Iglo

(šatori, vreće, podloge, vatra, voda...)

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
ninoslavt
Nožar
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 7:00 pm

Re: Iglo

Postod ninoslavt » Pon Nov 21, 2011 11:37 am

Nekada davno na obuci sam pravio neku vrstu zimskog sklonista. Bila je ekipa koja je radila iglo i koliko se sjecam oni su isjecali kocke od nabijenog snijega pomocu vojnickih asovcica. Znaci, nije bilo klasicnog kalupa. Druga ekipa je pravila skloniste od grana cetinara koje su onda bile dobro pokrivene satorskim krilima i snijegom. Po meni mozda i najbolje skloniste (u smislu odnosa vrijeme-efekat). Moj zadatak je bio da napravim privremeno skloniste za jednu osobu i to tako sto sam prvo morao da nadjem mjesto sa dobro nabijenim snijegom a onda da sa asovcicem izdubim leziste za moju malenkost. Naravno, kao podloga su koriscene grane cetinara (opet se onaj stari US asovcic pokazao na nivou kao mini sjekirica) a kao "vrata" sam koristio veliku kuglu od snijega koja je poslije sluzila kao osnova za militantnog Snjeska Bijelica! :D
Iz sadasnjeg ugla mogu da kazem da je moguce napraviti ovo skloniste samo ako je moguce naci dobro nabijen snijeg. Tih godina ga je na Jahorini bilo dovoljno ali problem sa ovim konceptom je da je njegova upotrebna vrijenost ogranicena. U pitanju je relativno brz pristup i najvise sluzi za sklanjanje od vjetra ili od pogleda (ako je u pitanju vojska- izvidjaci).Nije bas zgodan za neke duze boravke jer je ogranicena sloboda kretanja. Jako je bitno navuci dosta granja kao podlogu jer studen koja izbija iz zemlje je strasna.

Korisnikov avatar
Korto
Pridružio se: Sub Nov 05, 2011 1:55 pm

Postod Korto » Pon Nov 21, 2011 3:10 pm

Hvala svima na odgovorima.. I meni je to sa svecom bilo pa u najmanju ruku previse, ali ko zna.. Uostalom internet je pun svakakvih gluposti, pa se ne moze verovati ni svemu sto se procita.

Voleo bih da na forumu vidim temu o sklonistu za zimske uslove, pa da se iskusniji tu raspisu, i postave neku sliku za nas zeljne znanja :D

MILAN
Pridružio se: Pon Feb 28, 2011 9:55 pm

Postod MILAN » Pon Nov 21, 2011 9:11 pm

Odlična ideja, ZIMSKO SKLONIŠTE! I ta vojna vucija jama... Ae ko zna nek piše, ja baš nešto o tim stvarima razmišljam na ovu zimocu!
Baš nemam dara za recenzije!

Korisnikov avatar
maha
Pridružio se: Ned Okt 23, 2011 10:23 pm

Postod maha » Pon Nov 21, 2011 10:53 pm

Ajd i od mene malo...
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

bilo bi i bolje da ne mora resize!

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Pon Nov 21, 2011 10:57 pm

Izvod iz ove literature mi deluje jako poznato ali ne mogu da se setim naslova (a sigurno sam negde čitao)...
Aj navedi izvor ako nije problem?
Ili još bolje baci link u biblioteku.

Korisnikov avatar
maha

Postod maha » Pon Nov 21, 2011 11:03 pm

Boravak u planini
zimi i leti
Razvijeno na osnovu odgovaraju!ih materijala Gorske Službe Spasavanja - stanica
Beograd, a za potrebe program
Beograd, 1998.
a po"etnog kursa GSS
uredio: Milan Vitorovi!
Gorska Služba Spasavanja – Stanica Beograd
0. SADRŽAJ
0. SADRŽAJ........................................................................................................................................................)
1. UVOD ............................................................................................................................................................3
2. LOGOROVANJE ..............................................................................................................................................3
3. ZAKLON.........................................................................................................................................................5
4. BIVA7I.........................................................................................................................................................11
5. ISHRANA......................................................................................................................................................1)
6. U PLANINI ZIMI ............................................................................................................................................1<
7. OSNOVI METEOROLOGIJE U PLANINI ............................................................................................................)0
8. ?IZI!KA I MENTALNA PRIPREMA...................................................................................................................)@
9. TRAŽENJE PUTA NA TERENU .........................................................................................................................)@
10. TRAŽENJE PUTA PO SNEGU...........................................................................................................................35

ako nadjem gde bese link postavicu...a mozda moze i da se izgugla!

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Pon Nov 21, 2011 11:06 pm

Da, to je to...
Korektna i dostupna literatura na našem jeziku.

Korisnikov avatar
maha

Postod maha » Pon Nov 21, 2011 11:19 pm

Sad cu baciti neke linkove i u biblioteku...

Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Postod druid » Uto Nov 22, 2011 10:11 am

Jedno je pisati na osnovu onog što smo čitali ili slušali po vojsci. Drugo je bitisati u takvom objektu. Za takav jedan frižider bih se odlučio tek ako sve druge varijante ispucam, previše sam se posmrzavao po šumamama (eksperimentišući razne knjiške predloge) da bih potrošio sate i sate praveći nešto gde je hladno skoro kao napolju ( a ponekad i hladnije). Nadam se da negde na terenu uskoro pokazno mi odradimo neke varijante, kad krene sneg.

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Uto Nov 22, 2011 6:34 pm

Ono u cemu svi gresite je namena Igloa. n ne sluzi da u njemu bude udobno, za to sluzi kafance, nego da se u sred zime ne smrznei prezivi. U tom slucaju, nekoliko stepeni za koje jedna sveca digne temperaturu upravo cini razliku izmedju zivota ili da umres..

Elem, kod igloa postoji nekoliko jako bitnih pravila. Prvo i kljucno je apsolutno sto manja zapremina. Zapremina dovoljna samo da se covek uvuce, i u njemu boravi poluskupljen sa 10-15 cm mesta iznad glave je vise nego dovoljna. Ovako mali prostor se mnogo brze greje svecom. Drugo pravilo je da iglo mora da ima u jednom cosku, obicno ulazu prostor nizeg dna od ostatka. Ovo omogucava da hladan vazduh sklizne u njega, a da se topao pomeri na gor, kao stanaru.

Ventilacija je sledece pravilo, otvor za ventilaciju koji moze da se kontrolise je obavezan.

Zadnji put sam Iglu pravio na Staroj Plaini, i to na grebenu, cisto vezbe radi, i itekako je posluzio. Pre svega smanjio je hladjenje od vetra. Unutra je kao podloga za lezanje bilo jedno 35 cm granja da bi se izolovao od vetra. I na kraju sveca, sto je bilo sasvim dovoljno za lezanje bez cvokotanja.. Sa obziom da je bilo -10, cela prica je radila..

U nasim uslovima, Iglu je spor nacin pravljenja zaklona, vucija jama j daleko brzi..
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Povratak na “Bivak”