Špiritusni rešo

(šatori, vreće, podloge, vatra, voda...)

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
SashaM
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 3:31 pm

Špiritusni rešo

Postod SashaM » Pon Apr 23, 2012 1:31 pm

Sređivajući svoj podrum naletim na ćaletov stari špiritusni rešo. :banana-wrench: :banana-wrench: Nisam ni znao da ovo imam u podrumu.
Izgleda poprilično očuvano a nije paljen sigurno više od petnest godina.
Imate li neki savet šta treba da proverim ili eventualno zamenim da bi funkcionisao kako treba odnosno da ne bude kabuuum kada pokušam da ga upalim?
Znate li ko je proizvođač i kada je napravljen?
Slika
Slika
Slika

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Re: Špiritusni rešo

Postod Hobo » Pon Apr 23, 2012 1:37 pm

Radi na benzin a cak i na kerozin mada moze da se koristi i tzv. "beli gas" ;)
Ja ga imam preko 30 godina i napravljen je u Rusiji. Zatvaranje protoka goriva na ventilu je pomalo cudno - pojacavas plamen do kraja i tek onda se zatvara. Kod mene se lepo pokazao ali ga vec jako dugo ne koristim... Mislim da postoje bolja resenja (glasam za neku od majstrija naseg "Albatrosa") :D

MILAN
Pridružio se: Pon Feb 28, 2011 9:55 pm

Postod MILAN » Pon Apr 23, 2012 6:07 pm

Nemam iskustva sa ovim ali imam odredjenog iskustva sa drugim gasnim uredjajima (tipa: razno). Napuni ga gorivom pa polako popustaj ventile i osluskuj da li sisti i gde. Kad utvrdis da si dovoljno hrabar primakni bilo kakav plamen polako i nadaj se najboljem. :sad-roulette:
Baš nemam dara za recenzije!

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Uto Apr 24, 2012 12:54 am

Ajde da malo uključimo vremeplov. Ali unazad :mrgreen:
http://forestandstream.com/board/index.php?topic=238.0

Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Postod druid » Uto Apr 24, 2012 7:45 am

Rus što reče Hobo. To je moj matori koristio po terenu po raznoraznim uslovima čini mi se decenijama, zahvalna mašina tog doba, i dan danas je netaknut, negde po ostavama.

Korisnikov avatar
SashaM
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 3:31 pm

Postod SashaM » Uto Apr 24, 2012 10:22 pm

Naišao sam na neke informacije da ovo uopšte nije napravljeno u Rusiji već u Švedskoj (proizvođač Optimus model 8r) a da su rusi uzimali ovaj rešo, lepili svoju nalepnicu i dodavali ove ručke na kojima je napisano nešto u fazonu otvoreno/zatvoreno. Koliko je tačno - ne znam, ali je uglavnom dobra stvračica. Pronašao sam na netu da može da koristi sve živo od goriva (mada kataloški je predviđeno za beli gas). Evo jednog sajta sa kompletnim uputstvom za restauraciju ovog rešoa.
http://www.spiritburner.com/fusion/showtopic.php?tid/137/

Korisnikov avatar
Mandich
Pridružio se: Čet Avg 16, 2012 9:30 pm

Postod Mandich » Sub Avg 18, 2012 9:55 pm

Evo da se nadovezem na temu, imao sam oba resoa i rusku kopiju i svedski optimus 8r, oba ne koristena. Moze da radi na alkohol, medicinski benzin i na bezolovni mada diskutabilno je koje je od ovih goriva kancerogeno, tj. da li se stvaraju kancerogena jedinjenja na gorioniku. Meni je najbolje radio na medicinskom benzinu. Da bi se benzin pretvorio iz tecnog u gasovito potrebno je prvo zagrejati bakarne cevi koje dovode gorivo a to se radi tako sto se sipa malo benzina na postolje pa se upali i ceka se da se reso zagreje tek onda moze da se upali. To je veoma komplikovano u prirodi pogotovu ako ima vetra ili ako je hladno posto mu duze treba da se zagreje a i treba da vucate posebno gorivo za zagrevanje. Po meni totalno beskorisna stvarcica. Mogu da napisem kasnije kompletan review ako nekoga interesuje.

