UK Army BASHA...da ne kazem englesko satorsko krilo

(šatori, vreće, podloge, vatra, voda...)

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
Radiobunker
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 1:36 pm

UK Army BASHA...da ne kazem englesko satorsko krilo

Postod Radiobunker » Čet Sep 22, 2011 9:55 pm

Pozdrav svima...pre neki dan mi je stigao paketic iz Velike Britanije. Poslao mi jedan drugar dve Basha cirade britanske armije. Jedna je u DPM sari dok je druga u pustinjskoj. Interesantno i domisljato odradjene stvarcice.

Pitao sam zasto se to zove bas Basha, tj. sta znaci Basha. Drugar mi je rekao da je britanska armija u svom opste poznatom maniru malo ratovala van svojih granica i tokom pedesetih godina proslog veka stigla malo i u Maleziju i da je Basha malezijski izraz za neko platno nalik ovom pa su Englezi drpili koncept od Malezijaca i razradili ga malo pa se sad na veliko koristi kao standardni deo opreme u britanskoj vojsci.

Za sad evo slika kako izgledaju zapakovane. Za vikend planiram da ih iznesem u dvoriste pa da ih malo razapinjem jer imaju mogucnost da budu kacene na razne nacine pa kad zavrsim igranje sledi detaljan review sa slikama ovog komada NATO opreme. Za pocetak mogu da kazem (to sam prvo proverio) da DPM basha tezi ovako zapakovana 980 grama, dok je ova pustinjska teska nekih 940 grama. Po svim podacima koji se mogu naci na netu ona treba da tezi ne vise od 600 grama. Obe su original vojne (znaci nisu neka kopija pravljena za civile) oznacene sa NSN brojevima. Za sad toliko do subote kad planiram da se malo poigram.

Ako neko vec ima ove cirade ili ima neka iskustva sa time nek' se literarno ispolji u to ime :-)

Slika

Uploaded with ImageShack.us

Korisnikov avatar
SashaM
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 3:31 pm

Re: UK Army BASHA...da ne kazem englesko satorsko krilo

Postod SashaM » Pet Sep 23, 2011 12:01 pm

Imao sam prilike da pre par godina vidim ovu ciradu iliti BASH-u kod drugara iz Austrije. Po meni je ovo jedna od boljih koje postoje na tržištu. Sviđa mi se što ima dosta lepo urađenih ojačanih petlji za kačenje tako da se može postaviti na bezbroj načina. Najbolja stvar su petlje sa gornje strane bash-e tako da kada se kanap provuče i zategne između dva drveta on bude sa gornje strane bashe sprečavajući kišu da prolazi kanapom i kaplje ispod bashe (e al' sam ovo lepo rekao :teasing-tease: ).Nadam se da razumete šta je pisac hteo da kaže.
Radiobunker nisi napisao koja je veličina i naravno koliko si platio? Ja našao preko neta ali cena 60eura, pa mi sve nešto žao da platim toliko... :cry:

Korisnikov avatar
Radiobunker

Postod Radiobunker » Pet Sep 23, 2011 12:18 pm

@SashaM

Da, i ja sam primetio mnogo okaca i petlji za kacenje i naravno razumem tvoj literarni izraz...zasijala je nova zvezda na nasem knjizevnom nebu :teasing-poke: Ne zameri...zezam se malo...jasno k'o dan to sto si rekao..da kanap ne radi kao oluk koji vodi vodu ispod Bashe tj tamo gde ne treba....

Sto se cene tice, nisam nista platio jer sam ih dobio na poklon. Cena jeste ta oko 60 EUR ali postoji mali problem...toliko kosta Basha od proizvodjaca WEB-TEX koja nije kako ovi od napolje kazu army approved tj. ona lici na ove ali nema NSN (NATO Stock Number - ista stvar kao sto je za vreme Juge bio takozvani Skladisni broj JNA kojim je oznacen svaki deo opreme i to mu dodje kao sifra pod kojom se vodi na stoku) pa samim tim ne spada u standardnu vojnu opremu a u prodaji je najcesca tj. kad pretrazujes na nju prvo naletis. Takodje mislim da su WEB-TEX Bashe manje po dimenzijama.

Sto se dimenzija tice i ostalih stvari koje nisam rekao, napomenuo sam na pocetku ovog posta da cu za vikend da ih malo razapinjem po dvoristu i uslikam pa cu postaviti detaljan review sa slikama i objasnjenjima sve na gomilu. Znaci sutra se igram sa ciradama pa kad se izigram stizu informacije.

Korisnikov avatar
SashaM

Postod SashaM » Pet Sep 23, 2011 1:01 pm

Radiobunker napisao:@SashaM

Da, i ja sam primetio mnogo okaca i petlji za kacenje i naravno razumem tvoj literarni izraz...zasijala je nova zvezda na nasem knjizevnom nebu :teasing-poke: Ne zameri...zezam se malo...jasno k'o dan to sto si rekao..da kanap ne radi kao oluk koji vodi vodu ispod Bashe tj tamo gde ne treba....

