Shemagh / marama braće Arapa

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Shemagh / marama braće Arapa

Postod druid » Uto Jan 31, 2017 8:44 pm

Pre nekoliko godina, dok brat mi Pathfinder I ja bejasmo zivlji ljudi a Odisey jos hodao zemljom, put nanese nasu troclanu ekipu na Beljanicu. Penjali, skupljali puzeve I razne blagodeti prirode, u mojoj vodi I pivu oprali puzeve I pustili me da skapam na vrelom kamenjaru, odlicno se proveli I vratili zivi. To je okosnica price ali tada sam video nesto sto me duboko zaintrigiralo (a nisu bile prepecene kriske hleba sa maslacem I belim lukom , vino I puzevi na nagibu od 45 stepeni, to je zauzelo drugo mesto sa jacinom utiska): Odisey premudri je nosio cudno maramce/esarpu sa sobom. Objasnio meni, mladom seljaninu koji to prvi put vidi, da je to kikoi. Afrikanerski rekvizit za razne namene. Dok smo se penjali on ga ovlas prebacio preko sebe da ne izgori svoju svetlu put koju toliko vole zene, ocigledno. Kad se oznojio kikoi pomogao da se I to resi, upijao. Kada smo stali vezao ga oko sebe, dok se ne oladi. Kada legosmo da spava prebacio ga preko glave da ne pada svasta na njega od porodice puhova iznad nasih glava. Pred zoru ga omotao oko glave, bese pristojno ladno. Ja se odusevio skroz tako jednostavnom a funkcionalnom tkaninom. Prosta ali meni nikad nije palo na pamet da probam to, neiskusno sam podcenjivao iskustva naroda koji sa tim zive generacijama. Pre nekog vremena, posto izadjoh uspesno iz visegodisnjeg haosa I rata sa sudbinom, krenuo sam opet u outdoor I bushcraft stvari. Izmedju ostalog dohvatih se shemagha. Kupio 2-3 da probam, raznih debljina. Kostaju par eura, skroz pristupacno. Beduini ih nose jer time blokiraju prilaz spoljasnjih +45 da pridju telu vec ljubomorno cuvaju svojih 36 C. Manje se znoje I naprasuju. Prilicno mi je bilo jasno to. Ali kako shemagh deluje kad zagudi zima? Docekah I ovaj ozbiljan minus. Poceo sam sa testiranjem najtanjeg shemagha I tu sam I stao. Nisam maltene nasao za shodno da koristim deblji I gusci. Dobro obavijen u dva sloja, pravilno vezan pruzao mi je sasvim korektnu zastitu na -12C. Dovoljno gust da bude topao a dovoljno porozan da glava “dise”. Mnogo je bio prijatniji od vecine kapa koje imam na raspolaganju. Neke su preguste a neke preretke. Shemagh mi pruzao I dodatnu zastitu time sto sam ga navlacio preko nosa skroz do ispod ociju tako da vire samo oci. Hronicno imam problema sa sinusima I plucima te mi je ovo I te kako znacilo. Ostatak oko vrata je menjao sal. Dobio sam, znaci, kompletnu zastitu glave, lica I vrata. Probao sam preko dana kako bi bilo da ga navucem I preko ociju. Totalno je vidljivo hodati sa skroz prekrivenim ocima sve do mere gledanja u sat. To vec nije islo ali samo kretanje i vidljivost vecih objekata (kamen, drvo, zbun, flasa) je bilo sasvim korektno. Pretpostavljam da to dosta znaci negde gde ima peska u oluji ili slicno. Testirah I to, skroz zadovoljan. Pokusavao sam u pocetku da vezem shemagh kako savetuju klipovi sa internet sa najvecim brojem pregleda. Skapirah vrlo brzo na terenu da je veliki zajeb poslusati ih jer sem sto ih pokazuju likovi koji se trude da izgledaju zajebano- sama funkcionalnost