Svasta nesto

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
ninoslavt
Nožar
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 7:00 pm

Re: Svasta nesto

Postod ninoslavt » Čet Maj 15, 2014 7:34 am

Nekada davno sam naletio na recept za pravljenje vodonepropusnih odjevnih predmeta. Rastopiti parafin (vjerovatnije parafinsko ulje) u benzinu (bezolovnom, da bidne ekoloski) i onda potopiti odjevni predmet u tu predivnu smjesu. Kada se potpuno natopi, pustiti da se osusi okaceno vani. Potrebno je barem nekoliko dana da miris benzina ispari. Naravno da to zavisi i od vjetra, temperature i slicno. Ovu foru su nekada koristili mornari za izradu vodonepropusnih kabanica. E sada, koga ne mrzi, mogao bi da ispoba ovaj recept na svojoj ripstop/ripnaprijed jakni i da ne kukumavci na forumu kako su mu ramena prokisla. :teasing-poke:
P.S. mali savjet, pozeljno je da ovu cijelu operaciju radite u zatvorenom prostoru uz upotrebu otvorenog plamena i alata koji varnici. Na taj nacin vam se pruza prilika, i to potpuno besplatno, za predivnim vatrometom u vasem toplom domu... :teasing-tease:

Korisnikov avatar
Gurman
Pridružio se: Sre Mar 05, 2014 4:12 pm

Postod Gurman » Čet Maj 15, 2014 9:59 am

Krematorijum? :vrucina: :twisted: :srecica:
Let There Be Rock!

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Čet Maj 15, 2014 10:06 am

Ja sam jutros nešto malo prepešačio sa njom po kiši a pošto je relacija bila kratka navukao sam je samo na majcu sa kratkim rukavima.
Iskreno osetio sam hladnoću na ramenima ali kući nisam mogao da provalim da li je nastala od vetra i tankog materijala ili od neke vlage koja se tu počela pojavljivati.
Ona Slobina receptura za ispiranje mirisa u veš mašini sa sirćetom i sodom bikarbonom dobro radi :handgestures-thumbupleft:

Korisnikov avatar
BlackPanther
Pridružio se: Čet Jan 24, 2013 2:20 pm

Postod BlackPanther » Čet Maj 15, 2014 10:53 am

ninoslavt napisao:Nekada davno sam naletio na recept za pravljenje vodonepropusnih odjevnih predmeta. Rastopiti parafin (vjerovatnije parafinsko ulje) u benzinu (bezolovnom, da bidne ekoloski) i onda potopiti odjevni predmet u tu predivnu smjesu.

Gledao sam na youtube-u (a cini mi se da je ovde na forumu neko okacio link) kako lik pravi nepropusnu kabanicu i satorsko krilo tako sto silikonski kit rastvori acetonom (ako se dobro secam) pa u to potopi platno. E sad, da li ce miris ikad izvetreti, cisto sumnjam, ali bar tvrde da je nepropusno :-D
"Be the best you can be and do the best you can do. You want results? Then put in the work...PERIOD!"

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Čet Maj 15, 2014 11:51 am

BlackPanther napisao:Gledao sam na youtube-u (a cini mi se da je ovde na forumu neko okacio link) kako lik pravi nepropusnu kabanicu i satorsko krilo tako sto silikonski kit rastvori acetonom (ako se dobro secam) pa u to potopi platno. E sad, da li ce miris ikad izvetreti, cisto sumnjam, ali bar tvrde da je nepropusno :-D

Ne, ne, ide ovako. Silikon (najboje bezbojni) rastvoriti u sircetnoj kiselini. Izvetri vrlo brzo a platno postane gumirano. Dobro je za satorska krila i ostale zajebancije od tankog plata :)
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Čet Maj 15, 2014 11:59 am

Ako je fora u tome štoćemi onda taktička šatorska krila i jakne, ću čaršaf da empregniram tako i vozim :teasing-tease:
What is steel compared to the hand that wields it?

avalon
Pridružio se: Uto Feb 04, 2014 11:18 am

Postod avalon » Čet Maj 15, 2014 12:40 pm

t03a napisao:Ne, ne, ide ovako. Silikon (najboje bezbojni) rastvoriti u sircetnoj kiselini. Izvetri vrlo brzo a platno postane gumirano. Dobro je za satorska krila i ostale zajebancije od tankog plata :)

Sircetna kiselina - to je obicno sirce ?

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Čet Maj 15, 2014 1:09 pm

I jeste i nije. Sirce je rastvor sircetne kiseline u vodi + jos gomila nekih sranja (alkoholi, acetati, etericna ulja ...). Najbolje je uzeti koncentrovanu sircetnu kiselinu (u narodu poznata kao esencija) i razblaziti destilovanom vodom. Odnose sada ne znam na pamet, mada moze i malo da se eksperimentise :). U sustini kada se rastvori silikon u ovome treba da se dobije nesto kao sirup. Manji komadi platna se potapaju a veci se bukvalno boje cetkom ili valjkom (mozes da potopis ali onda ti treba bas puno rastopa koji ces posle da bacis).
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Čet Maj 15, 2014 6:35 pm

Ono gore nije ništa drugo do sušta istina: pušća na ramenima :D
Ne mnogo ali pušća.
Jbm ti te Engleze, žive u surim oblacima i ne znaju da svojoj vojski naprave odela :teasing-poke:

avalon
Pridružio se: Uto Feb 04, 2014 11:18 am

Postod avalon » Pet Maj 16, 2014 1:02 am

t03a napisao:I jeste i nije. Sirce je rastvor sircetne kiseline u vodi + jos gomila nekih sranja (alkoholi, acetati, etericna ulja ...). Najbolje je uzeti koncentrovanu sircetnu kiselinu (u narodu poznata kao esencija)...

Aaaa to je dakle esencija.
Mnogo smrdi, ako se dobro secam :)
Hvala ti...

Povratak na “Odeća , Obuća , Transportna oprema”