Gde zeka pije vode :-)

(šatori, vreće, podloge, vatra, voda...)

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
Radiobunker
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 1:36 pm

Gde zeka pije vode :-)

Postod Radiobunker » Sub Sep 24, 2011 3:02 pm

Sud za vodu...stvar gledista. Iskreno govoreci pao sam u jednom trenutku u iskusenje da kupim camelback rezervoar vodjen idejom da svi moji ranci imaju pregradu za isti ali sam se u poslednjem trnutku predomislio. Zasto? Ne kudim ja to, to ima smisla tamo gde po meni treba da se koristi. U bezvodnim oblastima (na kraju krajeva taj sistem je i nastao kad je zla imeperija krenula u pohod na daleki istok gde je noseci u camelback-u vodu ratovala za naftu), veliki rezervoar sa vodom ima smisla, ali u nasoj Srbiji mislim da za to nema prevelike potrebe pogotovo ako se ne planira neki dug boravak. Sa druge strane, moje licno misljenje koje je potpuno subjektivno moram da naglasim..nesto mi gadno da pijem vodu iz ojacane najlon kese...jeste, dostupan je ceo sijaset opreme za odrzavanje od nekih tableta do specijalnih cetkida, mandrena i ostalih pizdarija da izvinete na izrazu ali nesto mi to ne lezi. Ja sam se zadrzao na "plekanoj" cuturi i to mi je nesto sasvim prihvatljivo. Imao sam i plasticne ali sam ih sve razdelio i ostao veran "pleku". Pa evo, da predstavim moju mezimicu. Ovo je nemacka cutura sa dve case. Da je u zelenoj boji bila bi deo Bundeswehr opreme, ali posto je siva onda je verovatno deo opreme njihove civilne zastite ili tako nekih "domobrana".

Slika

Komplet sastavljen, opsti izgled pogled sa prednje strane :-)

Slika

Komplet sastavljen, opsti izgled pogled sa zadnje strane :-)

Cuturu sam pazario kao nekoriscenu sto i jeste tacno i prednost sa jedne strane. Sa druge strane, kozni kais je izgubio elasticnost pa cim sam ga cimnuo pokidao se. U principu resivo. Zameni se novom kozom i to mu je to.

Slika

Komplet "na izvol'te", rasklopljen. Deo sa drskom moze na vatru dok deo na kome po rasklapanju ostaje remenje ne moze i to se tretira verovatno kao neka casa.

Slika

Grlic...to mi se najvise dopada kod ovog modela. Jako je sirok pa nemas osecaj kao da pijes na cuclu :-).

Slika

Za mene isto veoma vazna stvar...sama cutura bez dodataka perfektno pasuje u bocni dzep Maxpedition Sitka Gearslinger ranca i taman toliko viri da mozes lepo da je uhvatis i izvuces.

Materijal izrade je aluminijum. Debelozidna je pa mislim da ce se teze ulubiti od na primer JNA stare aluminijumske cuture. Zapremina je nesto "kraca" od jedne litre. Dodje negde oko 950 mililitara ili 0.95 litara...kako ko vec voli da kaze :-)

Zasto ja glasam za metal. Ako je udaris ona se ulubi..ali i dalje drzi vodu, dok plastika moze i da se probije (provereno). Svaka plastika bar po mom licnom iskustvu ima neki smrad koji je nepobediv. Imao sam JNA komplet onaj sa porcijom..ta je smrdela za medalju i nema sta nisam radio da to eliminisem ali nije vredelo. Zato sam uspeo da nabavim isti model ali FULL plekana varijanta. Odlicna je, ali predebela. Prazan komplet meri oko jedan kilogram. U ne daj boze situaciji, ovu metalnu mozes da stavis na vatru i makar prokuvas vodu u njoj ako nista drugo, dok plastika tu ispada iz igre.

Evo slika ALL PLEK kompleta :-) (sve plekano osim cepa koji je isti kao na starom modelu ove cuture...plastican...sto je po meni prava steta...trebali su i to da urade od metala)

Slika

Sta bi ja voleo da cujem od vas...zanima me ima li nekih NON MILITARY varijanti koje su radjene u metalu ali da su zaista dobre, a ne da dodju kao lep detalj koji radi isti posao kao bilo koja flasa ili cutura? Kad ovo pitam ciljam na nesto termoizolovano ali da zaista radi. "Potrosio" sam jednu kolicinu onih STAINLESS STEEL termosa koji kad u njih sipas vrelu kafu postanu spolja vreli, a kad sipas nesto hladno odmah se orose po spoljasnjim zidovima...toliko o izolacionim svojstvima...znaci sta se moze naci u ponudi posuda za vodu da je jako kao vojna cutura ali da cuva temperaturu? Koja su vasa iskustva ali iz prve ruke tj. sta ko nosi sa sobom? Ima li kod vas iskusnijih tu neke nauke ili i vi vucete nesto kao ove moje klasicne cuture?