shemagha je bar prepolovljena pogresnim vezivanjem. Sta mi se nije svidelo: 90% tutoriala o vezivanju shemagha savetuje varijantu gde se shemagh samo ovlas stavi oko glave. Mozda je to ok za pustinju u danima kada nema vetra. Ni za sta drugo nije. I najblazi povetarac rasiri shemagh, pretvori ga u levak koji sav vetar I ono sto on nosi sabija zavrat, sto bi se reklo. Da ne pominjem koliko je hladnije kad se vetar zavuce izmedju shemagha I glave I obidje krug okolo vrata. Nadjoh konacno I tehniku koja mi godi koju sam malo usavrsio. Bio sam u vojsci, dobar deo zivota provedoh u sumi. Svestan sam da nenastelovana oprema nekad toliko izgubi na efikasnosti da (maltene) bude beskorisna. Iznasao sam da u mom slucaju shemagh najbolje radi kad je skroz pritegnut, strogo I po vojnicki, ostre ivice, bez leprsanja. Uglovi gde moze da se zaleprsa zatvoreni tako da kada dobijem ceoni vetar oni se samo jos bolje zatvore, ne dozvoljavaju cirkulaciju vazduha na taj nacin.. Em je toplije, em stabilnije (shemagh se ne pomera ni posle dosta vremena na terenu I pri raznim pokretima) em nema leprsanja krajeva koji toliko odvlace paznju da posle nekog vremena to postane krajnje iritantno. Da sam u potrazi za zivotinjama ili u ratu jebao bih to, ne bi mi bilo moguce korisititi ga na taj “kezual” nacin. Mozda ako ga tako stavi Bekam pa izadje iz auta negde u Parizu I ode od kola do kluba gde se onesvescuju klinke za njim to moze ali na terenu….nema leba. Elem, apsolvirah kako mi najbolje lezi shemagh ali posle videh da ima slabu tacku. Nije dovoljno gust u predelu sinusa. Sam sam improvizovao novi nacin vezivanja koji ne videh nigde ali me muka naterala. Presavijem prvo ceoni deo u sirini nekih 5-6 cm, dupliram ga pa ga tek onda vezem. Pretpostavljam da Arapi nemaju toliko problema sa sinusima pa nisu ni razmatrali puno ove moje svilene varijante. :D Navukao ja shemagh kako valja. Danima ga nosam, super je. Odlican je lezao cak I preko kape, kad bese -23C. Tad je definitivno bilo vreme za deblji model ali nisam bio uz njega pa sam improvizovao. Preproslog vikenda smo imali neku akciju fotografisanja konja u sumi. Momku koji je vodio novog konja se otrgne konj I odjuri. Ja krenem za njim I posle trcanja od mozda kilometra kroz zbunje, grane I cistim putem uspem da ga vratim. Shemagh mi sve vreme navucen do ociju. Ni mrdnuo posle rvanja sa prirodom I konjem. Ceo prednji deo vlazan od disanja ali nijednog trenutka nema osecaja da nedostaje vazduha. Vazduh mi topao I udisabilan. Glava ispod shemagha blago znojava ali ne previse, podnosljivo. Polozio test.
Tako je nekako izgledalo moje upoznavanje I testiranje shemagha. Sad ga nosim neprestano sa sobom, ne obavezno na glavi. Kad zatreba- montiram za cas. Ovako- drema u dzepu. Moze I oko ruke. Moze svakako, bas kao I Odiseyev kikoi. Pismena stvar, probajte, leba ne jede, spakuje se u bilo koji dzep, moze da sluzi kao multipraktik za sve. Od nosenja sitnica ako se zadesi da nemamo torbu do sredstva za prvu pomoc I zastite od svega. Ja ga uvrstih u svoj musthave. Ako nekome treba neko pojasnjenje ili savet oko vezivanja- pojasnicu, sa slikama. Nisam hteo da zatrpavam temu, mozda ne bude zainteresovanih.

