"Arkticka" cuturica americke armije

(šatori, vreće, podloge, vatra, voda...)

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
Radiobunker
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 1:36 pm

"Arkticka" cuturica americke armije

Postod Radiobunker » Ned Dec 11, 2011 3:54 pm

Stigla juce u paketu sa ostalim stvarima. Posto je prilicno neuobicajen komad opreme bar po mojim saznanjima resih da je predstavim. U pitanju je cutura nastala kao odgovor na problem zamrzavanja vode u standardnim cuturicama tokom boravka na terenu u zimskim uslovima. Ovaj model je uradjen tako da ima duple zidove tako da se moze reci da je ovo nekakva cutura unutar cuture. Dvostruka posuda gde je unutrasnji deo u koji se sipa voda uredjen od nerdjajuceg celika dok je spoljni deo od aluminijuma. Izmedju zidova je prazan prostor gde vazduh kao izolator sprecava da hladnoca prodre i zamrzne vodu u cuturi.

Neke opste karakteristike.

Slika

Tezina prazne cuture je pozmasna i iznosi tacno 615 grama. Kad se uporedi sa Bundeswehr obicnom aluminijunskom cuturom koja sama takodje prazna tezi nekih 220 grama, dok sa dve posude tj. kompletna tezi 585 grama onda je jasno da je ovo jedna jako teska cutura. Zapremine su im slicne. Oko 950 mililitara ili narodski receno 9 i po deci :-) Precnik tela cuture je nekih 17cm.

Zarad vizuelnog poredjenja evo slika na kojoj se vidi ova Arkticka sa obicnom Bundeswehr cuturom.

Slika

Arkticka cutura nema klasican cep na navoj kao ostale uobicajene vojnicke cuture nego ima veliki plasticni cep sa produzetkom koji se prosto zabode u grlic. Moram da napomenem da je cep uradjen od veoma kvalitetne mekane plastike . Odabir ovog materijala je verovatno u skladu sa upotrebom na ekstremno niskim temperaturama. Ova plastika ne postaje krta na velikoj hladnoci.

Slika cepa:

Slika

U grlicu cuture se nalazi ulozak od gume koji se jednostavno navuce na grlic. U njega se jednostavno zabode beli cep i to mu je to. Guma je odlicnog kvaliteta. Ne mogu da se otmem utisku...tj. tacnije receno mirisu ove gume. Mirise na novu glodalicu za bebe...opste poznati rekvizit koji bebe zvacu kad pocnu da im izbijaju zubi :-) Ko je petljao sa malim bebama ne moze a da ne pogodi o cemu pricam :D . Meni se jos jedna glodalica vucara po fijokama u kuhinji iako mi dete ima 9 godina :-) Sto se elasticnosti tice ista je kao i pomenuta guma za glodalice.

Slika gumenog nastavka za grlic:

Slika

Slika nastavka skinutog sa cuture:

Slika

Sto se oznaka na cuturi tice, postje dve oznake. Obe su na prosirenju pored grlica za koje se kaci sigurnosni kanap za koji je vezan cep.

Prva:

Slika

...i druga:

Slika

Sta ce ovo vojsci svima je jasno...sta ce nama koji nismo vojska...citao sam po netu da je ljudi koristi u suprotnoj situaciji...kada je jako toplo posto cuva hladnocu vode. S' obzirom na tezinu prazne cuture koja je pozamasna...sama po sebi se namece dilema...hoces li da pijes mlaku vodu ili hoces da pijes hladniju vodu ali da nosis vise tereta. Nisam je jos stavljao na testove da vidim kako cuva hladnocu ili toplotu ali cu to sigurno uraditi jer me bas zanima da li je zaista tako dobro termoizolovana. Kad se poigram sa njom i u toploj i u hladnoj opciji javicu rezultate.

Ako neko ima iskustva sa ovim ili nekim drugim slicnim modelom nek' kaze koju na ovu temu. Hvala svima na vremenu izgubljenom na citanje ovog mog opisa "Arktickog cuturceta" koje se najcesce koristi tokom leta :D

MILAN
Pridružio se: Pon Feb 28, 2011 9:55 pm

Re: "Arkticka" cuturica americke armije

Postod MILAN » Ned Dec 11, 2011 4:32 pm

Ja cuturu dozivljavam kao nesto sto moze i na pojasu da landara puno sveze izvorske vode a za ovih 615 grama... pa obavezno ranac. Tezina je po meni jedini nervirajuci faktor. Odlican ti je "rivju".
Baš nemam dara za recenzije!

Korisnikov avatar
Radiobunker

Postod Radiobunker » Ned Dec 11, 2011 4:41 pm

Hvala za pohvalu vezanu za "rivju" :D . Slazem se sa tobom sto se opaske vezane za tezinu tice. Stvarno je teska. Sto se pojasa tice, za nju postoji futrola za kacenje na pojas po onom ALLICE (ili kako se vec pise) standardu, pa preko toga postoji i adapter koji se nakaci na futrolu sa ALLICE kacenjem da bi bila kompatibilna sa ovim novijim MOLLE standardom ali ja isto ovo ne bi kacio sebi na pojas jer je stvarno pretesko za moj ukus. Nemam ni jednu od ovih futrola mada bi mozda mogao da se "napnem" da nabavim i to pa da zakacim futrolu spolja na ranac koji ima MOLLE sistem traka.

