Vatra i sve okolo nje

(šatori, vreće, podloge, vatra, voda...)

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Vatra i sve okolo nje

Postod vlay » Uto Apr 05, 2011 10:13 am

Jedna ovako vazna tema , a nema je na forumu! :character-oldtimer:
Ono sto me je inicijalno potaknulo da je pokrenem, jeste da sam juce svratio do Iglu sporta da kupim neke pantalonice i usput kupih i Primusov kremen/fire starter ili kako se to cudo vec zove, jer sam moj stari Light my fire poklonio jednom klincu izvidjacu koji se odusevio spravicom.
Naravno, cim sam dosao kuci palo je kresanje, ali moram da primetim da daje mnogo manju iskru nego njegov prethodnik.Na netu sam nasao podatke da je problem u plocici za kresanje, pa cu ovih dana malo da eksperimentisem sa tim.
Iako svi vec davno palimo vatre po prirodi, bilo bi lepo da i ovde napisemo iskustva i damo ideje jedni drugima.
Kakva su vasa iskustva sa firestarterima, koji koristite, sta najcesce koristite od materijala kao inicijalnu pripalu, kako izgleda vas firestarter kit (ako ga imate) i sl...
Sto se mene tice brezova kora, suva trava, komad vate(moze i natopljen) su uvek do sada palili.Naravno, sibice i upaljaci su takodje prisutni, pusac sam i uvek su bar dva u rancu.
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Re: Vatra i sve okolo nje

Postod Hobo » Uto Apr 05, 2011 1:26 pm

Dobro je sto je pokrenuta ova tema. Trenutno sam u vremenskoj stisci pa cu kratko:
- uz sve hi-tech spravice za paljenje koje povremeno imam prilike da isprobam, nekako najvise poverenja imam u obican gasni upaljac na butan.Imam par komada koji se dopunjavaju (iako to nikada ne radim) a svidja mi se sto se sada nude i modeli sa LED lampicom pa u dzepu imate "multipraktik: :D
- za mene (gradsko dete) vazno je da imam nesto da u startu prihvati plamen dok se ne prosiri na osnovno gorivo tj. drvo. Zato najcesce koristim trake nareckane gume za biciklu. Znam da se sa tako upaljene vatre ne jede hrana spremljena na zaru (barem u prvih pola sata) ali moje iskustvo mi govori da je u iole losim vremenskim uslovima teze odrzati vatru nego je upaliti.
Zato predlazem da u okviru ove teme posvetimo malo vise paznje izboru drveta, skladistenju i nacinu slaganja/lozenja...

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Uto Apr 05, 2011 1:41 pm

Hobo, (takođe ću biti kratak zbog vremena) mislim da bi te gume mogao da zameniš sa vazelin-vatom u nekoj mini ampuli sa navojem.
Em što super radi, em što je takođe lako za transport i doziranje, em je univerzalnije sredstvo a super gori i ne treba čekati pola sata do sagorevanja radi hrane.

Kodžo

Postod Kodžo » Uto Apr 05, 2011 2:19 pm

Ja kao svaki pravi outdoors-man za paljenje vatre koristim upaljač :mrgreen: :mrgreen: a omiljena marka mi je "bic".
Naravno ,opet kao svaki pravi outdoors-man, probao sam i firesteel i kada sam video da znam spakovao sam ga u survival kit i od tad stoji tamo. U slučaju paljenja vatre sa firesteelom kao potpala jako lepo rade suva trava, brezova kora, razne suve mahovine, trud... No sve ovo lepo radi kade je suvo ali ako je vreme usrano(kada je vatra inače naj potrebnija) valja pri sebi imati i neku potpalu. Ja sa sobom(po nekad i sa predsobljem :teasing-tease: ) nosim nekakve maramice natopljene alkoholom. Kupio sam ih u apoteci zapakovane su pojedinačno u pakovanja nalik kondomu(nešto manja) i cena im je oko7din komad. Primaju varnicu iz cuga i vrlo lepo rade kao potpala. Inače primena im je višestruka...Takođe juče na netu naiđoh na ovaj tekst i ideja mi se generalno svidela. http://www.knivesshipfree.com/pages.php?CDpath=2&pID=41