Slika

Pirke
Pridružio se: Pet Jun 17, 2016 3:15 pm

Re: Shemagh / marama braće Arapa

Postod Pirke » Uto Jan 31, 2017 9:43 pm

Ja ga ganjam jos od 2009-e :text-bravo:
Odlican je,moze i na kaputic za ove koji bi da budu moderne macke :D
Slika
Perfekcionizam je dijagnoza!

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Uto Jan 31, 2017 11:41 pm

Vidim prate se saveti Nade Macure o slojevitom oblacenju. :handgestures-thumbupleft:
Dobra stvar, nosao sam ga jedne zime kad sam bio dosta mladji, ali sam morao da ga vratim vlasnici posle izvesnog vremena kada su nam se putevi razisli. :mrgreen: Otkrij nam kako ga dobavi i posto. Stvarno multifunkcionalna sprava, vredi imati uz sebe. Hvala na podsecanju.
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
Knife
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 8:10 pm

Postod Knife » Sre Feb 01, 2017 12:08 am

Ja sam ga dobio od druga koji ga je doneo iz Dubaija. Jako je koristan pravljen je od kašmira i štiti zimi i leti. Nosim ga godinama.

Evo linka sa gde sam sa tom maramom
viewtopic.php?f=16&t=372&p=5136#p5136
:angelic-blueglow:
Fly on your way like an eagle

vukovsin
Pridružio se: Pet Nov 25, 2011 5:39 pm

Postod vukovsin » Sre Feb 01, 2017 7:01 am

Добра је то ствар,овде је изгледа морала да дође преко света да би поново заживела....Вековима ношен тзв.''црвени шал'' на просторима Старе Херцеговине,и Старог Раса као обавезна зимска опрема сељака-горштака.Сећам се пијаце на Баш-Чаршији и горштака Срба са Романије глава омотаних црвеним вуненим шаловима,изгледали су као Туарези.Везивање знају старији играчи фолклора који су играли Руговку јер у Руговској клисури се такође носе шалови само су друге боје.

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 4:33 pm

Postod odiseys » Sre Feb 01, 2017 7:53 am

KIKOY je uvek sa mnom!

Do sada nisam mogao da nadjem zamenu, i prosto je neverovatno da se radi o obicnom pamuku, ali nikako da se nadje ta gustina tkanja i debljina konca!

Dakle: ako putujes javnim prevozom: mozes da ga koristis za pod glavu, da se ogrnes jer je dovoljno "debeo" da te ugreje!
Moze da posluzi kao uzglavlje, dovoljno je veliki da bude pokrivac, peskir, i naravno oko guzice u letnjim mesecima
Ja to korisim umesto pantalona godinama, i do bola je udobno, a nekE misle i da je sexy
Jednom kad ga omotas oko struka - nema zamenu za ventilaciju visecih muskih sekundarnih polnih karakteristika (da ne kazem: mooda)
Lako se odrzava, brzo susi.
Moze da se nadje u atraktivnim dezenima, i drugarice, pastirice, ili glamour ladies, pishnu niz noge kad izvadis meku tkaninu i ogrnes ... doticnu :)
Ako dune pustinjska oluja - turis ga na glavu, ako je 'ladno - pod goozitzu, zimi kao shal,......zavesa, stoljnjak.....

Poklonio sam desetak komada, i ostao sam na jednom jedinom!
Ovde sam nasao neku zamenu, ali je veci i tezi....Ja sam ga kupovao u Juznoj Africi, Botswani i Keniji
Ako imamo "coveka" tamo negde, hajde da radi "hallo Bing", i da se organizuje par komada
Jednom kad ga poneses i iskoristis na bezbroj nacina - zauvek ti je pri ruci !
Slika
A little flesh, a little breath, and a reason to rule all – that is myself

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 4:33 pm

Postod odiseys » Sre Feb 01, 2017 8:11 am

Druide, poglavico naseg plemena!
Tko te slikao, i chime?
dobar ti bokeh
ja bih kropovao ovako: less is more :)
Slika
A little flesh, a little breath, and a reason to rule all – that is myself

Korisnikov avatar
ОХОТНИК
moderator
Pridružio se: Pet Dec 21, 2012 10:45 am

Postod ОХОТНИК » Sre Feb 01, 2017 8:35 am

Само се ви зајебавајте с тим марамама, у Америку нећете ући, рек'о Доналд: таквима забрањено.
Код мојих предака деда је носио шајкачу, а баба мараму. Ја не бих мењао традицију.

Што каже odiseys, одлична фотка. :handgestures-thumbupleft:
Е сад нећу ни како ја хоћу!

Korisnikov avatar
canis lupus
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 9:11 pm

Postod canis lupus » Sre Feb 01, 2017 9:01 am

Само треба пазити где га носиш и како,
Другар je на тежи начин сазнао разлику између Израелске и Арапске шаре,
у Тел Авиву на Бен Гурион аеродрому је ишао на детаљан преглед ректалног тракта и један дуууууууугачак интервју са којекаквим чикама и каже да није било нимало пријатно...

Beži zeka preko Drine i ulove ga lovci.
• Dobro, bre, gde si navalio?
• Mani, Bosanci štroje medvede.
• Pa ti nisi medved!
• Eeeee, dok to objasniš Bosancu, odoše jaja!
I'm gonna make him an offer he can't refuse

Korisnikov avatar
canis lupus
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 9:11 pm

Postod canis lupus » Sre Feb 01, 2017 9:03 am

Јбг, Брале ме престигао....
I'm gonna make him an offer he can't refuse

Povratak na “Odeća , Obuća , Transportna oprema”