Koje čarape za zimu?

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Re: Koje čarape za zimu?

Postod t03a » Sre Jan 03, 2018 12:01 am

Hobo napisao:Video sam slike iz tog lova, ne raspoznaje se ko je lovac a ko medved :D

Dvoje su se tako smuvali :mrgreen: :mrgreen: :teasing-tease:

Šalu na stranu, kolega koji je radio na gasnim poljima u Rusiji iznad polarnog kruga se kune u krzno. Sad, tih bundi ima u više varijanti, neke su i modernije sa kombinacijom krzna i modernih materjala ali definitivno krzno dominira...
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Sre Jan 03, 2018 12:06 am

elektrolog napisao:Eto, Colmar jakne koštaju oko 60.000 dinara, a te njihove bunde od debelog krzna verovatno 30-40 evra.

Colmar jakne koštaju puno zato sto su snobovski modni detalj, a ne zato sto imaju neku veliku upotrebnu vrednost. I Pradina tasna košta djavo i kusur a radi ko obican ceger.

Za polarne ekspedicije postoji odgovarajuca oprema, bojim se samo da nije bas jeftina i lako dostupna kao Colmar :mrgreen:
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Sre Jan 03, 2018 12:21 am

Pravi Colmar takvu odecu, cene jesu visoke ali nisu nedostizne (od 300 do 800 funti). Ali ne postoji idealna oprema za sve uslove. Prirodni materijali mogu da budu itekako skupi ali cena nije uvek merilo upotebne vrednosti. Kakogod, i juzni i severni pol osvojeni su u krznenoj odeci, tradicionalnom eskimskom anoraku. Za nas, ljubitelje karbonskih celika, masne hrane i velikih sisa nista vise i nije potrebno.

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Sre Jan 03, 2018 7:51 am

Te Memedoviceve cizme su verovatno valjenci. Od valjanog filca. I rade samo po debvelom minusu, cim minus nije debeo, smrznes se u njima kao p... posto prokvase.

Mnogo bolja varijanta su Miki Maus cizme. I ne kostaju previse.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

brade
Pridružio se: Ned Apr 28, 2013 10:56 pm

Postod brade » Čet Jan 04, 2018 12:12 am

Поздрав свима!
Већ четири године живим у Канади и добро сам осетио чари живота на “дебелом” минусу.Протекла недеља ће бити упамћена по рекордном минусу за децембар у протеклих двадесет година,која је достизала и -53•с(то су уобичајене температуре за средину јануара,а унапред се радујемо ономе што нас чека).Пошто пешачим сваки дан до посла и кући у просеку 6,5-7 километара (зависи да ли идем у куповину и у коју радњу) могу да вам пренесем своја лична искуства.Ја носим “smartwool” чарапе које су 68% мерино вуна,30% најлон и 2% еластин.Дебеле,топле и веома издржљиве доколенице.Први пар сам купио пре скоро три године и још увек су у јако добром стању.У комбинацији са “Salomon GTX” ципелама су добре до -30-ак степени.После тога се “Salomon” стегну и постану као ледени окови на ногама.На температурама до -40-ак мењам обућу и прелазим на “North Face” кожне са GTX мембраном које се много боље понашају на већем минусу,али су знатно теже и непријатније за пешачење у урбаним условима.Као најбоља комбинација,према неком личном искуству,су горе наведена чарапа и “Red Wing” чизме.Једноставна чизма од дебеле коже третиране уљем и дебелим ђоном.У тој комбинацији нисам осетио никакву нелагодност и на -50.
Као закључак могу да кажем да чарапа игра озбиљну улогу,али да је обућа пресудна.И још једну ствар,ма колико се човек правио паметан и измишљао гомилу “паметних” материјала,још увек није дорастао ономе што се налази у природи и шта је вековима човек користио за свој опстанак.

Korisnikov avatar
elektrolog
Pridružio se: Uto Okt 14, 2014 12:36 pm

Postod elektrolog » Sub Jan 06, 2018 12:24 am

Hm, -50? To je ozbiljan minus, jbt! I to je rekao bih prava temperatura za testiranje tih kvazi ultra mega giga toplih cipela i čarapa! Tu se vidi ko kosi a ko vodu nosi! Najniža temp. na kojoj sam ja bio je -25, -26... To je za tebe smešna temp. Davno beše... A bio sam totalno nepripremljen, pa je to meni bilo kao tvojih -50. Ne svojom krivicom, već je bilo takvo jadno stanje u vojsci. I do skoro nisam imao problem sa zimom, nisam je toliko osećao. A od skoro... Verovatno i godine stižu, jbg...

Uglavnom, slažem se da se rešenje za većinu problema koje čoveka muče nalazi upravo u prirodi, ali mislim da je kombinacija prirode i tehnologije ključ uspeha... Pa čak i za čarape....

Povratak na “Odeća , Obuća , Transportna oprema”