Vojni kompas M53

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Re: Vojni kompas M53

Postod Pathfinder » Čet Sep 29, 2011 3:16 pm

Blagodarim! :)
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
Radiobunker
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 1:36 pm

Postod Radiobunker » Čet Sep 29, 2011 3:48 pm

http://www.scribd.com/doc/66810915/Buso ... kurvimetar

Evo i ja da se "nametnem" sa linkom pa koji se kome vise dopadne :-) Ovom prilikom zahvalnost mom velikom drugu YT7TU iz Panceva koji je imao zivaca da ovo skenira i posalje mi na koriscenje.

Korisnikov avatar
SashaM
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 3:31 pm

Postod SashaM » Čet Dec 01, 2011 4:03 pm

Da se nastavim na temu sa mojim iskustvima. Nedavno sam pazario M53 (i to dva komada)jer sam hteo robustan kompas a ne ove plastikanere. E onda sam seo i testirao preciznost svih kompasa koje imam (a imam jedno pet-šest komada). Rezultati više nego zapanjujući. Dva vojna M53 imaju identičnu preciznost. Kopija NATO američkog kompasa (mislim da je i njihova oznaka M53) ima odstupanje tj. grešku veću od 10°, strašno. Jedan kineski noname koji podseća na rectine modele sa ogledalom pokazuje grešku oko 3°, i to je najpreciznije od svih ostalih kompasa. Coghlan's kompas koji je široko rasprostranjen ima grešku oko 5°. (pričam o stepenima a ne o podeli na hiljadite)
E sada, ako vam kompas služi za generalno određivanje pravca tu može da posluži bilo koji model(mada ja u tom slučaju ne vidim ulogu kompasa jer generalno određivanje pravca može i bez kompasa). Ako želite pak precizno određivanje azimuta e onda precizan kompas igra veliku ulogu. Jeste da je sav metalan i težak i za orijentirce pomalo nezgodan, ali se nikako ne slažem sa onom izjavom da je ˝preterano precizan˝. Kompas jednostavno i treba da bude preterano precizan.

Korisnikov avatar
To3a
Pridružio se: Sub Feb 04, 2012 12:20 am
Kontakt:

Postod To3a » Ned Apr 08, 2012 12:17 am

Zivim u ulici gde je teleoptik. Odavno su pukli i zatvorili sve. Servis i prodaju su drzali do pre par godina u okviru inse fabrike satova al i to je zatvoreno. Imali su pouzdane aparate za merenje pritiska medicinske. Steta je sto su popucale silne fabrike koje su radile preciznu mehaniku, a nisu bile stetne po zdravlje.

Korisnikov avatar
vlada035
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 7:53 pm

Postod vlada035 » Pet Maj 18, 2012 12:58 pm

Neko je skoro ovde trazio da kupi M53, ali sad ne mogu da nadjem ko.
Prodaje lik na KP potpuno nove busole M53 za 2.000,00 dinara, ja sam pre par dana kupio jednu a juce mi je stigla i odlicna je, glanc nova.
Rekao mi je da ima jos 2 komada, pa koga interesuje neka pogleda na KupujemProdajem ili neka mi se javi na pm za link.
Nije reklama, nego ako nekog zanima...
Postavicu slike moje nove busole kasnije, fenomenalna je.

Korisnikov avatar
stefan
Global moderator
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 8:02 am

Postod stefan » Sub Jan 05, 2013 2:53 pm

Konacno pazarih i ja jednu M53 busolu.Pre neki dan u trenutku dokolice uzmem busolu iz fioke,potrazim na netu kako se trazi azimut i tako te stvari(99%sam nepismen kad je u pitanju navigacija) i nadjem podatak da se pri radu sa istim moraju ukloniti svi metalni predmeti u njegovoj blizini.Iako sam bio poprilicno siguran je to tacno,ne budem lenj pa uzmem noz(a sta cu drugo :D)iz fioke,i kako sam ga prineo kompasu primetio sam da se igla pomerila u stranu za nekoliko stepeni.Sad me interesuje da li sa porastom mase metalnog predmeta(neko artiljerijsko oruzje,recimo) moramo povecati daljinu na kojoj se kompas nalazi od njega da bi merenje bilo precizno i da li ce preciznost kompasa biti trajno narusena ako je u blizini nekog metalnog predmeta duzi vremenski period(za pojasom pored noza,u rancu zajedno sa sekirom ili nekom metalnom posudom...)?
Mora da se voli,ne moz' mehanicki!

Korisnikov avatar
Misha77
Pridružio se: Uto Jun 19, 2012 3:29 pm

Postod Misha77 » Sub Jan 05, 2013 3:28 pm

Ja imam i taj imam i Americku vojnu Cammenga busolu. I sad si me podsetio bas za te metalne predmete pa nasao uputstvo za cammengu i evo sta tamo pise...
Kontam da to isto bi trebalo da vazi otprilike i za nasu...

J. GENERAL INFORMATION
Readings should never be taken near visible masses of iron
or electrical circuits, because of their effects on the compass
magnet. The following are suggested as approximate safe
distances to insure proper functioning of the compass:
a. High tension power lines 55 meters (60 yards)
b. Car, truck, camper 18 meters (20 yards)
c. Telephone lines, wire fences 10 meters (11 yards)
d. Rifle, metal boxes, etc. 0.5 meters (1.5 feet)

A opet s druge strane ta busola bi trebala da moze i u gradu i urbanim sredinama da se koristi. Pa ga sve u svemu cenim da je najpreciznija po uputstvu ali ce u svakom slucaju poprilicno tachno da pokaze sever ako nemas nista metalno na 0.5 metra od busole.
Mišljenje je kao zadnjica... To svi imaju... ;)

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Sub Jan 05, 2013 3:39 pm

Sto je veci predmet rasojanje treba da bude vece.. A sto se tice duzine stajanja uz, to nema nikakvog uticaja.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

zoran
Pridružio se: Pon Feb 17, 2014 3:37 pm

Postod zoran » Pon Feb 17, 2014 3:50 pm

да ли неко зна да ми објасни разлику ако је има,између бусоле м53 и м53s,пошто су визуално потпуно исте.

Korisnikov avatar
SashaM
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 3:31 pm

Postod SashaM » Pon Feb 17, 2014 11:29 pm

Dobro ti nama došao!!! Ne bilo ti zapoveđeno http://www.outdoors-forum.com/forum/viewforum.php?f=46 :handgestures-thumbupleft:
Ja znam samo za jednu razliku a to je kako su napisane strane sveta: jedan model ima I/Z/S/J a drugi E/W/N/S. Oznaka S+broj mislim da označava serije, ali nisam siguran.

Povratak na “Navigacija, Komunikacija, Signalizacija”