Shator

(šatori, vreće, podloge, vatra, voda...)

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
simex333
Pridružio se: Pon Jan 19, 2015 1:36 pm

Re: Shator

Postod simex333 » Čet Jun 11, 2015 2:48 pm

Hobo napisao:Tzv. "hammock" lezaljke imaju opravdanja na vlaznom terenu (mocvara, dzungla...) ili tamo gde postoji izvesni rizik od kontakta sa podlogom (mravinjaci ili tlo zagadjeno sitnim glodarima loji prenose misiju groznicu i slicne gadosti). Za sve ostale situacije radije biram majcicu zemlju.

Ovo je sprdnja vreca, sator, bar za moje poimanje . Neku korisnu upotrebu nema ( zbog vetra, tezine, gabarita, prostora koji zauzima,...)

Oxotnik pazljivo slusaj strucnjaka. Sluzi za prvi maj, da kad pijan legnes na spavanje ponisti ljuskanje i okretanje od alkohola i odrzi u formi za nastvak kad ustanes :)

Korisnikov avatar
Iceman
Pridružio se: Pet Nov 15, 2013 7:10 am

Postod Iceman » Pet Feb 03, 2017 4:33 pm

Iskren da budem u poslednje vreme mi je pun penis satora, letos/jesenas sam bio primoran da spavam pod satorom i to ne sto volim nego sto moram duze vreme i odlucio sam da mi je to poslednji put. Nije to vise za moje stare kosti. Od sad spavam u vozilu. Vozilo mi ima lepo reseno preklapanje sedista pa sa gepekom formira ravnu povrsinu ima i dosta nekih pretinaca i pregrada pa manje vise u njemu imam sve ne moram ni da se pakujem u gepeku mi je i rek za bicikle njega okacim na zadnja vrata i bajkove na njega i kad grane prolece odo u ...odo daleko. San mi je da jednog dana miam jos vece vozilo sa nekakvom kucicom satorom na krovu. Inace dok sam bio momak vozio sam pasat karavan i u gepeku uvek imao dusek i cebe. Istina ziva. :D

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Pet Feb 03, 2017 10:15 pm

Sto bi rekao Nikola Kojo: "...sedišta se obaraju sa strane a noge se dižu na ramena!" :) :) :D
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Bas Celik
Pridružio se: Čet Okt 27, 2016 6:01 pm

Postod Bas Celik » Sub Feb 04, 2017 12:19 am

Meni je tarp odlicno sluzio na dugom putu 4x4 m kamuflazni mogli su da nas vide samo ako smo mi to hteli problemi sa kondenzom se resavaju tako sto se tarp postavi sa dovoljno strmim stranama i voda samo sklizne niz njih. Sto se satora tice treba birati one koji se prvo postavljaju spolja ili ujedno (tako sto je unutrasnji vec prikacen na spoljasnji) sto je slucaj kod hilleberg satora. Posto ja idem sa stapovima na te vece ture onda mi je tarp izuzetno koristan zivim u planinskom delu gde i nema komaraca pa o tome ne razmisljam puno ali opet dobro je kad ima i unutrasnji sator jer svacega moze biti u travi -krpelji recimo. Tako da cu sigurno uzeti sator (ovaj koji imam tezak je 5kg) izuzetno lagan koji se postavlja uz pomoc planinarskih stapova. Stari sator mi je bio super, komforan i prostran ali to je bilo iz doba dok sam kampovao stacioniran na jednom mestu i za te prilike valjace gotovo svaki samo da ne prokisnjava. Sto se tice kretanja i prelazenja velikih razdaljina tu igra ili tarp ili nesto poput ovoga https://sierradesigns.com/high-route-1-fl/

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Sub Feb 04, 2017 12:47 am

Za kampovanje iz zabave i meraka lagan sator u letnjim mesecima (na ovim terenima) nema alternativu. Ko sledi "tabbing" scenario i svakodenvno prelazi desetine kilometara u povoljnim vremenskim uslovima kao najbolji deo opreme se pokazao bivi-bag. A ostalo - kako ko voli...

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 4:33 pm

Postod odiseys » Sub Feb 04, 2017 5:25 am

Hobo napisao:.... sator u letnjim mesecima (na ovim terenima) nema alternativu....

