Gumene cizme

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
ОХОТНИК
moderator
Pridružio se: Pet Dec 21, 2012 10:45 am

Re: Gumene cizme

Postod ОХОТНИК » Sre Apr 23, 2014 11:01 pm

Носим их годинама. Крећем се углавном по планинском терену, узбрдо, низбрдо, преко планинских речица, куда иду керови идем и ја. Када би сам бирао пут сигурно не бих туда ишао. Из патриотских разлога, а више из ината користим искључиво Тигар чизме. Од свих гојзерица, познатих фирми које користим ноге су ми суве само у гуменим чизмама. Можда су гојзерице удобније за ходање, али не толико да ми пријају мокре и хладне ноге када до пола ноћи у снегу чекам да се врате керови. Иако имам више пари, генерално их могу сврстати у три категорије.
- Танке чизме, танак ђон. Користим их када је велика јутарња роса у пролећном-летњем лову или када ме опере пљусак. Немају поставу сем платна налепљеног на гуму. Прилично су уске и могу се додатно стегнути каишем. Јако је битно, ако пиршујете у потрази за дивљачи да вас не одаје звук који производе лабаве чизме.
- Незнатно дебље чизме, такође уске, јачи ђон за дубљом шаром, без поставе, са каишем за затезање. Користим их за јесењи лов док не падне први снег. Гума је знатно чвршћа него на предходним зато што дивље свиње имају ружну навику да се скривају у најгушћим честама и шипражју. Поред тога што је отпорније на бушење, чвршћа гума, колико год да се чизма стегне, увек "шклампће" и одаје ваше присуство.
- Треће су чизме са неопренском поставом. Постава је интегрална, не може се вадити из чизама, нормално имају каиш за затезање што је веома битно да вам снег не би улазио унутра. Веома су топле и користим их само зими по снегу. То је нови модел Тигра, директна копија Aigle-а.

Slika
Кад се човек обува под узбуном. :obscene-drinkingdrunk:

Неопходна опрема за коришћење гумених чизама су вунене чарапе, углавном на босу ногу, сем у танким чизмама када их носим преко спортских чарапа. Чизме морају да буду уске, а по величи кнап уз ногу ни веће ни мање, што је веома битно када дуго ходате нарочито по стрмом терену. Ако су сувише велике раде око ногу, клизају се и свлаче чарапе. Не знам да ли је горе имати тесне или велике чизме. Углавном овај други случај је веома заступљен код конзумената које је Друид навео као најчешће кориснике.
Својевремено сам имао Тигрове чизме са филцаним улошком које су јако широке у доњем делу, док је сара чизме имала пертле којима су могле да се стегну. Никада ништа горе за ходање нисам обуо на ноге. Нога ми је увек бежала лево, десно по косом терену, а након кратког времена морао бих да се изујем и поново навучем чарапе и покретни уложак пошто би то све стигло до врхова прстију. Овај модел је наводно био намењен извозу у неке северне земље, предвиђен за дуже стајању у месту, а не за верање по неким вукојебинама за које сам их ја користио.

gray_wolf napisao:Jedino sto mene kopka je da li one Le Chameau ili Aigle stvarno vrede cifre od 15ak hiljada dinara? Ako neko ima iskustva da ih uporedi sa Tigrovim?

Немој да те копка, не вреде ништа више од Тигрових чизама у истој категорији. Имам два пара Aigle и сигуран сам да је би било много боље да сам купио Тигар, а разлику попио с другарима у кафани. Обзиром на цену носим их врло ретко да ми не буде жао када их поцепам. Оне Тигрове које сам горе ставаио у трећу категорију су копија Aigle-а, коштају тачно три пута мање, а вреде и више од оргинала.
Е сад нећу ни како ја хоћу!

KTO
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 11:22 pm

Postod KTO » Sre Apr 23, 2014 11:50 pm

Gumne cizme su prakticne za svaku priliku i sto kazu ljudi "najdu se pri ruci" ....
Primer od drugara lovca, ....bili mi po dubokom snegu na lov, cicha zima, pada novi sneg i jos kerovi zalutali pa moramo da cekamo....
dogovorimo se da par nas ode levo desno da potrazimo kerove, a da jedan ostane na mestu gde smo ih pustili i zapali vatru dok cekamo da bude malo toplije...
Covek koji je ostao nije mogao da upali vatru, mokre grane zbog snega... i fino lepo uzme noz, odsece traku sa sari svojih gumenih cizama i vala...upali vatru :chores-chopwood: :dance: ..... da skratim... kerovi su se vratili ne mnogo kasno, taman dok nesto prezalogajimo uz vatru... ali bez gumenih cizama smrzi bi se cekajuci... :merakcraft: :character-oldtimer:

Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Postod druid » Čet Apr 24, 2014 7:59 am

Прилично су уске и могу се додатно стегнути каишем. Јако је битно, ако пиршујете у потрази за дивљачи да вас не одаје звук који производе лабаве чизме.
:handgestures-thumbupleft: O tome pricam. Brat mi cita misli.
Од свих гојзерица, познатих фирми које користим ноге су ми суве само у гуменим чизмама. Можда су гојзерице удобније за ходање, али не толико да ми пријају мокре и хладне ноге
:bow-yellow:

