Projekat camac

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Re: Projekat camac

Postod BR_ » Ned Feb 22, 2015 12:23 am

Na vecem neces moci da lepis letvice na kant, osim ako na svakoj n skidas ivicu za odgovarajuci ugao. To je prilicno zaludan posao, mnogo bolje resenje je pravljenje spoja poluoblica kanal. Za to imas dve opcije, sto sa glodalicom, ili dva rucna rendeta. Ako ti treba pomoc oko bilo cega, tu sam.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
Jones
Pridružio se: Ned Sep 30, 2012 8:53 pm

Postod Jones » Ned Feb 22, 2015 12:44 am

Da, znam za taj sistem, ima dosta o tome na YT. Za ručno rende koje to radi nisam čuo... a da li imaš glave za električno ? Kod nas nisam uspeo da ih nadjem. Ako ih imas, za koju debljinu letvica su ???
"Twenty years from now you will be more disappointed by the thinks you didn't do than by the ones you did do" Mark Twain

Korisnikov avatar
BR_
Kontakt:

Postod BR_ » Ned Feb 22, 2015 10:11 am

Imam glodala za elektricno, za debljinu letvice od 6.35mm, sa telom od 6.35mm. Deljine letvice od 6.35 ili 1/4" je standardna debljina, prilicno je tesko naci ih u nekoj drugoj debljini, mada Dictum drzi jedno jedino glodalo koje pravi obe strane za debljinu letvice od 9.5 mm.

Kod nas bi tebalo da mozes da ih porucis preko Filosa iz Cacaka. Oni drze CMT glodala, jedino sto nikada nisam od njih porucivao nesto sto nemaju na stoku, pa cekao da to dobiju iz Italije. Radi se o setu od dva glodala, oznaka je 955.701.11 za glodalo sa telom od 12mm, 855.701.11 za set sa telom od 12.7mm ili 1/2". Cena seta je 70.75 eura, sa PDV-om, ako se dobro secam. http://www.filos.rs. Koliko se secam, CMT jako retko i ima glodala sa telom 12mm da im posalje.

Axminster u engleskoj ih takodje drzi, i salje za Srbiju. Posto su u engleskoj, postarina nije prevelika. Kod njih je cena oko 60 eura, a postarina je nekih 10 eura, i naravno koliko te rebnu finansi. http://www.axminster.co.uk/axcaliber-flute-and-bead-cutter-set Telo na ovom glodalu je 12.7mm

Na prvi pogled najpovoljnija su gllodala kod Yonica, sa e-baya. http://www.ebay.com/itm/2-pc-1-2-SH-1-4-Dia-Canoe-Flute-and-Bead-Router-Bit-sct-888-/131405053998?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e985a002e Set u Srbiji dobijes za 35 dolara, sve sa postarinom, i sa velikim sansama da ga finansi ne primete. Iako dolaze iz Amerike, proizvode se u Kini, i nisam siguran koliki im je zivotni vek, posto su glodala za ovu nameu pomalo specificna.

Moja su stigla od Newfounda, http://www.newfound.com/tools.htm i oni su jedinio mesto za koje znam da imaju glodala sa tlom 6.35 mm, ili 1/4". U trenutku kada sam ih narucivao, mislio sam da je to znacajna prednost.

Posto sada znas sve o tome gde mogu da se nadju glodala, da idemo na detalje. Nigde nisam uspeo da nadjem glodala sa prihvatom tela od 8mm, ili 6mm, koja bi omogucila da se koristi jeftina glodalica, makar i za jednokratnu upotrebu. Kod nas je moguce naci samo glodalice namenjene evropskom trzistu, i sve dok ne predju u vrlo skupu kategorinju, emoguce je za njih naci incne glave. To prakticno znaci da ces morati da cekas da s skupi dovoljno porudzbina da bi se CMT smilovao da napravi seriju glodala sa precnikom tela od 12mm. Probao sam jedno godinu dana da ih nabavim sto iz Italije, sto kod nas, sto iz Nemacke, bez uspeha, posto ih niko nije imao na stoku. Mnogo manji problem je bio kupiti glodalao sa telom od 1/2". No, za taj prihvat imas problem da nadjes glodalicu. Jedina dva modela kod kojih taj problem moz da se elegantno resi su DW 625, i Makita RP 2300. I jedna i druga su preko 500 eura. No Makita ima ogromnu prdnost, posto ima ugradjen lift za sto u bazu, tako da je to prilicna usteda.

