Na leđa (jakne)

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
ultramegaxterra
Pridružio se: Ned Jul 20, 2014 9:46 am

Re: Na leđa (jakne)

Postod ultramegaxterra » Uto Maj 17, 2016 2:49 am

SlobaBG napisao:
ultramegaxterra napisao:mozda nije dobro isprano, jer prala je zena na ruke? Ok kupicu taj Nik wash, pa da probam.

Nesto am razmisljao da je i voda puna kreca u bgd, pa ako se pomesao taj kreca sa deterdzentom, ?????pa sada kada idem na more, da operem u kisnici.....ili da prvo filtririam vodu...bolje i nego da batalm sve...

Ne treba ti filtrirana voda - obična česmovača će biti sasvim OK. Kao što već rekosmo najveći problem je kada se koristi običan detergent koji totalno poništi dejstvo tih membrana. A njega će da spereš i običnom vodom, uz malo strpljenja :)

Ma da, ohotnik je lepo napisao postoje odredjene frustracije, a nikako da gore tex ne valja.

Ne moze Srbin, sada na napravi sa 20 evra revoluciju u takvim proizvoidima za kisu, pogotovo tamo gde kisa pada mnogo vise nego ovde.

Ohotonik je napisao recenicu, koja mi se mnogo svidela, da nije po uputstvu da gacas po kisi ceo dan, vec, neke formule, koje kada prevedes i sracunas, kao da si u labaratoriji.pa da li moze jebene jakna da bude na kisi ceo dan, i da budes suv?

a onda dolaze i pitanja..pa cekaj, kako su kauboji po ceo dan na kisi radili,pa kako gaucosi, pa kako oni sto su pravli pruge...dobro neko je i umro od zapalenja pluca, ali vecina nije, sto znaci da su bili suvi.....

isto tako vidim da vecina tih zastita je na bazi voska....

vidis taj dan kada sam pokisao, bio sam i nespreman..imao sam KARGO panatalone, ali od nekog glatkog materjala, mislim da je pamuk. NIsam te pantalone nisam gotivio, jer su mi malo krace, pa ih izbegavam...i gde cuda, odlicno su se pokazle. NOge i stopala su mi bile najmanji proglem...ne razumem ni to?

sto me dovodi do poente, da moj strah od pantalona, i ubedjenost u cenu jakne, da ne moze da bude lose, dovede do fijaska. dobro relativnog, ako je moglo da bude, ili su moja ocekivanja bila, prevelika?

Mada opet, kada gledam, dva sata je padala kisa kao iz kabla, ja u nekoj vukojebini, i kada razmislim, nije to bilo nesto da sam komplet bio mokar, vec mi je probilo na ramenima, i uslo pod kosulju, ali samo tu. Nije da sam bio skroz mokar.

E sada, da budem iskren, prvi put sa sam nasto razmisio o tome, jer predhodno kada sam kisnio, i bio mokar, nisam o yome ni razmisljeo, sta pusta, vec samo kazes pokisao sam - jebiga..

sto me dovodi i pitanja, da li je bolje poneti presvlaku, carape, majce, u racnu, i prohvatiti, ovaku malu " prokisnjenosrt", i sta kaze iskustvo onih koji to rade redovno. Jer ako ja cekam da pokisnem ponovo u ovakvom obliku, mozda i umrem pre.

Tako, nisam ni sigurnan da price ne ode u pravcu, ne valja gore tex, ventile, dre vet i ostali materijali, sto je cinjenica da valjaju...e sada, da li moja ocekivanja jednog amatera, mogu da se prode sa nekim profesinolcem....a medju njima je i kraljica, pa zar ona u onoj jebernoj Skotskoj, gde pada kisa kao iz kabla, nije PRO. A nosi obican trenchcoat, koji je impregniran...zato ne mislim da je PRO, neko ko planinari, vec ko je na kisi po ceo dan.

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Uto Maj 17, 2016 3:47 am

Pravi Pro, koji je na kisi ceo dan, nosi kozuh (bese se tako zove), to jest odranu ovcu ili kozu, i to dlakavom stranom okrenutu napolje.
Slika

bogavac
Pridružio se: Čet Jan 02, 2014 1:15 pm

Postod bogavac » Uto Maj 17, 2016 8:47 am

U godinama u kojim je kraljica ona moze eventualno da protegne noge od dvorca do kraljevske kocije.tako da babi nije bitna ventilacija jer je verovatno kao svaki stariji penzos hladna kao led i na 35c.sad ce da me tuze zemlje komonvelta.
mbole@ pro sheep membrana jeste najbolja ali ovo kad se natopi,uz vec veliku tezinu,moze da nosi neko sa nogama fudbalera Šestića.gospodin pastir verujem da nosi tronošku kad kicma pocne da izdaje.

bogavac

Postod bogavac » Uto Maj 17, 2016 9:01 am

ali zar kozuh ili gunj ne treba da se nosi sa vunom unutra.ili je ovo neka 3 leyer shell pro sheep membrana:)?!