:dance: :D
Ne mogu da se tačno setim koja je basha bila u pitanju ali drugar ima neku dimenzija 3x3m.
Da nećeš možda kojim slučajem dobijati još koju bashu koju bi prodavao pa da pravimo neki biznis? Ja bih je vrlo voleo :D

Korisnikov avatar
Radiobunker

Postod Radiobunker » Pet Sep 23, 2011 1:44 pm

Ove dve moje sigurno nemaju 3x3 metra to mogu da tvrdim. Od oka moze biti recimo nekih 2.5m x mozda nesto manje od 2.5 metara jer ocigledno je da nije pravilnog kvadratnog oblika...mericu je u svakom slucaju kad se spustim u dvoriste pa cemo znati uskoro "u brucu" d' izvines na izrazu :-)

Sto se biznisa tice, ne verujem da cu imati na prodaju. Obe sam uzeo za licnu upotrebu. Cak mi malo zao sto nisam uzeo jos jednu da imam tri. Verujem da postoji sigurno caka da se spoje medjusobno...kad krenem da ih razapinjem videcu.

Mozda mi je zajeb sto nisam trazio i one BIVI POLES kako oni napolju kazu, a ja bi rekao teleskopske sipke, one koje sluze kao potpora na koju se okaci Basha kad nemas drvece u blizini mada mislim da bi tu uz malo maste i par planinarskih trekking stapova izvucenih na maksimalnu duzinu koje inace vucem sa sobom zavrsio posao sasvim OK.

Korisnikov avatar
Radiobunker

Postod Radiobunker » Pet Sep 23, 2011 1:50 pm

@ SashaM

Ti rece malopre "Ja bih je vrlo voleo "...sta bi voleo? Bashu ili bi voleo da volis neku ispod Bashe :teasing-poke:

Razumem ja i jedno i drugo nego ne znam na sta si mislio od ta dva ;)

Korisnikov avatar
SashaM

Postod SashaM » Pet Sep 23, 2011 8:15 pm

Idealno bi bilo ovako...pada kiša a ispod bashe voleš neku snašu...
Hehehe...naleteh na pojam ˝merakcraft˝ na ovom forumu...skroz mi se sviđa :text-bravo:

Kodžo

Postod Kodžo » Pet Sep 23, 2011 8:44 pm

Merakcraft je ideja u razradi ali odgovorni za tu priču vreme računaju po svom kalendaru pa ćeš morati malo da se strpiš da bi čuo celu priču, no bilo kako bilo siguran sam da će se čekanje isplatiti :handgestures-thumbupleft:

Korisnikov avatar
Radiobunker

Postod Radiobunker » Pet Sep 23, 2011 10:38 pm

SashaM napisao:Idealno bi bilo ovako...pada kiša a ispod bashe voleš neku snašu...
Hehehe...naleteh na pojam ˝merakcraft˝ na ovom forumu...skroz mi se sviđa :text-bravo:

E ta kombinacija Snasa under Basha je prava kombinacija....pa makar i kanap bio nakaradno uvezan pa odvodio vodu pod Bashu na tebe i Snasu :-)

MERAKCRAFT...primetio sam da se ovaj pojam pominje ovde s' vremena na vreme...a posto znam sta je merak, koncept zvuci primamljivo. Imam ja jednog mog drugara iz Nisa...pazario neku pizdariju i skupo je platio...ja mu kazem...pa bre mnogo si dao para....a on odgovara..."Mene mi je merak, a merak se sas pare isteruje". :text-bravo: kad se nesto 'oce ne pita se posto nego se kaze daj :-)..malo off topic jer nema veze sa temom BIVAK al' zar sve ovo ovde nije merak :-) tako de je off topic u ovom slucaju diskutabilan :-)

Korisnikov avatar
Radiobunker

Postod Radiobunker » Sub Sep 24, 2011 9:07 pm

Satorsko krilo ili Basha…zavrseno prvo igranje po dvoristu i evo u slici i reci kako je to sve danas izgledalo.

Slika

Totalno sam improvizovao jer nisam imao nista spremno. Koristio sam kanape koji su mi se nasli pri ruci i samo pro forme vezivao cisto da stoji i da se vidi kako izgleda. Ovo je ovako za prvi put. Sledeca igrarija koju planiram ce biti sa malo vise koncepta jer zelim da napravim kombinaciju Bashe i teleskopskih planinarskih stapova…varijanta za Banatski region sa pretpostavkom da nema drveta na kilometar, a kukuruzi obrani :-) Za tu sam priliku spremio malo hardvera i jedan kalem kanapa od 200 metara nekog “poluparakorda” J. Nema jezgro od 7 niti, nema u opletu 32 niti nego 16 ali je jak i lak, a to mi bas treba za ovu namenu. Evo slike hardvera i “poluparakorda” :-)

Slika

Slika

U nastavku price malo tehnickih podataka:

Duzina : 250cm
Sirina: 215cm

Obe Bashe su u centimetar iste i ova Desert i ova sa DPM sarom sto nije uvek pravilo jer ima ih raznih dimenzija, a ove dve su eto iste.