Korisnikov avatar
ninoslavt
Nožar
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 7:00 pm

Re: Gde zeka pije vode :-)

Postod ninoslavt » Sub Sep 24, 2011 5:55 pm

Huh, ja imam skoro potpuno suprotna iskustva od tvojih. Voda iz svih Al, cuturica koje sam koristio (JNA i ovakva kao tvoja samo Bundesverova ;) i jos neka, meni nepoznatog porijekla ) je imala ogavan metalni ukus. Pokusavao sam i sa drzanjem vode sa sodom bikarbonom i ko zna sta jos ali onaj ukus nikada nije nestajao. Zato sam ih i odbacio na kraju. Osim toga, ona JNA nije imala onu navlaku pa je opasno zveckala. U vrijeme kada sam je koristio nije bas bilo zdravo koristiti takav dio opreme pa sam je u potpunosti odbacio. Steta, jer mi je ipak bila simpaticna. Ubrzo sam se u potpunosti prebacio na onu novu JNA porciju i cuturicu i poslije sedmicu dvije vise nije bilo onog plasticnog smrada. Ipak, cuturica je imala manu da je bila (a i dalje su) previse krta i da je lako pucala. Ovo nije problem ako se nosi kompletna porcija ali ja sam praktikovao da nosim samo onaj limeni dio porcije i cuturicu pa sam tako dva puta ostao bez vode kada mi je najvise trebala.
I na kraju, igrom slucaja sam dosao u posjed americkih vojnih cuturica (onih standardnih) sa kompletnom navlakom, porcijom i "gorionikom" (ne znam kako je da nazovem onaj "stove"). Cuturica mi se pokazala kao odlicno rjesenje. Lako ide na opasac, plastika je zilava, ukus vode je normalan... Navlaka sa vanjske strane ima dzepic u koji se moze staviti flasica sa tabletama za preciscavanje a iznutra je "futrovana" pa voda ostaje hladna i po vrucinama. Sve u svemu, odlicno rjesenje.
Sto se tice Kamelbeka, tu imam relativno malo iskustva. KOristio sam ga mozda 5-6 dana (istina intezivno) ali se nisam nesto posebno odusevio. Voda ubrzo postane bljutava, zagrije se a ako se ne odrzava, razvijaju se neke, kao alge ili bakterije, sta li... Ipak, poznajem dosta momaka koji su sa svojim Kamelbekovima (verzija u obliku mini ranca) vrlo zadovoljni i koriste ih skoro svakodnevno i kunu se da im je to nesto najbolje sto su kupili.

Korisnikov avatar
Radiobunker

Postod Radiobunker » Sub Sep 24, 2011 7:07 pm

Pa ne znam, ja nemam taj metalni ukus. Moguce da je meni culo ukusa malo manje osetljivo jer ja vec jako dugo zavijam duvan Van Nelle koji je prilicno jak pa sam malo otupeo :-) Krtost JNA cuture sam iskusio licno tako da je to dokazano sad vidim sa vise strana.

Da li bi ti bio problem da postavis sliku te tvoje US Army cuture? Ovde kod mene u ZR ih ima po lovackim radnjama. Kostaju neke smesne pare i deluju mi kako kod mene kazu jako kilavo. Imao sam jednu i dao sam je na poklon. Da li je ta tvoje original US Army ili je neka "svakodnevna" siroko dostupna varijanta. Ima li neke posebne oznake na sebi?

Camelback...jes' bas to...te alge i ostalo...jos samo punoglavci da se zapate :-) pa kad porastu i postanu zabe nosis i hranu i vodu u istom pakovanju :-)

Korisnikov avatar
ninoslavt
Nožar

Postod ninoslavt » Sub Sep 24, 2011 8:03 pm

Ove cuturice kod mene su originalne. Iskoristio sam "darezljivost" Amera i tadasnje VRS pa sam dio opreme koju sam nosio u Iraku privatizovao. Inace, postoje dva tipa ovih cuturica. Ove prve koje ja posjedujem i modifikovani model. Modifikacija je u stvari dodavanje neke vrste nepovratnog ventila na cepu i izrada tijela od neke vrlo fleksibilne plastike. Na taj nacin se omogucava upotreba i prilikom nosenja zastitne maske. Probao sam i ovu varijantu prije 5-6 godina i radi bez problema.
A kamelbek je tek prica za sebe. Prije par godina sam ga otvorio onako, da provjerim rezervoar jer ga nisam dugo koristio. Unutra je se navukla neka crna zabokrecina da mi se poprilicno ogadila ideja nosenja vode u ovom cudu. Naravno, uz malu pomoc hlora za bazene i poprilicno vode, mjesina je sterilisana ali je sjecanje ostalo.

