Projekat camac

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Re: Projekat camac

Postod t03a » Ned Sep 02, 2012 9:26 am

BR_ napisao:...pogotovu kada se tokom gradnje koristi nekoliko vrsta drveta, i prilicno su izdrzljivi, medjutim takvo korito meni izgleda previse savremeno.

E pa nisma znao da je retro "must to have" :) To vec menja stvari u komplet drugom pravcu, mislim da i dosta ogranicava izbor metode. Meni se stripe metod ucinio sasvim ok u smislu da moze da ga izvede ziv covek sa nesto malo alata u garazi. Sam metod koliko sam shvatio uopste ne preferira konstrukciju camca vec definise smernice formiranja korita. To bi znacilo da niko tebi ne brani da napravis camac sa rebrima i daskom na dnu a da ga malo ojacas platnom od staklenih vlakana i epoksijem :) Vidis, ja lepotu drveta tu nisam uopste razmatrao, vec drvo posmatram kao konstrukcioni materjal tako da mi uopste ne bi bilo bitno da li se vidi ili ne i koja je vrsta drveta (naravno ako ispunjava konstrukcione uslove). U smislu toga u epoksiju bih koristio filere da smanjim utucaj UV-a na epoksi a platno bi najverovatnioje bilo aramidno a ne stakleno (mozda cak aramd-carbon fiber). Doduse takav camac izgleda plasticno ali bitno je da radi posao :D
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Ned Sep 02, 2012 10:13 pm

Strip je metod kod kojga je drvo samo jezgo, a kompletno nosenje potice od dva tanka sloja fiberglasa na spoljnim ivicama. Rezultat je prilicno lako korito, koje izgleda porilicno slicno starinskim koritima. Trik kod ovog korita je da moras da imas i unutrasnji i spoljasnji sloj od neprekinutog fiberglasa, pa bi rebra bila samo ukrasna. Kada prekines negde unutrasnji sloj, smanjujes cvrstinu korita.

Sto se tice aramida i karbona, za njih na ovakvom koritu nema potrebe. IZ mnogo razloga. Aramid, kevlar, i karbon se danas koriste za pravljenje jako laganih korita, ali ti onda ne treba drveno jezgo, cak je i besmisleno, posto sve to mozes da napravis od konstruktivne pene, koju postavina formu od mdf koji kasnije bacis, pa udri sa ultralakim materijalima. No, takvo korito ima veliku manu, a to je da je jako kruto. Kod ovakvih camaca klasicno drveno korito radi, i prilicno amortizuje talase i slicne zezancije, dok je kompozitno korito drasticno neudobnije da ne kazem opasnije.

Cisto za ilustraciju, maksimalno stanje mora za Klepper kajak je 7, za rib sa motorom je 6.. Taj kleper i dan danas ima kozu od hipalona preko kostura od drvenih letvica, i nista drugo. Kada uhvatis camac za krajeve da ga spustis u vodu, on se u sredini spusti za 2-3 cm, a tek kada sednes u njega, da ne pricamo. Na sbvakom taklasu se uvija, ali opet, plovi kao blesav.. A tvrdi camac od karbona odbija bubrege, i daleko teze se drzi uspravan.

No nazad na guide camac. Plan se donekle promenio, posto samm natrcao na divan plan za jeftini guide. Ne znaci da odustajem od originalnog guidea, ali da bih plovio dok ne stignem do njega, i malo se izvestio u koriscenju epoksija, prvo je na redu jedan prosti. Od sper ploce, i to samo dve table. Postavicu za koji dan kompletan plan za ceo camac, posto je u javnom vlasnistvu.