Jos jedna sitnica. Glodala traju za 2-3 camaca, i potrosna su roba. Jos nisam nasao nikoga ko bi uspesno ostrio glodala. Pri tome, glodala se ovde koriste za jako mekane vrste drveta, koje se ocas posla ostecuju ako je glodalo tupo, i ostavljaju jako puno smole na glodalima sto ubrzava tupljenje. Zato i nisam siguran koliko je Yonico dobar izbor, posto na netu ima gomila prijava kako njihovo glodalo traj dosta manje od glodala ozbiljnih proizvodjaca, recimo Freuda. Koliko se secam, vec na 1000 stopa duzine reza ima prituzbi i to ne na smreki ili kedru. To je nekih 300m obradjenih letvica, i veliko je pitanje da li je dovoljno za ceo camac.

Za ovu namenu ti treba najprostiji sto za glodalicu, tako da je barem to prosto.

Sto se rucnogrenda tice, moze da se napravi ocas posla, i kostalo bi manje od ozbiljnijeg seta glodala. Pri tome bi mogao da ga ostris koliko god hoces puta. Jedina sitnica je sto ce obrada da potraje daleko duze nego na elektricnom glodalu.

Nadam se da ti ovo pomaze.

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Ned Feb 22, 2015 2:51 pm

BR_ napisao:Nigde nisam uspeo da nadjem glodala sa prihvatom tela od 8mm, ili 6mm, koja bi omogucila da se koristi jeftina glodalica, makar i za jednokratnu upotrebu.

Pogledaj kod BOSCH-ovog zastupnika. Bosch ima svoja glodala koja su mislim 8 i/ili 12mm. Znam da sam porucivao 8mm glodala(ravna i za za obaranje ivica) za malu jednorucnu glodalicu i da je isporuka bila za 2-3 nedelje ...
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
Jones

Postod Jones » Ned Feb 22, 2015 4:08 pm

BR hvala na obimnom elaboratu, bice mi od koristi u svakom slucaju, a ako mi budu trebale jos neke informacije znam koga da pitam :obscene-drinkingcheers:
Samogradnja ovakvih plovila je avantura sama po sebi, a meni je to jako bliska oblast. Nazalost iz prakticnih razloga nisam do sada bio u mogucnosti da pravim neki full size objekat, pa sam morao da se samozadovoljavam modelima i maketama. To su uglavnom i bili do sada samo drveni brodovi (ne jedrenjaci, vise galije). Ono sto mi je jos bilo na pameti su one canvas varijante kanua, kao sto su Inuiti pravili kajake presvucene kozom, pa tako. Jos uvek razmatram neka egzoticna resenja i stvarno se nadam da cu uspeti da izguram nesto od te price, ako budem imao vremena od pletenja...

NESTO OVAKO...

https://www.youtube.com/watch?v=vayQ0hg ... ondercanoe
"Twenty years from now you will be more disappointed by the thinks you didn't do than by the ones you did do" Mark Twain

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Ned Feb 22, 2015 4:48 pm

...a onda da se ti i BR bacite na vezbanje...

https://www.youtube.com/watch?v=s8045yS-dfk
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
BR_
Kontakt:

Postod BR_ » Ned Feb 22, 2015 6:18 pm

Meni pade na pamet da ti predlozim da pokusas da pravis neki Skin on Fram camac. Meni je jdina prepreka to sto nisam uspeo da najem odgovarajuce platno. Ako ti treba, imam loftig table za AGB, a on prilicno lepo izgleda u SoF verziji. Mislim da negde na netu ima i slika jdnog takvog.

Nadjoh u bookmarcima.

http://www.capefalconkayak.com/adirondackguideboat.html

Korisnikov avatar
Jones

Postod Jones » Ned Feb 22, 2015 6:41 pm

Nisi trebao ovo da mi pokazujes...upropasti me. A zar nema nesto pogodno u BG MODEL SHOP-u ???
http://www.bgmodelshop.com/index.php/Ar ... ducts.html

i nisam siguran da razumem ove skracenice koje si napisao u ovoj recenici...

-Ako ti treba, imam loftig table za AGB, a on prilicno lepo izgleda u SoF verziji-

Korisnikov avatar
BR_
Kontakt:

Postod BR_ » Ned Feb 22, 2015 6:59 pm

Na Skin on Fram camcima se ne koristi stakleno platno, vec poliesterski tvil. Jedino se preko njega nanose slojevi epoksida. Stakleno platno nije dovoljno elasticno za ovu namenu. Sa druge strane, nasao sam platno u Americi, sve sa slanjem bi izaslo oko 120 dolara, sto uopste nije skupo. Sve ostalo imas ovde.

Korisnikov avatar
Jones

Postod Jones » Ned Feb 22, 2015 7:04 pm

Kontam, samo mi jos objasni sta su table za AGB, jel su to one ploce za lamelirana rebra ???

Povratak na “Odeća , Obuća , Transportna oprema”