Garmin eTrex Touch 25/35

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Re: Garmin eTrex Touch 25/35

Postod veselibajker » Čet Feb 08, 2018 9:52 pm

Замислимо да је Пан купио навигацију. Одлучио је да с клубом, чији је члан, крене на планинарење. Комшија му шаље ГПС трекове (трек = скуп тачака на неком терену, одређених координатама и надморском висином). Онај тај трек сачува на рачунару.

Slika

Потом отвара BaseCamp (прузимање програма је било бесплатно). Овде се види аљкави приказ где су убачене само жељене мапе у kmz формату (хвала, Хобо!).

Slika
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
veselibajker

Postod veselibajker » Čet Feb 08, 2018 10:00 pm

Онда покренемо функцију File - Import - (горе, лево, као било који програм у офис пакету). Кад се отвори прозор за преглед фолдера и фајлова, нађем сачувани комшијин трек и убацим га у жељени фолдер у оквиру BaseCampa (у мом случају, фолдер је именован као централна Србија). На екрану се и даље види неодређен приказ од прошлог покретања програма.

Slika

Када су трекови учитани, кликнем на свој фолдер и погледам шта је у њему. У мом случају, видим да је комшија послао три различита трека - верзије зависе од количине снега на стази.

Slika

Korisnikov avatar
veselibajker

Postod veselibajker » Čet Feb 08, 2018 10:03 pm

Клик на жељени трек и он се појављује на екрану, а приказ мапе се помера. Види се да сам изван оних мапа које су раније учитане.

Slika

Поменуте мапе у kmz формату су одавно сачуване на рачунару. Учитавам Лазаревац и Крагујевац да покријем терен на коме се пружају трекови.

Slika

Korisnikov avatar
veselibajker

Postod veselibajker » Čet Feb 08, 2018 10:06 pm

Увећавам приказ да бих видео куда се те тачке пружају. По жељи избацим неки од трекова.

Slika

Ако сам задовољан, остаје ми да трекове пребацим у навигацију (ручни уређај). Прикачим га на рачунар помоћу USB кабла и сачекам да се покрене садржај навигације. Отварам фолдер да видим садржај.

Slika

Korisnikov avatar
veselibajker

Postod veselibajker » Čet Feb 08, 2018 10:10 pm

Отварањем фолдера долазим до тренутног садржаја. Фолдер Archive служи за чување ранијих трекова или будућих лутања. Фолдер Current служи да навигација у њему чува снимљене тачке приликом сваког укључивања. Испод су у слободној форми дати неки ранији трекови или координате (тзв. Waypoints - значајне тачке, као што су су извори питке воде).

Slika

Овде треба додати моје трекове које сам узео од комшије (може директно с рачунара, а може и извозом из BaseCamp-a, након обраде и анализе).

Slika

Трекови су сада на навигацији. Пан убацује батерије (или их напуни, ако су интегрисане), укључује справу и стрпљиво чека на отвореном терену да се уради тзв. хладни старт. Ако уређај дуго не ради треба му времена да ухвати сигнале са сателита и да крене с радом (некад и 3 минута).

Korisnikov avatar
veselibajker

Postod veselibajker » Čet Feb 08, 2018 10:20 pm

Да би се трек искористио треба бити близу почетне тачке путање. Ако сте негде далеко, навигација ће вас водити праволинијски према почетној тачки трека.
Како знате која је почетна тачка? Лако. Сваки трек има смер, а исти се може променити у BaseCamp-u. Остаје да Пан завирује у мапу и да своју путању поклапа са линијом приказаном на екрану навигације. Обично се приказ увелича на такав приказ да се јасно види кад одмакнете 5 метара с путање. Види се и кад је власник навигације отишао у жбун да испразни унутрашње органе.
На паузама је довољно угасити навигацију и она ће стати с писањем нове путање. Кад се опет упали, наставиће на том месту и спојиће га с локацијом гашења. Зато се на свакој новој шетњи обрише претходни трек или трек сачуван у фолдеру Current.

Korisnikov avatar
veselibajker

Postod veselibajker » Čet Feb 08, 2018 10:47 pm

Шта још може да се уради. Поменуте трекове можете само убацити у уређај без обрађивања и анализе.
Уместо BaseCamp-a, можете их погледати у Google Earth-u.
Моја навигација, Дакота 20 има опцију бежичног пребацивања података па се трек може пребацити у шуми пред полазак у шетњу (једном сам узео трек од вође јер није био у стању да прати линију на екрану, а потом преузео и вођење).
Можете држати навигацију угашену и уживати у лутању. Сачувате почетну тачку па нациљате справу да вас врати тамо, али сада идете неком новом стазом.
У већој групи гарантујем да ће вас на сваком успону питати колико има до краја.

Mark
Pridružio se: Uto Jan 10, 2017 11:13 pm

Postod Mark » Čet Feb 08, 2018 10:53 pm

Skontao sam da ja za ovo para ne bih dao :teasing-tease: :D
Izvinjavam se sto ovako upadam ali to je moje razmisljanje.. Idem da :chores-chopwood: :chores-chopwood:

Korisnikov avatar
veselibajker

Postod veselibajker » Čet Feb 08, 2018 11:27 pm

Kad krenem sam na vožnju od 40 i više kilometara bitno mi je da ne odlutam. Često idem sam, često sam van dometa mobilne telefonije i ponekad okružen krupnim živuljkama. Neće me navigacija spasiti, samo će me držati u komfornoj zoni.
Bitna napomena: i dalje sam korisnik na početnom nivou pa je verovatno da ima pametnijih načina za rad s putanjama, tačkama, mapama...

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Čet Feb 08, 2018 11:49 pm

Bas si ga objasnio, svaka ti cast!
Ali dzaba trosis vrijeme i trudis se... zar ne vidis da mi preferisemo kompas i dinastiju Han?
Mozda nam Ameri ukinu GPS, zna se sta je sigurno i provjereno:

Slika

:teasing-poke:

Povratak na “Navigacija, Komunikacija, Signalizacija”