja imam jacu snagu...nema pojma...zar ne? i nakraju, ne verujem da ce neko da me zamajava po dzungli kojom idem da mi meri domet ili snagu radio stanice....dakle moze li ovo da se izvede, da se programira motorola da radi na frekvenciji PMR?

Hvala

Povratak na “Navigacija, Komunikacija, Signalizacija”