Korisnikov avatar
ultramegaxterra
Pridružio se: Ned Jul 20, 2014 9:46 am

Postod ultramegaxterra » Uto Maj 17, 2016 9:20 am

ta Elizabeta je vise kise videla, nego svi nasi pastiri zajedno. Iz prostog razloga gde zivi, i gde najvise vremena provodi, a to je u Skotkoj Balmoral. da ne pricamo o moranju kraljice da prisitvuje ceremonijama, koje su svakodnevne.

sa 90 ljeta, to nije malo.

ime kraljice je bilo u kontekstu da i jedan trentckot moza da se impregnira, a ne da pricamo o tezini, gunjevima, ovcama...

obicna pamucna jakna moze da impregnira sa

100 g terpentina
100g linenog ulja
500 pcelinjeg voska

kasika borove smole

ili neka kombinacija, voska, paravonskog voska i orahovoh ulja

velicina tih novih poliamida je u tome da su laki, prakticni, ne smrdi, itd

jos nesto, sto sam tek sada ukapirao, jakne sa guscijim perijem su izizetno tople, ali kada se natope vodom, izuzetno hladne...

immam jaknu izuzetno debelu sa prerije, i pao sam na skijanju i pocepao je na rukavu kod sake....spolja neki materijal kao najlon, kao flis papir tanak pod rukom, i ispad nesto deblje, belo kao da je od pamuka ( da bi drzalo to perije da ne izadje napolje).

U svakom slucaju, taj najlon ne moze da zadrzo vodu, da ne udje u injutrasnjist jakne, sto je cini neuprotbljivom na duze vreme, ako voda dodje u kontakt sa perijem.

Sad ove nove jakne sa perijem, i membranama, nije i jasno kao prerije ih ne prodje? i da li i oni imaju neki unitrasnji pod sloj.

Sinu mi je pukao ekran na z3 tel, i poslali mo na zamenu....taj tel je waterproof (bio?) i majstor mi je posalo sliku, iznutra gde ima zaradjalih detalja, jer vlaga je ipak ulazila..i kaze da siu mu vecina delova od tih telefona sto im udje vlaga, a tel rikne......slicno kao i sa jaknom od perija

tako da samo trsoimo lovu, u raznm direkcijama, i stvarno treba zant sta kupovati.

1. kupiti jaknu kad pada kisa i odmah je isprobati i vratiti ako ne valja. a ne cekakti kao ja par godina pre nego sto sam je omokrio.

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Uto Maj 17, 2016 10:51 am

Gunj se nosi dlakom unutra kada je zima, a dlakom spolja kada je kisa.

Jedna od osobina nepreradjene kozje dlake je upravo da uopste ne prima vodu. Samo strci niz nju.
Za ovciju iskreno nisam siguran, al pastirima nije bas do sminkeraja, vec prvenstveno do funkcije, tako da bih reko da je i sa njom ista prica.

Ko kad ker udje u Dunav da pliva. Izadje, otrese se, mokro milimetar na povrsini, ispod sve suvo ko barut. A on bio poptopljen u vodu pola sata.

bogavac

Postod bogavac » Uto Maj 17, 2016 11:10 am

pomislio sam isto ali nisam hteo da lupam.

Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 9:15 pm

Postod SlobaBG » Uto Maj 17, 2016 11:28 am

Ključni razlog što vuna odbija vodu jeste lanolin - koji se u njoj prirodno nalazi.
Most powerful is he who has himself in his own power / Seneca

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Pet Nov 18, 2016 10:44 am

Pre par dana pribavio sam novu jaknu - 5.11 model "5 in 1" i za sada mi deluje prilicno dobro. Moj radni dan je kombinacija sedenja u automobilu/kancelariji i cunjanja po gradu, bez obzira na temperaturu i padavine. Pritom, jakna sa uloskom je koncipirana tako da pokriva relativno veliki raspon razlicitih meteo situacija + mnostvo dzepova. Meni je OK. Ranije sam imao model "3 in 1" ali me je "uradio" stariji sin
Koga zanima
http://www.511tactical.com/5-in-1-jacket.html

Korisnikov avatar
RADO
Nožar
Pridružio se: Čet Dec 02, 2010 10:03 pm

Postod RADO » Pet Nov 18, 2016 11:44 am

Nema sta, dobra je a i funkcijonalna !
www.radoradic.com

Povratak na “Odeća , Obuća , Transportna oprema”