Restauraciju i ciscenje tj. odvrtanje cevi ni slucajno ne poksavajte na ruskom modelu zato sto su zapecacene nekim lepkom i samo cete ih iskidati ( testirao sam na x modela bio sam uporan) Svedski original mozete.

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Ned Avg 26, 2012 12:26 am

Baš bi bilo lepo da napišeš tu recenziju.
A što se tiče rasklapanja, ja rasturio, očistio i sastavio bar 2 rusa i oba super šljakaju.
Nisam znao da mogu da rade na alkohol. Jesi li probao?

Korisnikov avatar
Aquaman
Pridružio se: Ned Jan 02, 2011 3:44 pm
Kontakt:

Postod Aquaman » Ned Avg 26, 2012 12:10 pm

Moze sigurno,ja imam isti ovakav i samo alkohol i sipam posto lako dolazim do njega :D

Korisnikov avatar
Mandich
Pridružio se: Čet Avg 16, 2012 9:30 pm

Postod Mandich » Ned Avg 26, 2012 12:29 pm

Dok sam se jos aktivno bavio saranskim ribolovom uvek sam se patio sa kolicinom opreme koja je potrebna za par dana pecanja, od satora, pribora, vatre... U vecini revira je zabranjeno paliti vatru pa sam imao problem. Koristili smo mali plinski reso ( na ketridze) ali je bio loseg kvaliteta pa je zezao dihtung i bas smo se patili sa njim. Sasvim slucajno sam natrcao na ovaj ruski model i odmah sam se zaljubio na izgled posto deluje kao veoma ozbiljna stvarcica jos ga je i prodavac nahvalio kao ruski vojni reso bla bla trosi kao upaljac, mozes i da kuvas i da przis danima sa punim rezervoarom, koristi sve vrste tecnih goriva i sl. Svidela mi se njegova kompaktnost i tezina, za razliku od plinskih boca od 1-2 kg. A ocajnicki nam je trebao lak i pouzdan reso. Kupim ga ja, nisam ga mnogo ni zagledao tamo na buvljaku u Novom Sadu. Bio je bas zapusten, mastan i garav. Ceo dan sam ga polirao, cistio i zezao se sa njim da bih ga sutradan kada se kompletno osusio napunio medicinskim benzinom, prineo plamen gorioniku, ono nista :D Ok.. http://www.google.com Russian army stove... Iscitavao sam razne forume i nasao sam da mu je potreban preheating, ondnosno zagrevanje pre upotrebe. Tamo su navodili neke paste koje naneses u posudicu ispod gorionika, zapalis i cekas da se stvori dobar pritisak da benzin pocne da isparava da bi mogao da ga upalis. Sipao sam malo zippo benzina u tu posudicu, upalio i cekao, posle minut dva odvrnuo sam ventil i cuo sam blago sistanje, ponovo sam pokusao da ga upalim kad ono kolaps, plamen je zahvatio ceo reso. Negde pusta sa strane... Gasi vatru zavrni ventil drz nedaj i resim ja to nekako. Onda sam nasao milimetarsku ripicu u spojnici izmedju rezervoara i bakarne cevi koja ulazi u rezervoar. Ostavim ga ja tako i sutradan ga odnesem kod druga da vidim da li moze on to nekako da sanira, objasnjavao mi je da postoje neke metode lemljenja bakra i da moze to nekako da prevari ali da moramo da odvrnemo cev iz rezervoara. Pokusavali smo da odvrnemo ali je bilo toliko zapeceno da je na kraju cev pukla. Ostavio sam ga tako. Posle par meseci opet sam natrcao na identican reso, proverio ga, kupio ocistio, a iz rezervoara je curila neke zelena smesa, odvratnog mirisa, mesavina alkohola i benzina ( verovatno spiritus i ko zna sta jos ). Resim ja da ga rastavim skroz, kada ono ista prica, svi spojevi su zadihtovani nekom vrstom smole. Napunim ga med. benzinom, zagrejem, upalim, krene da gori ali jako cudno baca plamen i gasi se. Odvrci gorionik, skidaj iglu, cist diznu nema pomoci, radi ali daleko od zeljenog. Onda sam zamenio ventil i iglu sa onog slomljenog i radio je jos kako tako. Verovatno je neka dihtung gumica otisla posto sam citao da hoce od