Originalni guide po planu koji imam se oblaze spolja sa jednim slojem 120 gramskog platna u epoksiju, cisto radi zastite drveta. Nisam sigguran koliko je to dobro resenje, i vrklo se razmisljam da izostavim taj sloj, o cemu prica i autor projekta. Stari guide camci su bili napravljeni sa oplatom od 3/16" i sa farbom spolja, pa su radili, a tek ce raditi kada se naprave pero i zljeb i zalepe epoksidom.. A takav camac moze mnogo lakse da se odrava od onog koji ima fiberglas.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

poljo
Pridružio se: Ned Maj 20, 2012 6:37 pm

Postod poljo » Ned Sep 02, 2012 10:29 pm

Ja bi razmislio o izostavljanju sloja fibera koji u sustini stiti drvenu konstrukciju od prodora vode i ostecenja . Ako pogledas kako su drugi pravili razne ,pa i mnogo vece , camce u tehnici zasij i zalijepi bice ti jasnije .

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Ned Sep 02, 2012 11:23 pm

Uh BR_, sa kakvim redznanjem se ide na pecanje :) Sala mala, znam za aramid i karbon nije to problem, nego nisam znao za ovo sa uvijanjem camca (doduse o camcima ne znam nista osim da ne treba pijanciti u istim) Sa epoksijem ne bi trebao da imas problema ako se pridrzavas uputstva za koriscenje. Vidi da nabavis neki dobar epoksid sa sporim ucvrscivacem da bi imao vise vremena za rad...
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Ned Sep 02, 2012 11:40 pm

Jes' lepo je to za brodograditelje i persone naoruzane strpljenjem, tolerantnim suprugama i drvenom gradjom. Meni je dovoljno sto znam da su srbi izmislili camac "na duvanje" male mase i prihvatljive cene. Plitak gaz, stabilan, kompaktan za pakovanje...

Korisnikov avatar
zex66
Pridružio se: Sub Nov 19, 2011 8:28 am

Postod zex66 » Pon Sep 03, 2012 5:49 am

Idi bre Hobo, a smekerica? Meni se zdravo jako svidjadu ovi camci. De BR nastavi , da vidimo sta ce da ispadne pa da uuuuzemo mustru :handgestures-thumbupleft: a mozda ti to i u neki bizmis izraste.
Ploviti se mora

Korisnikov avatar
BR_
Kontakt:

Postod BR_ » Pet Sep 28, 2012 8:01 pm

Juce sam mrdnuo sa mesta. Stigla literatura, i pokazalo se da su resenja koja sam smisljao ok. Trenutno sam u fazi pravljenja spiska alata koji mi fali. Na zalost kod nas je izbor ocajan, tako da ce skoro sve morati da se uvozi. Izbor rucnog alata nam je stvarno tuzan.

Sledeci korak je pravljenje DXF fajlova za sablone za rebra i statve. Kako mi se cini, sabloni ce biti od sper ploce 4 mm, da potraju i za sledeci camac. Bice kljucni element, posto cu rebra da finalno isecam na stonoj glodalici, koju usput treba da napravim..

U isto vreme ti fajlovi ce da se iskoriste i za secenje sablona za lameliranje rebara.

Inace potraga za mesinganim srafovima kod nas nije urodila plodom, pa ce i to da se narucuje preko bare..

Kako mi se cini, uskoro cemo krenuti od nule..

Kodžo

Postod Kodžo » Pet Sep 28, 2012 8:06 pm

Koliko ja mogu da procitam iz ove poruke ti se druze ipak nisi mrdnuo sa mesta. :teasing-poke:

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Pet Sep 28, 2012 9:31 pm

Ala si ti zajedljiv! Pa covek je utrosio mesec da ustanovi cega nema kod nas (neznam jel proveravao imamo li drvo :teasing-poke: ). Za neki mesec, kada utvrdi gde IMA tih mesinganih "screw devices" (zvuci kinky, jel da) krenuce ko sivi soko! I dok dlanom o dlan stize penzija izrada krece punom parom ali polagano, bez zurbe... :teasing-tease:

Korisnikov avatar
BR_
Kontakt:

Postod BR_ » Pet Sep 28, 2012 11:35 pm

Sta ces kada nema tabela za crtanje rebara na internetu, pa moralo da se ceka.. No krecemo polako.

Povratak na “Odeća , Obuća , Transportna oprema”