Korisnikov avatar
goranns
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:10 pm

Postod goranns » Sub Sep 24, 2011 8:30 pm

koliko bi izdrazali sa tih 0.95 lit. vode,pecajuci na obali dunava po vrelom avgustovskom suncu a najblize selo(t.j izvor pijace vode) recimo 10+ km udaljen?e tu dodje do izrazaja camelback ili po seoski balon za vodu oblozen stiroporom.

Korisnikov avatar
ninoslavt
Nožar

Postod ninoslavt » Sub Sep 24, 2011 8:37 pm

Za takvu priliku se onda ponese voda gajba pive koja ce se 'laditi u rijeci. :obscene-drinkingcheers:

Korisnikov avatar
Radiobunker

Postod Radiobunker » Sub Sep 24, 2011 9:37 pm

ninoslavt napisao:Ove cuturice kod mene su originalne. Iskoristio sam "darezljivost" Amera i tadasnje VRS pa sam dio opreme koju sam nosio u Iraku privatizovao.
A kamelbek je tek prica za sebe. Prije par godina sam ga otvorio onako, da provjerim rezervoar jer ga nisam dugo koristio. Unutra je se navukla neka crna zabokrecina da mi se poprilicno ogadila ideja nosenja vode u ovom cudu. Naravno, uz malu pomoc hlora za bazene i poprilicno vode, mjesina je sterilisana ali je sjecanje ostalo.

Ne sumnjam da je originalna cutura kalitetna, al' ja ne videh original u svom veku pa ne znam o cemu se radi. Ovo su po prodavnicama sve same kopije.

Zabokrecina...pa da...strasno...tesko je to za odrzavanje....

goranns napisao:koliko bi izdrazali sa tih 0.95 lit. vode,pecajuci na obali dunava po vrelom avgustovskom suncu a najblize selo(t.j izvor pijace vode) recimo 10+ km udaljen?e tu dodje do izrazaja camelback ili po seoski balon za vodu oblozen stiroporom.

E...pa ja nemam nista protiv tog balona sa stiroporom....to se lepo odrzava a najlon kesa za vodu tu sam skeptik....mozda da se sipa pivo u Camelback...to treba probati :-)

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Sub Sep 24, 2011 11:38 pm

ninoslavt napisao:...Voda ubrzo postane bljutava, zagrije se a ako se ne odrzava, razvijaju se neke, kao alge ili bakterije, sta li... Ipak, poznajem dosta momaka koji su sa svojim Kamelbekovima (verzija u obliku mini ranca) vrlo zadovoljni i koriste ih skoro svakodnevno i kunu se da im je to nesto najbolje sto su kupili.

Vrlo slicno iskustvo, doduse bez zabokrecine ali sa pocetkom budji. Koriscen mali "camelback" ranac zapremine oko 2 litra. Od tada se drzim plasticne flase ako mi treba vece pakovanje. "Camelback" ima smisla kod vojnika ili sportista na tracking trkama. Za ostao je poprilicno nespretno resenje.

Korisnikov avatar
SashaM
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 3:31 pm

Postod SashaM » Uto Sep 27, 2011 1:07 pm

Ja sam se smirio sa NALGENE bocama od 1l. Jaka plastika koja ne upija nikakve misrise i ukuse. Širok otvor pa je punjenje vrlo lako a može da posluži i za hranu ili nošenje drugih džidža-bidža ako je čutura prazna. U nju se može sipati ključala voda bez deformacije flaše. http://store.nalgene.com/SearchResults.asp?Cat=3
Al i metalne boce ne volim jer se u njih ne mogu ubaciti sredstva za dezinfekciju vode jer odmah krene proces oksidacije. Plastika je daleko lakša a svaki gram znači.
Nedavno sa kupio Ferrino h2o bocu za na leđa od 2l, što neki zovu Camelback (mada postoji firma koja se i zove Camelbak i prave jedne od boljih sistema za vodu). Probao sam je i radi sasvim solidno ali pravi test će da prođe tek kada budem otišao na neko duže pešačenje.

Kodžo

Postod Kodžo » Uto Sep 27, 2011 2:13 pm

SashaM napisao:Ja sam se smirio sa NALGENE bocama od 1l. Jaka plastika koja ne upija nikakve misrise i ukuse.

I ja sam do skoro koristio nešto jako slično i slažem se sa svim prednostima jedino se ne slažem sa tim da ne upija nikakve mirise i ukuse. Probaj da staviš rasol od kiselog kupusa unutra :teasing-poke: :sad-roulette: (ne pitaj, sticaj nesrećnih okolnosti :D ). Sad koristim flošu od minakve zapremine 2l i nisam do sad osetio potrebu za nečim boljim.

Povratak na “Bivak”