Vreća za spavanje. Da, ali koja?

(šatori, vreće, podloge, vatra, voda...)

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
cvelepepsi
Pridružio se: Uto Dec 13, 2011 6:34 pm

Vreća za spavanje. Da, ali koja?

Postod cvelepepsi » Pet Dec 14, 2012 6:52 pm

Rešio sam da se polako snabdem opremom za kampovanje i rekoh, jelte, da počnem od vreće za spavanje.
Pročešljo sam, za početak, KP i naleteo na gomilu njih, svih mogućih boja, oblika i proizvođača.
Sad mi je problem kako izabrati pravu, a pitanja se samo ređaju :think: .

Koje su karakteristike dobre vreće?
Koje su marke poznate kao kvalitetne?
Od kog materijala su dobre vreće?
Do koje su temperature komforne naše vojne vreće? (u sred Avgusta sam se na Tari smrzo ko P***ka u vojnoj vreći)
Na šta da obratim pažnju kad kupujem vreću?
Da li da uopšte kupujem polovnu vreću?

Znam da mi na ova, a i mnoga druga pitanja Đura može dati odgovor ("Đuro, Đuro, ti si mi jedina nada!") :geek: , ali bih ipak više cenio iskustvo :character-oldtimer: i pomoć kolega forumaša.

Mislim da bi ovo mogla biti tema od opšteg interesa jer verovatno nisam jedini koga muče ova pitanja.

Pozdrav :D
Radio, ne radio, svira ti radio

Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Re: Vreća za spavanje. Da, ali koja?

Postod druid » Pet Dec 14, 2012 9:55 pm

Moje iskustvo: obicna vojna, sa ili bez podloske, ali da si odignut od zemlje. Ja praktikujem brodsku lezalju 3-4 stotine grama a toplije ti neuporedivo od satora ili gomile granja. Preko prebacis satorsko krilo (koje ti je ogrtac dok hodas) i bude jako podnosljivo cak i na dobrom minusu.Ili: sto bi rekli ljudi moga kraja- za dobru svinju nema losa pomija..bitnije je KAKO nego STA.

vukovsin
Pridružio se: Pet Nov 25, 2011 5:39 pm

Postod vukovsin » Pet Dec 14, 2012 10:57 pm

Подметач као Бенцов ако сте га уопште видели од гужве у колиби кад је било ''ножарење''...
Такав имам и пробао сам на голој земљи-испод плаве ПП цераде и било је одлично напољу се ледила вода а мени је било баш топло...
Цвеле,јави се на ПП за детаљније информације ако те интересује...
позз.

Korisnikov avatar
cvelepepsi

Postod cvelepepsi » Sub Dec 15, 2012 12:48 am

@druid: Ovo za pokrivanje šatorskim krilom mi nije ni palo na pamet. Da jeste, ne bih se smrzavao prvih par dana dok nisam nabavio drugu vreću da se njom pokrivam. Na Mitrovcu je noću je***no hladno.

vukovsin

Postod vukovsin » Sub Dec 15, 2012 9:24 am

Цвеле,
Друид је мислио шаторско крило преко лежаљке која виси између два ослонца тј.дрвета....
Све је у подметачу,јер земља због своје огромне термичке масе просто исисава топлоту из људског тела...
Онда,ако си спавао обучен у врећи,тек кад си ујутру устао си био у проблему-мора да ти је било пар сати хладно до цвокотања?
У врећи се спава свученог горњег слоја одеће,по могућности се та одећа стави у врећу или између вреће и биви-вреће да се не би од влажног ноћног ваздуха(нарочито од јутарње росе)овлажила...
Ако је врећа тесна,не ваља,хладно је...
Али о томе детаљније,уз кафу,па лагано,реч по реч....

Korisnikov avatar
cvelepepsi

Postod cvelepepsi » Sub Dec 15, 2012 2:54 pm

Ma spavo sam ja na poljskom krevetu, al nije pomoglo.
Nego, ima li gde kod nas gda se kupe bivi vreće i koja im je cena?

vukovsin

Postod vukovsin » Sub Dec 15, 2012 3:16 pm

Све што имаш овде у понуди је или скупо или не вреди тих пара ....
Рекох ти лепо,кафа,па лагано тачку по тачку,има линкова према напољу,има начина....
Ако ти је војна врећа комотна,онда је полартек уложак довољан,плус ''мој'' подметач....