Korisnikov avatar
drxnele
Pridružio se: Pon Jul 01, 2013 12:02 pm

Postod drxnele » Ned Maj 04, 2014 3:23 pm

Na nagovor ove teme kupio sam sebi jedan par gumenjaka (nekih italijanskih po 1600din) i ne mogu da verujem kako sam do sad ikada isao na kampovanje u patikama. Dva dana nije postojalo ogranicenje u pravcu kretanja dok su drugari u patikicama na prstima izbegavali blato i barice. Takodje su bile iznenadjujuce udobne.

Slika
"Швајцарци су толико били убеђени у победу у рату да су ставили вадичеп у војни нож"
sportagram.rs

Korisnikov avatar
gray_wolf
Pridružio se: Sre Feb 01, 2012 6:23 pm

Postod gray_wolf » Ned Maj 04, 2014 4:10 pm

drxnele welcome to the ghetto :mrgreen: najjaci su oni sto me zagledaju k'o poluidiota,vidi onog shabna u gumenim cizmama,a njima noge na kraju budu mokre...
Slika
slika od pre nekih godinu dana,tigrove,usle u trecu godinu intezivnog koriscenja,sad cu da ih zamenim sa nekim sto imaju onaj kais gore za stezanje,ponekad nervira landaranje,plus imam noge ko stapice...

Korisnikov avatar
ninoslavt
Nožar
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 7:00 pm

Postod ninoslavt » Ned Maj 11, 2014 12:07 pm

Do nedavno sam izbjegavao upotrebu gumenih cizama i to nasiroko.Malo zbog estetike a malo i zbog nekog iskustva iz rata (o tome nekom drugom prilikom). Medjutim, prije par dana sam bio kod neke rodbine na Romaniji. Naravno, posto je u pitanju proslava Djurdjevdana, otisao sam u "kulturnoj" varijanti. Ali ubrzo sam se podsjetio da tamo patike nisu najsrecnije rjesenje. I tako, obujem neke Tigrove cizme sto sam maznuo od ujaka, i ... EUREKA!!! Prosto sam se odusevio koliko su cizme bile udobne (povelik broj a plus sam nosio i vunene priglavke), nisu se ni klizale po mokroj travi i jednostavno su mi se pokazale odlicno. Toliko sam odusevljen istima da sam odlucio da uskoro sebi nabavim jedne. Definitivno sam ispao budala sto sam prije odbacivao ovako dobro rjesenje.

Korisnikov avatar
BlackPanther
Pridružio se: Čet Jan 24, 2013 2:20 pm

Postod BlackPanther » Pet Maj 16, 2014 6:05 pm

Koja je odluka na kraju? Ima li neko nesto protiv gumenih cizama s obzirom na ovu tuznu trenutnu situaciju?

A mu*a bih odsekao ovima sto se koriste nesrecnom situacijom pa poskupljuju cene potrebne opreme...
"Be the best you can be and do the best you can do. You want results? Then put in the work...PERIOD!"

Korisnikov avatar
ninoslavt
Nožar
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 7:00 pm

Postod ninoslavt » Pet Maj 16, 2014 7:53 pm

Nema potrebe, valja i njima jendom pred Boga izaci. Mada i ja volim kada je pravda brza.

Korisnikov avatar
skybeaver
Pridružio se: Pet Feb 10, 2012 8:19 am

Postod skybeaver » Pet Maj 16, 2014 8:58 pm

Zna li iko da li im radi ova OnLine prodavnica http://www.internet-prodaja.tigar.com/Lovacka.aspx tj. da li je iko naručivao?

Korisnikov avatar
BoxedIn
Pridružio se: Sre Jan 29, 2014 4:48 pm

Postod BoxedIn » Sub Maj 17, 2014 2:02 pm

Evo ga jedan glas protiv gumenjaka.
Imam neke italijanske gumene čizme koje su mi služile za gacanje po savskom blatu kada se pomera čamac i sl. Za dužu šetnju obavezno obujem nešto udobnije. Igrom slučaja poslednja dva dana sam tabanao u gumenjacima po ceo dan ali u radijusu od svega par desetina metara.
Stvarno ne pamtim kada sam nosio nešto tako neudobno na nogama. Pete i stopala me prilično bole. Ne verujem da bih bio u stanju da prepešačim desetinu kilometara u njima.
Da sam siguran da mi neće zatrebati u narednih par dana, priredio bih im malu lomaču sa najiskrenijim zadovoljstvom.
Jedina dobra stvar koju ja mogu da vidim je što nekim perverznim zadovoljstvom gaziš po najvećem blatu i kršu kada si u gumenim čizmama, podsvesno valjda hoćeš da ih upropastiš.
Možda ima modela koje imaju udobnije đonove, ne mogu da kažem.

Povratak na “Odeća , Obuća , Transportna oprema”