Sklopivi kajak

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Sklopivi kajak

Postod BR_ » Sub Jun 06, 2015 8:24 pm

Mislim da sam a forumu vec pominjao sklopivi kajak koji je pripadao mom ocu. Kajak se sastoji od drvenog kostura i koze, napravljene od gumiranog platna i cirade. Godinama nije koriscen, posto je problem bila nabavka nove koze, ali je sada izgleda taj problem resen, tako da se nadam da ce sledece godine biti na vodi.

Novu kozu ce napraviti Nikola Sljivic, vlasnik firme Narval Kayaks, koja u Beogradu pravi sklopive kajake grenlandskog tipa.

San u uraditi restauraciju kostura, koji je pored dubokih godina u odlicnom stanju. Trenutno i Nikola i ja pokusavamo da pronadjemo nesto vise informacija o kajaku koji imam, prilicno bezuspesno. Ono sto znam je da je kupljen kao kostur, bez platna, negde 60 godina proslog veka, a da je kozu, koja je u raspadajucem stanju sasio obucar iz Valjeva, negde 66-67 godine. 68 godine moji roditelji su u ovom camcu preveslali od Boke Kotorske do Korcule, zajedno sa jos jednim paraom, u Kleper Aeriusu, kajaku slicnog tipa. Za razliku od savremenijih sklopivih kajaka, ovaj koji imam je prilicno jednostavan za pravljenje u domacim uslovima, posto nema ni jednog tehnoloski komplikovanog elementa.

I na kaju slike.

Kompletan sklopljen kostur
Slika

Pogled iz kokpita ka pramcu.
Slika

Krma
Slika

Rasklopljen element krme.
Slika

Pramac
Slika

Svi dugacki elementi na okupu.
Slika

I rebra.
Slika

Ceo camac moze da se spakuje u dve torbe, od kojih je jedna 25x25x150 cm, a druga je velicine osrednjeg ranca. Mozda i najbolja ilustracija sposobnosti ovakvih kajaka su operacije u kojima su korisceni tokom drugog svetskog rata. U operaciji Jaywick 4 camca, su preveslala 65 kilometara od tacke u kojoj ih je ostavio brod, do Japanskih brodova u luci Singapur, i unistila 7 brodova. U slicnoj takvoj operaciji, tri camca slicnog tipa su potopila 5 brodova u Bordou.

Od 1932-39 Oscar Speck je preveslao u kajaku od Nemacke do Australije. 1928 Kapetan Romer je prevsleao Atlantik.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
Jones
Pridružio se: Ned Sep 30, 2012 8:53 pm

Re: Sklopivi kajak

Postod Jones » Ned Jun 07, 2015 9:48 pm

Zanimljiva priča, zanimljivo istraživanje... razmišljao sam dosta i o kajaku kao o varijanti za samogradnju :think: mislim da će me ova tvoja priča možda utvrditi u ideji da se odlučim za kajak umesto kanua... Bilo kako bilo bitno je da se :camac:
"Twenty years from now you will be more disappointed by the thinks you didn't do than by the ones you did do" Mark Twain

Povratak na “Odeća , Obuća , Transportna oprema”