Vojni kompas M53

Moderator: Hobo

vukovsin
Pridružio se: Pet Nov 25, 2011 5:39 pm

Re: Vojni kompas M53

Postod vukovsin » Uto Feb 18, 2014 6:43 am

Тај И/З/С/Ј је војни са странама сцвета означеном на сх/хс тада службеном језику у ЈНА....А оно E/W/N/S је било намењено извозу јер су стране света означене на енглеском.

Korisnikov avatar
vlada035
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 7:53 pm

Postod vlada035 » Pon Apr 21, 2014 1:32 pm

Konacno sam uspeo da nabavim vojni kurvimetar u odlicnom stanju-odavno imam stariju, metalnu verziju, ali sam hteo ovaj noviji model, KM-59A.
Stvarno je JNA nekada imala vrhunsku opremu.
Evo malo slicica:
Slika
Slika

Korisnikov avatar
SashaM
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 3:31 pm

Postod SashaM » Pon Apr 21, 2014 6:37 pm

Vlado znaš li koja je razlika između starije metalne i novije plastične verzije? Ja već neko vreme isto pokušavam da nabavim ovaj kurvimetar ali mi i jedna i druga verzija izgledaju identično (sem materijala kućišta).

Korisnikov avatar
vlada035
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 7:53 pm

Postod vlada035 » Pon Apr 21, 2014 6:50 pm

KM-59 je stariji model, metalan.
KM-59A je nova verzija, plasticna.
Identicne daljinomerne skale su na oba modela, jedina razlika je sto je plasticna verzija otprilike duplo deblja od metalne...isti su i po duzini.
Za ovaj stariji model imam i odgovarajucu koznu futrolu, ali za noviji model nemam, jer mu zbog debljine ne odgovara stariji model futrole, tako da ako neko ima futrolu viska, rado bih je kupio.

Patriota
Pridružio se: Uto Jun 11, 2013 7:13 pm

Postod Patriota » Ned Jul 06, 2014 10:36 am

Pozdrav Vlado,prošle godine sam u vojnom otpadu kupio "torbicu komandira voda" od neke tamno braon elastične kože,na nekoj od pregrada u njoj imaš futrole za busolu i kurvimetar.

azazazazaza
Pridružio se: Pet Sep 26, 2014 7:36 pm

Postod azazazazaza » Pet Sep 26, 2014 9:02 pm

Kupio sam kompas M53, izgleda kao nov. Al me buni, kad okrecem onaj krug na njemu da nadjem azimut nekog predmeta ako nije bas na ravnom pokrece se sa njim i magnetna igla. Da li to treba tako? Ne krece se ona zajedno stalno sa staklom vec krene sa staklom pa se vrati na svoje mjesto.
Pretpostavljam da tako treba,al da vidim sta vi mislite.

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Pet Sep 26, 2014 9:20 pm

M-53 je veoma dobar i prilicno precizan instrument ali da bi se koristio kako treba neke stvari moraju da se odrade po propisu. U tvom slucaju to znaci da busola mora biti u potpuno horizontalnom polozaju. Kuciste igle ima malu visinu pa naginjanje lako dovede do kontakta igle i stakla sto uzrokuje da se igla zaglavi i rotira slobodno na stozeru. Uz malo vezbe i paznje sve se to lako prevazidje.

azazazazaza
Pridružio se: Pet Sep 26, 2014 7:36 pm

Postod azazazazaza » Pet Sep 26, 2014 9:44 pm

Hvala Hobo! Citao sam dosta o njemu, pa i o mjerenju udaljenosti uz pomoc njega. Al bunilo me je to sto igla seta, pomislio sam na momente da ne bi trebala bas toliko da seta. U pravu si, uz malo vjezbe ici ce lako. :SAK:

Povratak na “Navigacija, Komunikacija, Signalizacija”