Iglo

(šatori, vreće, podloge, vatra, voda...)

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
Korto
Pridružio se: Sub Nov 05, 2011 1:55 pm

Iglo

Postod Korto » Čet Nov 17, 2011 9:00 pm

Polako, ali sigurno stize zima, pa sam hteo da pitam ima li ove iko iskustva u pravljenju igloa? Da li ga je neko pravio? Ako jeste ima li neki savet? I na kraju da li je neko boravio u ovakvom sklonistu zimi? :)
Ove godine nameravam ako bude snega da probam napraviti jedan :)

MILAN
Pridružio se: Pon Feb 28, 2011 9:55 pm

Re: Iglo

Postod MILAN » Čet Nov 17, 2011 9:06 pm

Zar za iglo ne treba led? Dosta leda?
Baš nemam dara za recenzije!

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Čet Nov 17, 2011 9:39 pm

Ne milane, nije potreban led.
Ali je poželjan stari (nabijen i krupnozrnast) sneg... Ako ga nema u tom obliku izrada se komplikuje utoliko što se mora izraditi kalup pa onda ručno nabijati sneg u blokove što zna biti jako zamorno i dvojici ljudi (koji znaju tehniku gradnje ali nemaju eskimsko iskustvo) može oduzeti čitav vidni deo dana.

Ja sam ga u par navrata pravio tokom zima provedenih na skijalištima, i ono na šta najviše treba obratiti pažnju je "posmak" u završnici.
Preveliki daje opasnost od urušavanja, a premali iglo pretvara u vigvam :D

Korisnikov avatar
Korto

Postod Korto » Pet Nov 18, 2011 9:27 pm

StepenWolf, jesi li boravio unutar njega? Jer sam procitao da uz jednu svecu unutra upaljenu temperatura moze da se podigne za desetak stepeni? :think:

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator

Postod StepenWolf » Pet Nov 18, 2011 9:48 pm

Vidi druže, ukoliko iglo praviš za zezanje, posmatraj to kao "snežnu kućicu" i tu se mudrolija projekta završava...
Ukoliko imaš nameru da bivakuješ, moraš onda voditi računa i o tome da nivo izlaska (izlazni otvor) bude ispod nivoa boravka.
To se rešava kanalnim ulazom u obliku slova U, a svrha je da se spreči izlazak toplijeg (i lakšeg) vazduha na običan otvor za ulaz.

Ja nisam bivakovao u tim objektima, nije bilo potrebe, hotel mi je bio odmah pored :D , ali ne sumnjam da bi moglo u tome da se prespava. Doduše, cvokotanje zasigurno ne gine. Potrebna je i dobra izolacija od tla i kvalitetna vreća (eskimi to rešavaju sa životinjskim kožama, odnosno puno njih).

A temperatura koju podiže sveća... pre svega zavisi od trenutne temperature okoline, 3-4 stepena radi, ali 10 ne bih rekao.

Korisnikov avatar
Korto

Postod Korto » Sub Nov 19, 2011 1:59 am

Da za svecu sam i ja tako nesto mislio..

A nameravam da boravim u njemu koji dan, pa cemo videti kako ce to ispasti.. Sa tim da bude snega, i to onog odgovarajuceg :D Hvala bogu pa je internet tu, pronaci cu neki detaljan tutorijal :)

MILAN
Pridružio se: Pon Feb 28, 2011 9:55 pm

Postod MILAN » Sub Nov 19, 2011 6:10 am

Nekada davno sam video Rej Mirsa da je pravio iglo. Može da pomogne.
Baš nemam dara za recenzije!

Korisnikov avatar
canis lupus
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 9:11 pm

Postod canis lupus » Sub Nov 19, 2011 10:32 pm

Na zimskoj obuci u vojsci ,moj vod je za potrebe snimanja cuvene emisije "Dozvolite da se obratimo"
dobio zadatak da napravi iglo i vuciju jamu .Nas trojica smo napravili vuciju jamu za otprilike 3-4 sata velicine za 3 vojnika sa sve opremom , a ostak voda njih oko 12-15 je dva cela dana pravio iglo velicine za 5-6 vojnika .
Koristili su one velike manjerke za kalupe , trojica lopatama ubacuju sneg a cetvrti gazi i nabija ga , tako na dva mesta a ostali te blokove slazu i kvase vodom da zalepi sto pre .
Ispratio sam ceo rad i u pitanju je velika muka jer sneg nije bio nekog kvaliteta za izradu tih blokova (moram da nadjem negde slike da ih skeniram da vidite kao je to izgledalo).
Da ne pricam koliko su bili mokri i izmrzli ...
A sto se tice svece i temperature ,porucnik nam je tada rekao da jedna sveca podize temperaturu za jedan stepen unutra.
I'm gonna make him an offer he can't refuse

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator

Postod StepenWolf » Sub Nov 19, 2011 11:55 pm

Što će reći da se iglo pravi za pripremu trajnijeg boravka, a nikako kao neko "leteće" sklonište za dan-dva :handgestures-thumbupleft:

Kodžo

Postod Kodžo » Ned Nov 20, 2011 10:55 pm

Ja sam kao kalup koristio veliku kofu od jupola a udubljenja koja ostaju na sastavcima sam naknadno popunjavao snegom na ulaz sam postavio neku vrstu zavese. Palio sam sveću unutra i mogu reći da celim konceptom uopšte nisam oduševljen

Povratak na “Bivak”