Vreća za spavanje. Da, ali koja?

(šatori, vreće, podloge, vatra, voda...)

Moderator: Hobo

poljo
Pridružio se: Ned Maj 20, 2012 6:37 pm

Re: Vreća za spavanje. Da, ali koja?

Postod poljo » Čet Maj 16, 2013 12:38 am

Nesto malo manje od 2 godine sam spavao u vrecama poput ove . Prvu sansu koju sam dobio da je zamjenim za neku drugu sam iskoristio. Nisam je nikad vagao ali je teska u p.m. Za vojnu upotebu (po nato standardima) kad imas sva moguca prevozna sredstva onda nije ni toliko vazno sto je gabaritna i teska ali ...
Da je topla -jeste . Nije greska je nabaviti ako Vam nije problem sto je zaista nezgrapna i teska za transport. Moje iskustvo (neveliko) kaze da je odlicna za neki bazni logor i duzi boravak na jednom mjestu .

Korisnikov avatar
Pecaroš
Pridružio se: Pet Feb 17, 2012 9:13 pm

Postod Pecaroš » Pet Maj 17, 2013 12:13 pm

Da li neko još uvek razmišlja o kupovini polovne vreće u Srbiji?

Slika
Kao primer uzeo sam oglas ovog gospodina sa Kupujem-Prodajem, sa druge strane samo poređenja radi nasumično sam izabrao drugu vreću.

Slika

Slike govore više od reči. :whistle:
Begaj be, pecam! Slika

vukovsin
Pridružio se: Pet Nov 25, 2011 5:39 pm

Postod vukovsin » Pet Maj 17, 2013 7:34 pm

Овај горњи ''господин '' је пре неки неопевани ''ваћарош'' него продавац....
То је швајцарска војна врећа за спавање,тј.уложак,модел 1975 године у Швајцарској је легално продају по 15Е коришћену а НОВУ
за 30Е док је њена биви-врећа неких 30Е...
Овде је цвелепепси њему и мени купио две за 2.000,00 динара комплет уложак+спољна врећа (тј.биви) уоотребљаване али у одличном стању....
а за онај снуг-пак шта рећи сем да је то реална цена...

Korisnikov avatar
ninoslavt
Nožar
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 7:00 pm

Postod ninoslavt » Čet Maj 23, 2013 12:33 am

Al' je zato bitno da je vreca iz svecku! :bow-yellow:
Koristio sam nekoliko modela vreca, i vojnih i civilnih. Sto domacih, sto inostranskih. Bilo je tu i nekih mrtvackih (kako smo u ratu zvali neke teske platnene vrece iz I. Njemacke mada neko tvrdi da su Madjarske), JNA, istocnonjemackih sa rukavima, UNHCR-ovih (dva-tri modela), vec pomenuti americki modularni sistem, onda arktisova vreca za ljeto, americki ponco sa onim lajnerom, neka "mumija" koju rade za OSBiH... To su barem oni sistemi kojih se sjecam.
I sta bi bio moj zakljucak? E pa moj zakljucak je da nema idealne vrece. Ili je preteska, ili nije dovoljno topla. Ili je pretopla za godisnje doba kada je koristimo... Posebno pitanje je pitanje konfornosti. Ja se prilicno vrtim u snu pa mi se one mumije ne dopadaju, mada su toplije od onih ravnih. Ako imaju rukave, zgodne su za ratnu upotrebu a pojedini modeli se mogu konvertovati u neku vrstu jakne. Sa druge strane, ruke a posebno sake se cesto smrznu u takvoj vreci... Rekao bih da je i ovdje potrebno napraviti kompromis izmedju zelja, potreba i mogucnosti. Licno, JNA model mi je nekako najuniverzalniji. Dovoljno topao za nase podneblje, dovoljno kompaktan za nosenje, nije bas lagan ali je podnosljive kilaze i moze se pretvoriti u neku vrstu prekrivaca ukoliko ima vise korisnika. Sa druge strane, materijali od kojih je vreca radjena su vec zastarjeli. Sigurno bi nova rjesenja dala bolje rezultate uz manju masu ali je to po meni nerealna zelja.