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Ned Dec 11, 2011 6:21 pm

Prvo, opet si se potrudio! :text-bravo:
Drugo, jes da je tezina nervirajuci faktor, al mene mnogo vise svrbi ovaj tanak grlic.Par puta sam cuturu koristio kao spremiste za neke stvari( u nedostatku bolje posude), a ova ocigledno, zbog uskog grla, nema tu multifunkcionalnost ili je ona znatno otezana.A verujem da je mehanicko pranje unutrasnjosti, iz istog razloga, takodje otezano.Mozda i gresim, ovako sa slika proporcije drugacije izgledaju? :think:
No, u svakom slucaju zanimljiva stvarcica. :handgestures-thumbupleft:
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 9:15 pm

Postod SlobaBG » Pon Dec 12, 2011 12:52 am

Radiobunker napisao: Guma je odlicnog kvaliteta. Ne mogu da se otmem utisku...tj. tacnije receno mirisu ove gume. Mirise na novu glodalicu za bebe...opste poznati rekvizit koji bebe zvacu kad pocnu da im izbijaju zubi :-) Ko je petljao sa malim bebama ne moze a da ne pogodi o cemu pricam :D . Meni se jos jedna glodalica vucara po fijokama u kuhinji iako mi dete ima 9 godina :-) Sto se elasticnosti tice ista je kao i pomenuta guma za glodalice.

Mali off-topic, ali ima veze s gumom: pre neki dan kupujem gumene auto-patosnice kad ono - nesto cudno i bas prijatno mirisu!? Ja reko - mozda sam poceo da haluciniram - dam i zeni da pomirise (zenski je nos neprevazidjen instrument) - kad i ona kaze: vanila! Posle cujem od kolege da se to tako radi vec odavno... :angelic-halo:
Most powerful is he who has himself in his own power / Seneca

Korisnikov avatar
Radiobunker

Postod Radiobunker » Pon Dec 12, 2011 6:36 am

@Vlay
Hvala Druze. Sto se grlica tice jeste uzak. Sa onom sivom gumom precnik mu je nesto malo "jaci" od 14mm, dok je bez gume nesto malo jaci od 17mm. Pretpostavljam da su ga tako suzili sve u svrhu sto manjeg prodora hladnoce u cuturu. Palo mi na pamet da su iz istog razloga izbegli navoj na cepu da ne bi doslo da zamrzavanja u samom navoju pa da ne moze da se odvrne cep.

Sto se pranja tice u pravu si potpuno. Ne znam za cetku koja bi prosla kroz ovako tanak grlic. Mozda su mislili kad zatreba pranje da jedno vreme u njoj nosis rakiju da se dezinfikuje tim putem :D . Prepecenica bi to resila verujem jako dobro :-)

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Pon Dec 12, 2011 7:32 am

Posto su otvorena razna zivotna pitanja u pogledu koriscenja prepecenice kao dezinfekcionog sredstva, ne preostaje nam nista drugo nego da, na sledecem okupljanju, testiramo tu metodu radi sto objektivnije recenzije! :obscene-drinkingbuddies:
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
Radiobunker

Postod Radiobunker » Pon Dec 12, 2011 1:53 pm

Prepek za navek! :character-oldtimer:

Korisnikov avatar
MWDP
Pridružio se: Pon Jan 10, 2011 1:42 pm
Kontakt:

Postod MWDP » Pon Dec 12, 2011 6:18 pm

Ti uvek imaš najzanimljiviju opremu :D Treba imati na umu da se alkohol ne smrzava...
www.edcnozevi.com

https://www.facebook.com/EDCNozevi

Korisnikov avatar
Radiobunker

Postod Radiobunker » Pon Dec 12, 2011 7:28 pm

Prepek zakon kazem ja lepo...leti, zimi, toplo, 'ladno...nema veze...prepek je uvek spreman za upotrebu..ja rakiju leti cesto pre upotrebe stavim u zamrzivac i ostavim par sati...dobijes interesantan efekat kad izneses flasu na sto...sva se okuje u led i rakija postane nekako gusta....probajte...sasvim nov dozivljaj u konzumiranju kad je "na mrtvo" ohladjena :D Ne zezam se...stvarno treba probati. Onako ledena prosto klizi :-)

Da nas moderator ne bi rasterao :D i da ne bi ispalo da se tema o bilo kom sudu ili posudi uvek zavrsi na rakiji, zna li neko za neku flasu/cuturu za vodu koja zaista radi a da nije ovako teska? Ja sam "sahranio" upotrebom nekoliko onih metalnih termosa od 0.5L i od 0.7L ali to su realno igracke ili ja nisam nasao nesto kvalitetno. Na primer sipas kafu i on odmah postane vruc po spoljasnjim zidovima ili sipas hladnu vodu i osetis odmah da je boca hladna spolja. Ima li nesto da valja a da je zapremine tu oko 1l?

Povratak na “Bivak”