Kao i za sve ostalo: bitno je indikaciono podrucje!
Sator je ozbiljna stvar, i ima mesta kao sredstvo koje pruza mnoge udobnosti i znacajne prednosti
A little flesh, a little breath, and a reason to rule all – that is myself

Bas Celik
Pridružio se: Čet Okt 27, 2016 6:01 pm

Postod Bas Celik » Sub Feb 04, 2017 9:51 am

Bivi-bag bi bio dobro resenje da znas da nista nece padati iz neba , nema prostora za ranac niti da se sa rancem nesto radi i ako ga ubacis unutra u slucaju kise, nemozes da koristis primus itd. U kombinaciji sa tarpom bi lepo funkcionisao ali onda bi ti i tarp sam radio posao.Ja ovo gledam iz mog ugla svakako. Ovako samo gledajuci ga vidim da se ekstremno brzo postavlja ,i da se za njega nalazi lako mesto za postavljanje nizak je mali povrsinom tako da i vetrovi mogu samo da mu duvaju :).https://sierradesigns.com/backcountry-bivy/
Sto se zimskih uslova tice tu bih vec gledao nesto sasvim drugo a opet na istom sajtu hehe https://sierradesigns.com/mountain-guide-tarp/
Mislim da bi mogao da se spakujem do nekih 15 kg sa sve sporeticem i odzakom i da ostanem u sumi 7 dana na bilo kakvim uslovima.

Korisnikov avatar
t03a

Postod t03a » Sub Feb 04, 2017 11:18 am

Hobo napisao:Za kampovanje iz zabave i meraka lagan sator u letnjim mesecima (na ovim terenima) nema alternativu. Ko sledi "tabbing" scenario i svakodenvno prelazi desetine kilometara u povoljnim vremenskim uslovima kao najbolji deo opreme se pokazao bivi-bag. A ostalo - kako ko voli...

Šator ili ne stvar je izbora a i težine istog ako mora da se vucara na ledjima na dugim putovanjima. Nama je basa završavala sve poslove, doduse nismo samo bili na snegu sa bashom. Kada svako ko ide ima po bašu može da se napravi bas ozbiljan zaklon, naravno maksimalno se koriste dostupni resursi.
Sada razmišljam o drugoj stvari, to su oni polu šatori za plažu. Prednost je sto su lagani i otvoreni pa vatra može da radi pored šatora. Iskreno nema kampovanja bez vatrice :)
scio me nihil scire

Korisnikov avatar
t03a

Postod t03a » Sub Feb 04, 2017 11:27 am

Bas Celik napisao:Mislim da bi mogao da se spakujem do nekih 15 kg sa sve sporeticem i odzakom i da ostanem u sumi 7 dana na bilo kakvim uslovima.

Za stacionarno kampovanje u mestu treba ti par onih jeftinih cirada, dobra sekira i testera. Prvog dana se pomucis a onda možeš i palatu da napraviš (naravno razmišljam o našim terenima). Znaš kako ide, sto vise nosiš u glavi manje vuces u rancu :)
E da, jedan dobronamerni savet. U zimskim uslovima čizme uvek idu u vreću za spavanje sa tobom. Ako imaš suve novine ili ubruse, napuni time iste da povuče vlagu. Spavanje na zemlji ma kakva podloska bila u pitanju u zimskim uslovima nije najpametnija ideja.
scio me nihil scire

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Sub Feb 04, 2017 11:44 am

t03a napisao:E da, jedan dobronamerni savet. U zimskim uslovima čizme uvek idu u vreću za spavanje sa tobom. Ako imaš suve novine ili ubruse, napuni time iste da povuče vlagu.

Ovo je Benc doooobro naučio prilikom zadnjeg lova tamo na Jastrepcu.
Ostavio čovek cipele ispred kuće po poratku sa hodanja i dok smo popili kafu i par rakija obuvanje je postalo skoro nemoguće.
A bilo je samo -15
I da, kad izuješ cipele/čizme na takvom mrazu, lepo se vidi para kako izbija iz njih. To je znak da nema zezanja.

Povratak na “Bivak”