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Čet Maj 23, 2013 11:13 am

Moje iskustvo ide na drugu stranu sto se tice vreca za spavanje. Probao sam poprilican broj modela, doduse civilnih vojne varijante su mi preteske za tabananje, i za sada nisam nasao nista zadovoljavajuce. Sto kaze Ninoslav ili ti je hladno ili se kuvas a o udobnosti ne moze da se prica. Glavna stvar je da se definise kada se i kako koristi vreca odnosno ceo sistem za spavanje. Dobra lagana podloga resava dosta problema sto se tice izolacije odozdo. Neka jednstavna lagana cirada basha ili sta vec opet resava dosta problema sa izolazijom odozgo. Ako izmedju dodje vreca onda ona i ne mora da bude za ekstremne uslove jer sa podloskom i ciradom moze da se fino napravi neka nanoklima a i sistem je dosta fleksibilniji. E sad udobnost, valjda zbog vrpoljenja u snu uili sta vec kada spavam u vreci uvek se zlopatim. Ono sto sada trazim je neka ravna vreca koja moze da se otvori da bude kao cebe, ne previse teska, sa pametnim koriscenjem novih materjala. Ili u krajnjem slucaju, ono sto bih napravio za neke toplije varijante je ono sinteticko cebence sto se prodaje za 5-10e u sendvicu od nekog tankog sintetickog materjala zbog izolacije/odrzavanja/ u formi prekrivaca za toplije vreme. Tako nesto u kombinaciji sa podloskom i bashom resava 99% situacija. E sad, uvek postoji ono ako i ali no kako nema idealnog noza tako nema ni idealne vrece/sistema za spavanje koji ce pokriti sve situacije!
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
slowhand
Pridružio se: Sub Dec 08, 2012 12:25 pm

Postod slowhand » Čet Maj 30, 2013 3:15 pm

Australci obozavaju "swag". To u stvari uopste nije losa ideja ali swag je velik i tezak za duze nosenje.Obicno se vidja smotan kao velika vreca za spavanje na prikolicama crvenom prashinom prekrivenih kamioneta koji dolaze sa severa.
Slika
odvojen od prirode
odvojen od sebe
https://www.youtube.com/watch?v=ju46hMpaU60

Korisnikov avatar
SashaM
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 3:31 pm

Postod SashaM » Sub Jun 01, 2013 12:45 pm

Pa swag ti je kao pokretni hotel - šator, jastuk, dušek itd...sve na jednom mestu. Nije ni čudo što je težak ali je zato komfor zagarantovan!!! Odlična stvar!!!

Korisnikov avatar
mr.no
Pridružio se: Ned Nov 25, 2012 2:19 pm

Postod mr.no » Pon Jul 01, 2013 8:47 am

Gde da nađem German army sniper sleepingbag ? Koristio sam je u veoma lošim vremenskim uslovima (kiša sneg bez šatora)I stvarno je dobra.

duki
Pridružio se: Uto Dec 03, 2013 1:55 pm

Postod duki » Čet Mar 27, 2014 2:47 pm

Imao sam raznih vreca ali vojna je zakon,kvalitetna,komforna,nikada mi nije bilo hladno u njoj u bilo kom satoru,uvek neki podmetac sam imao,za nase uslove i te pare nema bolje bolje,cena smesna,skoro sam kupio novu,neotvorenu za 1000 dinara,podmetaci takodje vojni,novi su bili 200 tanji i 300 deblji.

Korisnikov avatar
SashaM
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 3:31 pm

Postod SashaM » Pet Mar 28, 2014 12:54 am

Pa sada,odnos cena/kvalitet jeste na njenoj strani ali težina, vonj i udobnost baš i nisu njene mnogo pozitivne strane. I ja sam delio tvoje mišljenje ali sam kupio Ferrino Nadir lite 300 koja nije nešto preterano skupa (može da se nađe za 30evropskih). Pazario sam je uglavnom zbog težine. Ispostavilo se da mi je daleko udobnija od vojne (iako je mumija model), toplija, i mirišljavija (nema problema sa pranjem i održavanjem). Naravno, i dalje imam vojnu koju koristim kada noćim na pecanju a ja sav smrdljiv od ribe i umazan od krljušti...

Povratak na “Bivak”