Shemagh / marama braće Arapa

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
gray_wolf
Pridružio se: Sre Feb 01, 2012 6:23 pm

Re: Shemagh / marama braće Arapa

Postod gray_wolf » Sre Feb 01, 2017 9:10 am

Сем што га није паметно носити у Америкама и Израелу,није га толико паметно носити ни преко Дрине,понекад ни шубара није лоше решење :chores-chopwood: :character-oldtimer:
Одавно се размишљам да прибавим један шемаг,ал' некако увек одустанем због ових урбаних позадинаца,да ме неко не помеша са њима,оће ребра да страдају. У сваком случају јако користан комад тканине.

Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Postod druid » Sre Feb 01, 2017 10:03 am

Vukovsin kao enciklopedija. Drago mi je da si uvek tu i uvek znaš više. :)
Rašo, to je taj fazon.
Odisey, fotkao je Zlatko Nečevski iz Niša, Raša ga verovatno zna. i mislim da je Nikon D710 u pitanju.
I uvatio je neki krop ali nisam postovao u startu jer se ne vidi shemagh koji i jeste tema ove priče.

Slika

Korisnikov avatar
BlackPanther
Pridružio se: Čet Jan 24, 2013 2:20 pm

Postod BlackPanther » Sre Feb 01, 2017 10:08 am

Fenomenalna stvarcica. Moja ima identicnu (bar mi tako deluje) saru kao Druidova, samo je moja crno-bela, a ne crno-siva.
Prezadovoljan sam tkaninom i vrlo je prakticna.
Takodje mi je vrlo prakticna (narocito za dete) ona rastegljiva, cilindricna tkanina, koju je neko vec opisivao ovde na forumu. Dosta je jeftina (nekih 300-400 dindzi), a mnogo malo mesta zauzima i moze se nositi na mnogo nacina.
E sad, shemagh je mnogo veci komad tkanine, pa samim tim i siri spektar upotrebe.
"Be the best you can be and do the best you can do. You want results? Then put in the work...PERIOD!"

Pirke
Pridružio se: Pet Jun 17, 2016 3:15 pm

Postod Pirke » Sre Feb 01, 2017 11:17 am

ОХОТНИК napisao:Само се ви зајебавајте с тим марамама, у Америку нећете ући, рек'о Доналд: таквима забрањено.
Код мојих предака деда је носио шајкачу, а баба мараму. Ја не бих мењао традицију.

Што каже odiseys, одлична фотка. :handgestures-thumbupleft:

Ruza vetrova,
mnogo je vetrovito kod nas,pa otud i ono "kako vetar duva" bilo da je odeca,orudje&oruzije,obicaji pa i jezik. Suludo je traziti sta je svojstveno jednom narodu pogotovu na ovim prostorima. Isto kao i za onaj noz u drugoj temi jer je mozda i dedin deda bio u nekom drugom fazonu.
Perfekcionizam je dijagnoza!

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Sre Feb 01, 2017 12:22 pm

Stvar je odlična i tu nema dileme.
Ipak lično češće nosim "snajperski šal" baš iz razloga manje upadljivosti šare. To izgleda ovako:

Slika

Konac je dosta deblji ali su i "okca" veća:

Slika

Svrha i način primene su slični uz par prednosti i mana u odnosu na shemag.
Prednosti:
Nešto je kompaktniji i lakše se pakuje u džep (jer po meni ova stvar treba da bude u džepu a ne u rancu)
Mekši je zbog debljine tkanja i okca pa je bolji za podguz i podglav
Kada je preko očiju bolje se vidi kroz njega
Mirniji dezen, može se poneti i na svadbu umesto šala

Mane:
Manja površina i zbog toga slabije pokriva nego shemag
Zbog veličine okca slabija zimska zaštita

Slika

Slika

U svakom slučaju, odlična alternativa za shemag.
Kad bolje razmislim ne sećam se kada sam krenuo u šumu bez ovoga u džepu.

Korisnikov avatar
ОХОТНИК
moderator
Pridružio se: Pet Dec 21, 2012 10:45 am

Postod ОХОТНИК » Sre Feb 01, 2017 2:14 pm

Pirke napisao:Suludo je traziti sta je svojstveno jednom narodu pogotovu na ovim prostorima. Isto kao i za onaj noz u drugoj temi jer je mozda i dedin deda bio u nekom drugom fazonu.

Хтедох да направим шалу како мушкарци носе капе, а жене мараме, а ви одма' у дреку. Очигледно ми није успело.
Ја носим качкет, врло је вероватно да га мој деда није носио, ако је и постојао у то време. Употребну вредност ових марама не оспоравам ни на који начин мада налазим да је намењена теренима без вегетације. Осим што не волим широке ствари у гардероби сигуран сам да би марама остала на првом трну или грани приликом провлачења у активностима које упрашжавам.

Рашомонишем, па шта? :shock:
Е сад нећу ни како ја хоћу!

Pirke
Pridružio se: Pet Jun 17, 2016 3:15 pm

Postod Pirke » Sre Feb 01, 2017 2:19 pm

Ma drug ukapirao sam sta si hteo da kazes. Samo me podsetilo na onu drugu temu pa sam se preko ovoga nadovezao.

Da zakacinje istina je,uslovi u kojima sam je ja koristio su stvarno bili gadni. Jedino ako ti smeta sto mozes da je iscepkas onda nije preporucljiva,ovako i kad zakaci nije neki problem. Meni licno nije smetala a morao sam kroz svasta nesto da prolazim.
Perfekcionizam je dijagnoza!

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Sre Feb 01, 2017 2:55 pm

vavjek sam zavideo manekenima kojima su ovi modni detalji ovako lepo stajali. Usled uglova moje neanderthalensis lobanje meni ovakvi setapi povazdan miču na oči u odsudnim trenucima.
Stoga sam primarizovao korišćenje ove male ali zajebane krpice:

Slika
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
Knife
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 8:10 pm

Postod Knife » Sre Feb 01, 2017 3:36 pm

O DA Itekako znam Zlatka, super je lik. Inače ima D750. ;)

Ja sam ovu maramo secao svuda. U poslednje vreme je nosim kao svakodnevnu stvar za ovo godišnje doba. Povuko sam je iz terenskog korišćenja upravo zbog toga što mi se kači za opremu. Ova koju ja imam je baš čupkava. Inače i naši dedovi su nosili maramu ispod šubare kad je hladno ili neki veliki šal koji je pokrivao i glavu i vrat.
:angelic-blueglow:
Fly on your way like an eagle

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Sre Feb 01, 2017 3:43 pm

Према интернет страници, ММОЦ у Борчи, Крњачи, дрљачи... продаје шемаг по цени од 7 евра.
Мене те крпе не занимају па не знам да ли ваља и колико је густо ткан.
Хтео сам да поседујем поткапу какву је приказао Патфајндер, али не праве се за моју величину лобање - отишла је код Ристе и корисна је испод кациге кад вози мопед.
Живи и пусти друге да живе!

Povratak na “Odeća , Obuća , Transportna oprema”