Koje čarape za zimu?

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Re: Koje čarape za zimu?

Postod mbole » Ned Dec 31, 2017 4:38 pm

Koliko se prisecam, te od grube vune u sustini se ponasaju kao krzno na zivuljki, tj. ne primaju vodu, znoj...
Prilikom prerade to jest kad postanu "fine i meke" izgube to svojstvo. Bese lanolin koji imaju na sebi prirodno se pri preradi ukloni.
Jos su bolje ako nadjes od kozje dlake (sarene koze).

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Ned Dec 31, 2017 6:59 pm

Najbolje da budu pletene od kuvane vune. Onda se manje skupljaju pri pranju ako se malo zezne temperatura.
Meni su sve babe i tetke kod sv. Pere, ali zato imam čiča Vlaya koji mi je jedne zime kupio pletivo od kuvane vune, a bogami imam i preraslog sestrića Benza koji mi je jedne zime podario čarape od kamilje dlake (njemu bile male, jedva mu pokrivale petu) koje su stvarno zakon. Greju kao vuna, a mekane su kao pamuk.

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Pon Jan 01, 2018 5:25 am

Ko vidi kamilu u prolazu nek odma javlja da je sisam i saljem tetkama da pletu (jos imam dve zive... tetke, ne kamile :)) :)

Sve si mi sa tom kamiljom dlakom ko princ od Velsa, posto oni inace vole salove i kapute od toga :)

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Pon Jan 01, 2018 2:36 pm

Vuna od koje se kod nas pletu odevni predmeti je (ili bi barem trebalo da bude) oprana i valjana tj. prosla je tretman u vunovlacari sto joj je dalo teksturu blisku pamucnoj vati. Lanolin se tim postupkom odstranjuje u najvecoj meri ali on i tako nije narocito bitan jer se vodoodbojnost (ako je bas potrebna) moze dobiti naknadnim tretmanom vune. Sto je vunovlacena vuna finija, to je moguce dobiti tanji konac upredanjem a samim tim gusce i finije tkanje. Nazalost, kod nas je u poslednje vreme odomacen pristup grubpo, retkog i sustinski jeftinog rucnog ili masinskog strikanja sa debelim iglama tako da dobijena tkanina vise lici na heklanu prostirku nego na odevni predmet. Pritom, domaca vuna je iz nekoliko razloga primetno slabijeg kvaliteta od vune iz Norveske, Australije ili N. Zelanda. Tkanina dobijena od vune pletenjem MORA da bude sto gusca inace nema puno koristi od nje. Od kvaliteta prediva zavisi da li ce takav deo odece biti mek i tanak ili tezak i krut, ali samo tako ce doci do izrazaja najbitnija karakteristika vune - i kada je mokra, vuna zadrzava skoro 80% izolacionih svojstava.

Korisnikov avatar
elektrolog
Pridružio se: Uto Okt 14, 2014 12:36 pm

Postod elektrolog » Pon Jan 01, 2018 6:42 pm

Uzevši ovo u obzir, pretpostavljam da je ono što prodavci navode: "finoća vune 16 mikrona" itekako dobra stvar?

Poslednjih mesec dana jurio sam neku termoaktivnu odeću, pa sam to često nalazio kao podatak...

Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 9:15 pm

Postod SlobaBG » Pon Jan 01, 2018 9:51 pm

Jeste, što su vlakna tanja to je vuna finija. Sve ispod 20 mikrona je odlična vuna. Ali bitna je i dužina vlakna i sijaset drugih parametara.

Ovce koje se sada gaje na ovim našim prostorima ne daju dovoljno finu vunu, tako da se masa vune uvozi. Naše ovce u najboljem slučaju daju vlakna 35-40 mikrona. Nekad se na ovim prostorima gajila i merino ovca ali toga više nema. Ali ne mora vuna da bude od ovce, eto videli smo da ima i od kamile, ima i od koze (zove se moher vuna, ili kašmir ako je od kašmirske koze), ima i angora vuna ( od zečeva odn. kunića)... Vuna od alpake je recimo vrlo fina, nema lanolin, a izrazito je hidrofobna. Itd.

