Filter za vodu

(šatori, vreće, podloge, vatra, voda...)

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
Bow Boy
Pridružio se: Pet Feb 10, 2012 8:13 pm

Re: Filter za vodu

Postod Bow Boy » Uto Jun 12, 2012 8:14 pm

Nista nego ka na starinski nacin,prokuvati vodu na vatru ili uraditi destilaciju.

hogar34
Pridružio se: Pon Maj 28, 2012 11:04 pm

Postod hogar34 » Pet Jun 29, 2012 6:31 pm

a nešto ovako za bakterije i ostale mikro baje?
http://www.steripen.com/freedom

stefan.j
Pridružio se: Sub Mar 24, 2012 10:24 pm

Postod stefan.j » Sub Avg 04, 2012 11:56 am

Pozdrav
Citam ovu temu i pada mi na pamet da bi se mogao koristiti ekstres lonac kao destilator. U njemu voda kljuca na oko 150 stepeni, pa sigurno ubija sve zivo. Jedino sto je smetnja je velicina (mislim da je standard 5l ili 10l ).

Korisnikov avatar
Pecaroš
Pridružio se: Pet Feb 17, 2012 9:13 pm

Postod Pecaroš » Pet Nov 09, 2012 10:13 pm

Pogledao sam neke recenzije za SteriPEN i svi se slažu kako je to super stvar. Mala, laka i još uništava 99.9% bakterija, virusa i ostalih gamadi. Sve bre to zvuči jako lepo, nego je problem u tome što košta 120$ (stodvadesetdolara!) plus poštarina. :whistle:
Slika
Za te pare mi je lakše da nosim šerpe i lonce i po potrebi kuvam vodu. Mislim da je to ok zimi, još mogu da ubacim recimo neki čaj, ali leti... Ko će leti na 40% da pije vruću vodu? :naughty:

Koliko vidim, SteriPEN radi na principu UV svetla. Ispravite me ako grešim, ali uputstvo s njihovog sajta se sastoji u tome da ubaciš tu UV lampu u vodu, vrtiš je u krug 48 sekundi i to je to. Znači poenta je u UV svetlu.

Ima raznih UV lampi, neke koštaju skoro 1$.
Slika
Naručio sam sa DX-a neku manju UV lampu na 3 AAA baterije koja ima 9 dioda, znači 9 puta više nego SteriPEN i pritom košta par dolara...

Da li je neko probao sličnu stvar i u čemu je razlika osim u 120$? :think:
Begaj be, pecam! Slika

stefan.j
Pridružio se: Sub Mar 24, 2012 10:24 pm

Postod stefan.j » Sub Nov 10, 2012 11:22 am

Pa i nije bas kako ti se cini. Bakterije i viruse ubija UV foton odredjene talasne duzine, svaka druga talasna duzina ih nece ubiti 99,9%.
A koja je namena ovim lampama od 1$ ( jesu obicne industrijske ili nesto drugo )?

Korisnikov avatar
Pecaroš
Pridružio se: Pet Feb 17, 2012 9:13 pm

Postod Pecaroš » Sub Nov 10, 2012 1:50 pm

Ove male s prethodne slike se uglavnom koriste za proveru novca. Ne znam za talasnu dužinu, ali našao sam još nešto... ;)

Portable Mini UV Disinfector / Sterilizer
Slika
Ovo čudo na eBay-u košta oko 10€, emituje UV-C svetlo i piše da za 20 sekundi pobije 99% bakterija, virusa, plesni i buba. Baš bih voleo da proverim to za bube, jer ako pobije njih onda verujem da može sterilisati čašu s vodom...
Begaj be, pecam! Slika

Korisnikov avatar
Joca
Pridružio se: Ned Feb 10, 2013 2:02 pm

Postod Joca » Sre Jan 20, 2016 3:52 pm

Do sada nisam imao potrebe za ovakvim stvarčicama (filterima) jer živim u kraju gdje ima dosta rijeka i izvora i pitki su skoro na svim tokovima.
Pio sam vodu svuda i nikad nisam imao problema.
Al opet,ako bih morao da je prečistim,npr kuvanjem,koliko bi trebala da se vode kuva?
Negdje sam čitao da je dovoljno da voda samo prokuva,a na dječijoj hrani (adaptirano mlijeko) piše da treba da voda treba da kuva 10 min.

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Sre Jan 20, 2016 5:31 pm

Pa zavisi, ali ako hoces da budes bas siguran 15min kljucanja je mislim dovoljno. Doduse ako dodas pre toga 1cm3 12% hidrogena na litar vode onda si jos sigurniji :)
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Čet Jan 21, 2016 1:09 am

10 minuta ključanja sa prirodnim hlađenjem je apsolutno dovoljno,,,
Noje poenta samo u 100 stepeni C već u držanju tečnosti u stanju hlađenja za korišćenje.
Haug!

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Čet Jan 21, 2016 3:09 am

Nije bas da kapiram sta je "držanje tečnosti u stanju hladjenja za koriscenje"?

Jedino sto mi pada napamet je da, ako pustis vodu da se laganije hladi, imaces i relativno dug period na 90 i na 80...
Pasterizacija se koliko me secanje sluzi obavlja na oko 80-90 stepeni, odnosno vec na toj temperaturi najveci broj patogeena otplovi u vecna lovista.
Tako da sporijim hladjenjem jednostavno produzavas period dovoljno visoke temperature.
Kad padne ispod nekih 60 dalje ne vidim mnogo svrhe da se hladi sporo.

Povratak na “Bivak”