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Sub Dec 15, 2012 8:18 pm

JNA Vojna vreca dopusta spavanje sa "osecajem komfora" (valjda udobno, vojnickim recnikom) na teperaturi od 0'C ako ste obuceni u zimsku uniformu.
Ja bih izbegavao polovne vrece.
Jedan od najboljih brendova je "Snugpack"
Vreca nije zamisljena kao sigurna "caura" dok je napolju -20'C. Podrazumeva se da ce vreca u najgorem slucaju biti zasticena barem sa bivi-bag oblogom. Sator je vec mnogo bolje resenje, podloga se podrazumeva. Ustvari, cesce je mnogo vaznije na cemu lezis nego cime se pokrivas. Spavanje u "hammock" lezaljkama je OK ako su tipski pravljene. Lezanje na mrezastoj podlozi vremenom sabija izolacioni materijal (poput onih kocki na jorganu) a to drasticno smanjuje izolacioni kapacitet vrece. Kada vrecu slazes u njenu "futrolu" nikada je nemoj uredno savijati. Namerno je izguzvaj i naguraj u neredu jer ces na taj nacin bolje da rastreses izolacioni materijal, bez obizara dali je u pitanju perje, tinsulate ili nesto trece... Povremeno, vrecu moras izvaditi, protresti i provetriti. Perjane su toplije ali su skuplje, teze i zahtevaju vise paznje. Unutrasnji ulozak od prave svile je svakako odlicna investicija ako puno hodas i spavas na hladnoci.
Ako napolju provodis par dana povremeno na temperaturama do 0'C nema razloga da investiras u neku ekstremno dobru vrecu za Himalajske pohode. Uz normalno odrzavanje zadovoljice te nesto od "Inter-Sport" ponude za 3-4000 dinara.

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 4:33 pm

Postod odiseys » Ned Dec 16, 2012 11:06 pm

Hobo napisao:.....
Ako napolju provodis par dana povremeno na temperaturama do 0'C nema razloga da investiras u neku ekstremno dobru vrecu za Himalajske pohode. Uz normalno odrzavanje zadovoljice te nesto od "Inter-Sport" ponude za 3-4000 dinara.

.... a Mečka je blesava kad se ušuška u svoj brlog i prespava kijamet ?!?!?!?!?
.... i kokoške su šašave kad uvuku glavu u perje ?!?!?!
..... a oni tamo Gologuzi sto nikada nisu napravili Sneška Belića evo žive još uvek bez vreće za spavanja :D

Ako stigne kijamet, skupljaj drva i pravi dve vatre. Mnoooooooooooooooooooooooogo debela izolacija od zemlje, i loži celu noć. Ako preživiš do svanuća, trk u prvu kafanu na Grejanu :D
ybš vreću, i ybm ti firesteel, i sve bih ybo po spisku u ovoj zimi, ako nemaš ko da prska mirišljava ulja na vruć kamen u finskoj sauni :D
Ne volim zimu i ladnocu, i ko kaže da voli zimu neću da mu dodjem na 8.mart, i jeeeeeeeeeeeeeeeedva čekam MAJ mesece, i neću više ni da čitam slične postove, da ti ybm sve što ima veze sa snegom i ledom, i zamagljenom šoferšajbonom, i skijama, i sankama, i .....

http://www.youtube.com/watch?v=ymIH-jq35pU

sad ti njima podeli vreše za spavanje i firesteelove
http://www.youtube.com/watch?v=qfgjHcdSiJE
A little flesh, a little breath, and a reason to rule all – that is myself

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Ned Dec 16, 2012 11:40 pm

oFde je neko promašio Vorum :violin:
Hobo je kako ja vidim stvari pričao o iskustvima iz Čačka a kontraargumenti stižu iz ybn jamerike.
Gde su tu osnovane situacione pretpostavke?

Povratak na “Bivak”