Problem s ovim drugima vunama je što su skupe pa na ovim prostorima nisu bile zastupljene kao domaća vuna od ovce, a imaju vrlo fina i kvalitetna vlakna. Tanak džemper ili kaput a vrlo topao... zato što je pravljen od tih "egzotičnih" vrsta vune. I skup zbog toga, naravno... nije baš za radničku klasu brdovitog Balkana :)
Most powerful is he who has himself in his own power / Seneca

Korisnikov avatar
ОХОТНИК
moderator
Pridružio se: Pet Dec 21, 2012 10:45 am

Postod ОХОТНИК » Pon Jan 01, 2018 11:15 pm

Уопште нисам сумњао да ћемо и од обичних вунених чарапа стићи до теорије савијања светлости у црним рупама свемира, а момак само питао за чарапе. Тачно је да постоји различита густина плетења са тањим или дебљим иглама, вуна ова или она, али то све је у овом случају мање битно. Имам срећу да се крећем по планинсим селима где се још увек могу набити квалитетне чарапе, али дешавало ми се да их заборавим када кренем у лов па станем код шарганског тунела и купим оне намењене наивним туристима, који немају појма шта купују, као биће добре за један викенд, а после ми жао да их бацим. Одеш до пијаце и за 400 динара купиш чарапе, служиће те у срећи и весељу једну зиму и да их никада не изуваш. Пробај, највише што можеш да изгубиш је два пива у кафани.
Е сад нећу ни како ја хоћу!

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Pon Jan 01, 2018 11:51 pm

ОХОТНИК napisao:Уопште нисам сумњао да ћемо и од обичних вунених чарапа стићи до теорије савијања светлости у црним рупама свемира....

Khm, ne savija se svetlost već prostor i vreme, tj. lokalna metrika prostor-vremena zavisi od distribucije mase i energije. Jeste da tu ima elementarnog tenzorskog računa, ali ništa spram teorije čvorova i komplementarnih topoloških teorija primenjivih na predju čarapa :teasing-poke: :character-oldtimer:
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 9:15 pm

Postod SlobaBG » Uto Jan 02, 2018 12:20 am

ОХОТНИК napisao:Уопште нисам сумњао да ћемо и од обичних вунених чарапа стићи до теорије савијања светлости у црним рупама свемира, а момак само питао за чарапе.

Mislim da nije loše da malo odemo i u nauku ovde, jer vuna je nažalost nepravedno zapostavljena kao sirovina za izradu odeće uključujući naravno i čarape. Ja sam je "otkrio" tek pre nekih 20tak godina, do tada sam se baš mučio s ladnim nogama zimi (debele pamučne čarape od kojih se noga oznoji, čarape se nakvase i efekat je ko da je čizma propustila vodu... a nije...). Koliko sam samo puta fasovao prehladu čekajući gradski prevoz zimi u čizmama sa znojem natopljenim "termo" pamučnim čarapama...

Kao drugo - često sam čuo da mnogi ne nose vunene čarape jer ih "peckaju", a većina njih nije ni čula da postoji vuna (i to više različitih vrsta) koja(e) nema(ju) ovu propratnu pojavu. Zato kada neko ukuca u Google "vunene čarape peckanje" neka ga to dovede na ovu temu da vidi da ne mora da bude tako, da postoje više različitih vrsta vune a da je ta naša "Sirogojno" samo jedna od njih.
Most powerful is he who has himself in his own power / Seneca

Korisnikov avatar
elektrolog
Pridružio se: Uto Okt 14, 2014 12:36 pm

Postod elektrolog » Uto Jan 02, 2018 4:30 pm

Evo, ima ovaj video gde lik priča koje čarape, kako, zašto, bla bla bla... Uglavnom, od 8. minuta(i neke sekunde) kaže kako vuna nije najtopliji materijal i kako su dobre do -5. Drugim rečima, ispod toga ćemo se smrznuti u njima... Koga zanima nek pogleda...

Povratak na “Odeća , Obuća , Transportna oprema”