Zatezaci za konopce na satoru

(šatori, vreće, podloge, vatra, voda...)

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
Radiobunker
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 1:36 pm

Re: Zatezaci za konopce na satoru

Postod Radiobunker » Uto Nov 01, 2011 7:46 pm

BR_ napisao:Ma, zaboravi te zatezace, lepo vezes dupli prusik na samom uzetu, i pevaj..

Ne mogu da ih zaboravim :D .... jer su mi vec poslati Post Express-om tako da su ujutro kod mene....'Ej,...to sam uvek hteo da pitam ovde na forumu al' sam uvek i zaboravio...vidim da se cesto pominje prusik pa me zanima kakav je to kanap ako je kanap u pitanju? Valja li to za lengerisanje i gde se moze pazariti. Ja sam dobavio neki kanap od napolje koji ce mi biti za lengerisanje ali sam uvek pristalica snabdevanja iz domacih izvora kad god je to moguce i naravno isplativo i zadovoljava kvalitetom.

lazza napisao:Postoji čvor za ovakvu namenu koji još sa izviđača pampim. Skraćivaljka. :)

Lazzo....Skraćivaljka...na moju zalost nikad cuo...ima li negde na netu da se nadje tutorial kako se vezuje? To je uvek lepo znati...u ovom slucaju za sator ali sam siguran da moze kojekuda da se primeni.

Korisnikov avatar
Hogar
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 9:27 pm

Postod Hogar » Uto Nov 01, 2011 8:10 pm

Radiobunkeru, prusik koji BR spominje je tip čvora.
Pretpostavljam da nisi odgledao onaj YT filmić koji sam okačio u tvojoj temi o Basha-i uz preporuku jednog načina postavljanja iste jer da jesi, znao bi da sam i ja tamo spominjao prusik a onaj momak na klipu ga i pokazuje.

No, nema veze, ponoviću se ja i ovde pa možda nekom to bude od koristi. ;)

Hogar napisao:Zanimljiva ta Basha.
Nisam znao da je to ojačano baš u tolikoj meri.... doduše, nisam se nešto ni interesovao. :whistle:
Izgleda da mi je to bila greška.

Jedna ideja u vezi tvog prvoprezentovanog načina postavljanja.
Ono učvršćivanje cerade da ne šeta levo-desno može da se uradi i pomoću jednog konopčića i dva "prusika".

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YEpagec4fQI[/youtube]
° ° °
vlay napisao:Kad neko zameni plazni hedonizam i toples za mukotrpno veranje po planini to znaci da je u pitanju posebna vrsta budale. :handgestures-thumbupleft:

Korisnikov avatar
Radiobunker

Postod Radiobunker » Uto Nov 01, 2011 8:18 pm

Hej...pa jesam ja to pogledao ali nisam povezao u glavi...lepo se nauzivao gledajuci ali nisam izveo ni jedan zakljucak :D Hvala ti na informaciji...pogledacu ponovo. A ja bio ubedjen da se sve vreme prica o kanapu :teasing-tease:

Korisnikov avatar
lazza
Pridružio se: Ned Okt 30, 2011 10:45 am
Kontakt:

Postod lazza » Uto Nov 01, 2011 8:40 pm

Radiobunker napisao:Lazzo....Skraćivaljka...na moju zalost nikad cuo...ima li negde na netu da se nadje tutorial kako se vezuje? To je uvek lepo znati...u ovom slucaju za sator ali sam siguran da moze kojekuda da se primeni.

Ovaj čvor se koristi kada je potrebno da smanjimo dužinu kanapa, a nemamo slobodne krajeve (već su vezani).

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RTOU8G7Jrds[/youtube]
Evo i kako izgleda vezan.
Slika
FlyFishDiary.com

Korisnikov avatar
Radiobunker

Postod Radiobunker » Uto Nov 01, 2011 8:45 pm

Hvala Lazzo...isprobacu ovaj "zahvat" :handgestures-thumbupleft:

Korisnikov avatar
lazza
Pridružio se: Ned Okt 30, 2011 10:45 am
Kontakt:

Postod lazza » Uto Nov 01, 2011 8:49 pm

Javi kad isprobaš da li završava posao. :handgestures-thumbupleft:
Jedini problem može da bude ako radiš baš sa malo viška kanapa. Onda nemas dovoljno prostora da zavežeš čvor. Što veći višak imaš - to bolje jer kasnije možeš da šteluješ.
FlyFishDiary.com

Korisnikov avatar
Radiobunker

Postod Radiobunker » Uto Nov 01, 2011 8:56 pm

Hocu, javicu i uslikacu svojih ruku delo i okaciti ovde zajedno sa slikama konopaca sa zatezacima kad mi stignu sutra pa kad sve sklopim kako sam zamislio. "Fala jos jednom na pomoci. :handgestures-thumbupleft: :bow-yellow: ;)

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Uto Nov 01, 2011 10:05 pm

Moje iskustvo sa ovom skracivalkom je da ne radi na tankoj uzadi za satore.. Kada ih zategnes kako treba, posle ne moze da se popusti.. Bas zato mislim da je pusik mnogo bolje resenje..

INace, pomono uze se takodje zove pusik, posto se sa njim vezuje pusik cvor na glavnom uzetu, i koristi se za milion i jednu namenu. Glavna je preuzimanje opterecenja sa glavnog uzeta, recimo za penjalicu, ili za postavljanje dodatnog sida, ali i za druge upotrebe ima milion nacina da se iskoristi. A otpusta se jednom rukom.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
Radiobunker

Postod Radiobunker » Sre Nov 02, 2011 1:53 pm

Stigli zatezaci. Opsti utisak je da su OK. Mozda bi malo trebalo oboriti ivice u rupama jer mi deluju prilicno ostro da ne bi derale kanap ali o tom po tom. Necu nista dirati dok ne vidim dal' "jede" il' ne "jede" kanap. Materijal izrade aluminijum. Da stvar bude lepsa, cena nije 260 dinara kako je pisalo na sajtu nego su bili na nekoj akciji pa je cena za pakovanje od 10 komada spustena na 156 dinara. Na zalost bila su samo dva pakovanja na lageru. Steta...hteo sam da uzmem jedno 5 pakovanja pa nek' stoje...'leba ne istu sto bi rekli kod mene u kraju ;)

Evo slika paketica.

Slika

Sledeca slika...jedan zatezac stavljen na ZIPPO upaljac da bi se stekla predstava o dimenzijama. Promer rupe za kanap je 5mm...taman koliko meni treba. Pored upaljaca je karabin kopca sa navojem na "bravi". Izvor - Zrenjaninska pijaca - cena 30 dinara komad.

Slika

Danas ako stignem "ispovezivacu" zatezace, karabine i kanap u celinu. Odlucio sam da uzmem kanap u duzini od nekih 2 metra za svaku kopcu. Sta kazu iskusniji clanovi? Da li da uzmem vise od 2m ili je ovo dosta? Ja bi rekao da je dovoljno 2m. Da podsetim...pravim lengere za englesko "Basha" satorsko krilo, a ne za sator.

Pitanje: Zna li neko neki cvor koji bi bio adekvatan za omcu kroz koju bi provukao karabin kopcu? Nesto namensko da ne vezujem nesto bezveze ako vec postoji neki namenski cvor za ovakve slucajeve. 'Fala unapred na sugestijama i savetima.

Korisnikov avatar
Radiobunker

Postod Radiobunker » Čet Nov 03, 2011 3:41 pm

Konac delo krasi. Hvala svima na sugestijama. Evo dve slike. Sad sam testirao i sve je taman.

Slika

Slika

Povratak na “Bivak”