stajanja, promene temperature i tih silnih hemikalija da istruli i pukne. Opet sam pokusao da ga rastavim, nema te sile, trenutak nepaznje i malo jaci okret posle dugo zezanja opet pukne cev. Tu sam batalio celu tu pricu sa spiritusnim resoima. Prodje tu dosta vremena kada ugledam na buvljaku nov novcat reso. Fabricko stanje ! Kupim i taj ( mada lik me je odrao posteno ) Otrcim kuci srecan, puni, zagrejavaj i bum radi kao sat. Bio sam zadovoljan kako radi u indoor uslovima. Relativno brzo je ispario maltene pun rezervoar med. benzina. Skuvao sam mozda 6 kafa. Testirao sam ga na razna goriva, od zipo benzina, med. benzina, bezolovnog, neki cisti medicinski alkohol ( StepenWolf keva je donela sa posla neki medicinski alkohol i radio je fenomenalno, malo cudan miris ali nema garezi i sl. ali nije bilo ekonomcino resenje jer ga je trosio duplo brze nego benzin) do najgluplje greske a to je da sam sipao dizel. Koji ga je zagusio skroz na skroz, Nikada vise nije radio kao pre. Od goriva koje sam sipao u njega najbolje je radio sa medicinskim benzinom. On je dosta skup tako da je pitanje koliko se isplati. Doslo je hladno vreme i poneo sam ga na 48h pecanje. Sav srecan hocu da skuvam kafu i malo ugrejem broly sipam zippo benzin da ga zagrejem, cekam da pocne da "sisti" ( znak da je pritisak dobar i da moze da se upali gorionik) ono nista... Dodam ja jos zippo benzina opet cekam, nista. Onda sam skontao da je hladno i da je potrebno mnogo duze ga zagrevati. Samo sam ga filovao i filovao benzinom da bi se konacno upalio. Traljavo je radio dok nije dostignuo radnu temperaturu u relativnom zaklonu od vetra. Posle sam pokusao da ga upalim napolju nije bilo sanse uraditi pred zagrevanje zbog vetra. Ubrzo posle toga kupio sam preko oglasa " ORIGINAL" Svedski Optimus 8R nov u kutiji. Igrao sam se sa njim, komplet sam ga rasturio bez ikakvih problema, stvarno je super odradjen i mnogo je bolje radio nego ruski, plamen je sistao tako jako da su se tresli prozori :) Fenomenalna stvar za kampere pre 40 godina :)
Smatram da je ovo lep ukras i preteca danasnjih plinskih resoa koji su mnogo pouzdaniji i potrebno je manje odrzavanja. Ovaj svedski sam prodao na zalost iako sam zeleo da ga zadrzim kao ukras a ruski sam poklonio. Trenutno koristim minijaturnu plinsku bocu od 1kg i nemam problema sa njom, mogu i po nedelju dana da kuvam sa jednim punjenjem a puni se na svim plinskim pumpama. Jeftinije je i pouzdanije od resoa na ketridze jer oni relativno bezo izgube pritisak/snagu pogotovu kada je hladno.

Da ukratko sumiram utiske.

Svi ruski resoi koje sam posedovao su bili zapecacenji smolom i nisu mogli da se kompletno rastave. A dobro je promeniti gazu koja je neka vrsta filtera i digtung gumice do kojih nikada nisam dosao :D

Potrebno je pred zagrevanje i dodatno gorivo za to ( sto je po meni jos 1 stvarcica vise koju moram da nosim ). Kada je hladno ili vetrovito potrebno ga je duze zagrevati.

Uopste nije ekonomican sto se tice potrosnje goriva bar za moje potrebe.

Lepo je upakovan i kompaktan tako da ne zauzima puno prostora.

Jedan od problema je to sto se greje nenormalno i morate paziti na cemu ce stojati tokom upotrebe.

U zavisnosti koje gorivo koristite stvara se dosta garezi pa i na to treba obratiti paznju.

Poteze se pitanje o kancerogenim jedinjenjima koja se stvaraju na gorioniku.

Dimi i neprijatno mirise, a to je problem u satoru npr.

Svedski 8r je mnogo laksi za odrzavanje jer se bukvalno ceo rastavlja bez opasnosti da ce nesto puci.

Povratak na “Bivak”