Da bi se stekla bolja predstava o velicini uslikao sam Bashu sa nasim standardnim satorskim krilom preko nje posto svi znamo koliko je satorsko krilo. Kao sto se vidi Basha je dosta veca od dobrog starog JNA satorskog krila.

Slika

Okca, eyelets ili kako ih ko vec zove..rupe za provlacenje konopca…rasporedjene su po obodu platna i ima ih 14 komada. Lepo su uradjene sa zaobljenim unu trasnim ivicama da se kanap ne bi kidao kad se provlaci. Nerdjajuce su i stoje veoma crvsto u platnu Ispod svakog okca je pre postavljanja podbaceno parce platna koje smanjuje mogucnost kidanja platna na mestu gde je postavljeno okce. Svaka tacka koja trpi zatezanje konopca je dodatno ojacana sto se i vidi na slikama.

Slika

Slika

Slika

Petlji za provlacenje kanapa i vesanje Bashe o isti ima gledano sa lica da se tako izrazim:

8 komada po obodu celog platna

1 komad u sredini platna na preseku dijagonala

Postoje jos dve petlje sa nalicja koje se nalaze na polovini s’ tim ako uzmemo duzinu te linije koja polovi platno, ove dve petlje dele liniju polovljenja na tri trecine da se tako izrazim…e sad JBG ako ste me shvatili sta hocu da kazem…pojasnicu ako treba :-)

Slika

Basha je opremljena sa 12 rucki za nosenje postavljene po 4 u nizu. Prve 4 se nalaze na duzoj levoj strain platna, druge 4 se nalaze na duzoj desnoj starni platna i trece 4 se nalaze preko sredine, aparalelno sa stranicama na kojima su usivene rucke. Rucke su od veoma jakog platna I kako se da zakljuciti teret u Bashi moze nositi 8 ljudi u tandemu.

Slika

Slika

E sad, nosila za ranjenika/povredjenog….strpati coveka u potpuno rasirenu Bashu i nositi ga po meni nije moguce jer imas viska materijala pa bi se ranjenik vukao po zemlji. Ja zakljucujem da se Basha verovatno savije na pola pa red rucki iz sredine platna onda dodje na kraj i dobije se platno sirine nosila koje moze da uhvati cetvoro ljudi sa svake strane. Meni deluje da treba tako. Ako neko ima drugo glediste neka se oglasi :-)

Slika

Slika

E dodjosmo i do podizanja platna. Meni su pale na pamet tri konfiguracije, pa evo da krenem sa prvom koju sam probao.

Sator…kanap provucen kroz petlje na “licu” tj. gornjoj povrsini platna Bashe, zatim razapet izmedju dva uporista i coskovi lengerisani sa kanapima i 4 kocica. Sator ni na nebu ni na zemlji :-)

Slika

Bitna stvar…kanap koji nosi Bashu neophodno je po vezivanju za potporu vratiti nazad i vezati ponovo za okce ispod petlje i to sa obe strane da bi se platno lepo razapelo i zategnulo. Ako se ovo ne uradi Basha trci levo – desno po kanapu kao zavesa na garnisni...a jos je danas bilo vetrovito. Kad se ovako zategne lakse se vezuju lengeri za kocice jer Basha stoji cvrsto na kanapu.

Slika

Sledeca “konfiguracija”. Provuci kanap dijagonalno, kroz petlju na cosku, kroz petlju na preseku dijagonala i na kraju kroz petlju na cosku koja je dijagonalno od prve petlje kroz koju je kanap provucen. Senilo za zastitu od sunca. U mom slucaju..na primer na livadi dignem dva antenska jarbola koje inace dizem i razapnem Bashu izmedju njih. Veze se malo nize na visinu coveka koji sedi na stolici i to mu je to. Slobodne petlje se vezu za kocice i resen problem podizanja na dva oslonca i dva kocica.

Slika

Treca “konfiguracija”. Slika govori sve. Dobar zaklon od sunca.

Slika

Slika

To je to za sada. Voleo bi da cujem eventualne komentare, sugestije i ideje kako bi se ovo platno moglo koristiti. Uh, raspisah se kao ruski klasici…odo’ malo da odmorim a vi se pozabavite mojim literarnim radom :-)

Sledi uskoro zezancija na temu trekking stapovi + Basha. Cim nahvatam malo slobodnog vremena da se raspazarim po dvoristu :-)

Povratak na “Bivak”