Evo jedan savet vezan za fire-steel. Primetio sam da većina ljudi fire-steel drži stabilno a strugač povlači po njemu i tako izaziva varnice, mnogo je bolji efekat ako se strugač drži na mestu a fire-steel povlači ka sebi. Snop varnica je koncentrisan i ostaje tačno tamo gde ste zamislili.

perop
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 11:02 am

Postod perop » Uto Apr 05, 2011 2:40 pm

Hm, ja uvek nosim mali bic upaljac i komad gume... firesteel je super za igranje, ali po kisi ili malo posle kise male sanse da (ja) upalim vatru njim... vata sa vazelinom je ok, ali mi je guma mnooogo prakticnija, manja laksa a isto radi... mali komadic i eto vatre. Za vikend sam bio na Borskom Stolu (planina kod Bora) i uhvatio nas je pljusak i grad... sve je bilo natopljeno, vatru smo upalili tako sto smo snop grancica stavili iznad primusa (gasni reso, kako drugacije da ga nazovem ;) i mucili se dobrih pola sata da odrzimo vatru. Tako da bez upaljaca nigde, osim kad mi nije bitno a hocu da se igram...

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Uto Apr 05, 2011 5:28 pm

Pero,

Vidis, ona sekira ili ozbiljniji noz koji nikada ne nosis upravo sluze da se vatra upali bez primusa.. I to bez vecih problema, i po najgoroj kisi..

Sve sa Firesteelom, koji je daleko pouzdaniji od bilo cega drugog.

No, nema problema, neki vole da nose opremu, neki da se smrzavaju :D :D :D
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

MILAN
Pridružio se: Pon Feb 28, 2011 9:55 pm

Postod MILAN » Uto Apr 05, 2011 8:00 pm

Kao pusac uvek imam upaljac kod sebe a i u rancu bar dva. Kao najbolje resenje uvek koristim one obicne, najjeftinije (mada je i Crikcet pouzdan). Bic me je 100 puta izdao a o Zippo-u da i ne pricam. Priroda je majka pa se uvek nadje nesto suvo pa makar i moje gace.
Trenutno ispitujem sa hepo kockama i svidjaju mi se! :handgestures-thumbupleft:
Baš nemam dara za recenzije!

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Uto Apr 05, 2011 10:20 pm

StepenWolf i Kodzo - dobri su vam predlozi. Nego, ja sam lenj pa dok se nakanim da spakujem ove zezalice...

perop
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 11:02 am

Postod perop » Sre Apr 06, 2011 1:03 pm

@BR
ma znam ja to, probao nekoliko puta, ali ovako mi lakse, a primus uvek imam jer sam cesto na snegu gde nema sta da se lozi (osim ako neko uskoro ne smisli ladnu fuziju pa da lozimo vodu ;)
a drugo, nemam gde da nosim sekiricu i/ili ozbiljan noz, meni sve (ukljucujuci lampu, kompas, noz, vatru, astrofoliju i osnovni komplet prve pomoci) mora da stane u torbicu dimenzija 15x10x5 cm i da bude tesko ispod 400-500g, moras priznati da tu ipak nema mesta ni za sekiru ni za ozbiljan noz... Tako da su za mene izbor bic i guma, ne kazem da je to idealno, samo meni najbolje radi posao ;)
desilo mi se da sam upao u potok kad sam isao da penjem zaledjeni Piljski vodopad (na zalost ni potok ni vodopad tad nisu bili zaledjeni iako je bilo -20) u Toplom Dolu. Tad su me gumica i upaljac spasli jer sam za 2 minuta imao vatru da pocnem da se susim...
Slazem se da je dobro znati i drugacije, da ne kazem primitivne vestine (ako je firesteel uopste primitivna vestina, vise je nekako na pola) i zvbog toga i vezbam kad god mogu, citam, probam... ali kad mi stvarno treba, bic uvek radi ;)

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Sre Apr 06, 2011 6:01 pm

Auu, tek sada je jasno pravo znacenje Toplog Dola..

Meni je potpun jasan tvoj koncept, ali ga ne odobravam.. Ukusi su razliciti.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Povratak na “Bivak”