Garmin GPSmap 62sc

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
SashaM
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 3:31 pm

Re: Garmin GPSmap 62sc

Postod SashaM » Sre Nov 07, 2012 11:00 am

Quad helix antena koju ima serija 62s je, po rečima ljudi iz garmina, daleko preciznija u lociranju satelita i održavanju dobrog prijema u gustim šumama, kanjonima i urbanim područijima gde dolazi do odbijanja signala od zgrada. Nisam se vodio naravno samo mišljenjem proizvođača već sam prečešljao sve moguće forume, youtube kanale, pročitao skoro sve utiske ljudi koji su imali prilike da koriste i jedan i drugi tip antene (eTrex ima patch antenu). U prilog tome je išao i podatak da se ljudi koji rade na terenu definitivno odlučuju za 62 seriju zbog boljeg i preciznijeg prijema. Takođe od bitnih stvari je bila i brzina učitavanja karata i brzina rada samog uređaja sa kartama koje su poprilično opterećene brojnim podacima. Imao sam priliku da upoređujem brzinu učitavanja karata sa starim eTrex modelima i razlika je ogromna. Noviji eTrex modeli su brži ali ne toliko brzi koliko 62serija. Još jedna stvar je robusnost samog uređaja. Kod eTrexa me nervira onaj mali džojstik preko koga radiš sve dok su na 62sc dugmići sa kojima možeš da rukuješ i u rukavicama.
Ono što je bilo presudno u kupovini je cena koju sam uspeo da dobijem za ovaj gps. Po ceni od 300eura sam dobio uređaj koji kod nas (a i u većem broju prodavnica preko) košta ~63000rsd. Toliki popust (proporcionalno ceni) nisam mogao da dobijem za eTrex30 pa bi me on izašao negde oko 230+eura.
Geotagovane fotke nisu bile presudne ali je kamerica zanimljiv dodatak i pravi zaista zadovoljavajuće fotke. Zbog čega sam uzeo gps sa kamerom je kapacitet interne memorije. 62sc ima internu memoriju 3,5Gb dok svi ostali 1,7Gb (uključujući i eTrex30). Doduše, jedino još 62stc ima 3,5Gb (od toga 1,7Gb slobodno) ali je njegova cena bila daleko jača (skoro 100eura) zbog učitanih 100ktopo karata koje mi realno ne trebaju. To je razlog zašto sam se odlučio za 62sc model a kamerica je bila samo bonus.
Daleko od toga da smatram eTrex30 lošim gps-om. Njega bi sigurno uzeo da nisam uspeo da napravim dobru kombinaciju za 62sc. Da li i koliko GLONASS opcija doprinosi preciznosti pokazaće vreme (koliko znam GLONASS još uvek nije skroz operativan mada su najavljivali da će to biti do kraja ove godine). Ako budeš pazario eTrex30 mogli bi da napravimo zajedničke uporedne testove i to bi onda bila realna i objektivna procena.
Mislim da realno za neke naše potrebe (šumarenje, žbunarenje i livadarenje) bilo koji gps serije eTrex, 60, 62s uz kombinaciju sa 25k topo kartama više nego vrši posao.

Korisnikov avatar
zex66
Pridružio se: Sub Nov 19, 2011 8:28 am

Postod zex66 » Sre Nov 07, 2012 3:24 pm

Potpuno sam neuk po pitanju te elektronike i specija, iako sam poslom vezan po ceo dan za kompljuter... mrzim ga. Pitanje: Cemu sluze sada te spravice kada je vecina telefona opremljena GPS-om i sl.
Da li je bolje dati vise para za dobar telefon ili kupovati posebno tracker-e i sl.
Ploviti se mora

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Sre Nov 07, 2012 4:37 pm

Potpuno razumem tvoju dilemu ali evo nekih prednosti klasicnog gsp uredjaju u odnosu na telefon.

1) Duze traje baterija(e)
2) Boji prijem signala
3) Otporan na udarce prasinu i vodu za razliku od vecine telefona
4) Kvalitetniji processor GPS signala
...
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Sre Nov 07, 2012 6:05 pm

@ SashaM:
Jedan od ova dva uređaja će sigurno uskoro stići iz USA for ja. Dobra ideja za test (ako bude etrex) i hvala na iscrpnim informacijama.
@zex66:
Ja stvarno dugo koristim smart telefone sa GPS modulima (još od davne 2006 godine) i aplikacijama za rutabilne i topo karte. U tome sam se rukovodio principom koji si naveo - malo više za telefon i sve-u-jednom. I to radi super kao auto-navigacija te mi sa te strane ne pada na pamet da se nešto još ispucavam.
Ali što se tiče terena i topo-karata, takvi uređaji mogu da posluže samo kao ispomoć, no nema ozbiljnog planiranja rute i iole ozbiljnije navigacije. Stoga mi konačno dop.z..lo da se zezam obzirom da sam svaki vikend po baš-baš divljini gde uopšte nije teško zalutati po usekama i gustim šumama. Tu pravi GPS nema zamenu.

Korisnikov avatar
SashaM
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 3:31 pm

Postod SashaM » Sre Nov 07, 2012 6:49 pm

StepenWolf napisao:Jedan od ova dva uređaja će sigurno uskoro stići iz USA for ja. Dobra ideja za test (ako bude etrex) i hvala na iscrpnim informacijama.

:banana-wrench: :banana-wrench: :banana-wrench:
Pa to su lepe vesti. Baš mi je drago da se i kod nas ljudi polako opremaju ovakvim gedžetima koju su preko deo svakodnevice. Ako bude trebala bilo kakva pomoć oko učitavanja i pronalaženja najnovijih mapa tu sam.
I još jedan savet. :character-oldtimer: Ako već naručuješ iz USA, a s obzirom na to da si bajker, obavezno naruči i nosač za motor i to ovaj http://www.amazon.com/Mount-Garmin-GPSMAP-Series-System/dp/B004GVZEM8/ref=pd_sim_e_7 koji nema još uvek da se nađe kod nas. Kod nas ima da se kupi neki koji je po meni apsolutno nesiguran i deluje mi da će gps iz njega ispasti čim naletiš na prvu rupu. Mislim da sam video na amazonu ovaj RAM nosač baš napravljen za motore.

Povratak na “Navigacija, Komunikacija, Signalizacija”