NP Pirin 2018

Moderator: StepenWolf

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

NP Pirin 2018

Postod veselibajker » Ned Avg 26, 2018 1:53 pm

NP Pirin, Bugarska, EU, Evropa, Zemlja, Jogurtni put

Kad ne znaš gde ćeš, kreni uzbrdo. Lako se vratiti.
Krenuo sam od kraja asfaltnog puta prema hiži (planinarskoj kući) Javorov. Na oznaci stoji da ima 2 sata do tamo.

Slika

Posle izlaska na osunčani deo staze dolazi se do proširenja s platformom. Pogled se pruža na sever (NP Rila) i severo-istok (preko gradića Razlog)

Slika

Još malo putem pa dolazim do početka planinarske staze. Lepa i prijatna, ali dosta strma.

Slika

Pred kraj staze prelazim onaj šumski put, malo vijugam i dolazim ispod zaravni na kojoj se nalazi hiža Javorov. Ima tu još objekata – stara hiža, nadrstrešnica, crkvica, stare kuće za odmor, baraka gorske službe spasavanja, neka nepoznata drvena kuća…

Slika

Kratka pauza pa nastavljam dalje kroz šumu. Staza za preporuku.

Slika

Vrlo brzo dolazim do prinudnog zaklona koji je na mapi označen kao Bunkera. Kamena niska građevina s ravnim drvenim krovom i drvenom nadstrešnicom. Jedino mesto gde sam našao smeće.

Slika

Staza stoji u mestu, a ja idem dalje. Iza mene ostaje bugarska trojka koja pravi pauzu za užinu.

Slika

Svakih 20 metara pravim pauzu da ovekovečim novi prizor.

Slika

Žuto crvena markacija. Pratim je do cilja svoje današnje šetnje.

Slika

Kamen. Kamen. Još kamena.

Slika

Pred kraj mog uspona dobija se na visini i pogledu u daljinu.

Slika

Pogled unazad prema razloškoj dolini.

Slika

Na cilju. Prevoj na 2560 m n/v. Pravim pauzu za ručak, sušenje, fotografisanje. Da sam krenuo od pl. doma, mogao sam da produžim uz greben do zaklona Končeto, ali… drugi put. Piramidalni vrh u daljini je Vihren, najviši vrh sa 2914 m n/v. Bio sam tamo pre nekoliko godina.

Slika

Škljoc, škljoc… Lep je dan. Temperatura oko 10 stepeni, oblači se jakna.

Slika

Vegan se pokakio. Gljive koriste priliku da objasne ekologiju i recirkulaciju.

Slika

Treba se vratiti, a noge kmeče. Ukupan akumulisan uspon je bio blizu 1800 metara.

Slika

Još jedna foto sesija pored Suhodolskog jezera. Iskoristio sam ga da ohladim svoju vodu za piće.

Slika

Pogled unazad pre ulaska u šumski pojas.

Slika

U povratku sam koristio šumski put. Razlozi su sledeći – iako prelazim duplo veću distancu, korak mi je dugačak i brz, a nagib je manje napadan za kolena. Takođe, snimio sam put u vidu gps treka.

Slika

9 sati hoda, malo hrane, malo više vode, mnogo znoja, 21 km po dužini i skoro 1800 m po visini. Sledeća dva dana sam čudno hodao. Lek sam pronašao u sličnoj aktivnosti koju ću opisati uskoro.
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Re: NP Pirin 2018

Postod StepenWolf » Ned Avg 26, 2018 2:01 pm

Dobar si, nisi još za bacanje :teasing-poke:

Korisnikov avatar
Gurman
Pridružio se: Sre Mar 05, 2014 4:12 pm

Postod Gurman » Ned Avg 26, 2018 3:09 pm

outstanding !!
Let There Be Rock!

Korisnikov avatar
veselibajker

Postod veselibajker » Ned Avg 26, 2018 3:31 pm

Ove godine sam mnogo češće na planini. Nemam vremena da sređujem fotografije i opise.
Danas sam trebao da budem na Goču posle subotnje šetnje po Jastrepcu. Tri izdajnika napustiše plan i obećanja, a ja ostadoh u velikom gradu da vozim bicikl i pišem.

Toliko staza na mapi, a tako malo vremena da se sve obiđe. Ranije sam osmotrio stazu do hiže Sinanice. Ustajem rano, doručkujem, brzo vozim pre zabrane prolaska u gornjem delu puta. Parkiram se 300 metara ispod pl. doma Vihren i krećem. Napolju je predivnih 12 stepeni.

Slika

Na početku je sve prijatno i lagano.

Slika

Posle se staza penje strmo prema prevoju. Pratim plavo-žutu markaciju do Muratovog jezera pa uzbrdo do Banderiškog prevoja.

Slika

Markacija se razdvaja, a ja odlučujem da krenem ulevo prateći žute oznake. Staza ide nizbrdo travnatim površinama.

Slika

Srećem krave, konje, pse, divokoze...poneke ljude.

Slika

Još nizbrdo. S ove strane se sliva dosta vode i formira manju reku koju gledam u daljini ispred sebe.

Slika

Ovde sam sreo divokoze. Malo prikradanja i uspevam da im priđem na pristojnu daljinu. Ne vide se najbolje na umanjenim fotografijama, a telefon nema optički zum.

Slika

Krave klepeću i pasu. Mrmot je otišao na bauštelu.

Slika

Reka u daljini ide na jug.

Slika

Uskoro silazim do poprečne staze i narandžaste markacije. Sada krećem udesno, prelazim mostić i kreće novo znojenje.

Slika

Oblaci su u mojoj visini, a to znači manje prženja u glavu. Skidam kapu da se rashladim i osušim.

Slika

Pola sata kasnije eto mene na Sinaniškoj porti. Prevoj odakle se staza spušta do hiže Sinanica i Sinaniškog jezera. Lepa lokacija, ali moje noge viču da je to daleko i nisko.

Slika

Dole je jezero, a dom je malo udesno od njega.

Slika

Kratka pauza za javljanje da sam živ (ovde sam ulovio telefonski signal) i krećem nazad prateći plavu markaciju.

Slika

Ne sviđa mi se povratak nizbrdo jer je na mapi iscrtana staza koja prati izohipsu.

Slika

Pred dolazak na prevoj pravim pauzu na nekom manjem jezeru koje nema ime na mapi. Tridesetak metara iznad njega nalazi se greben s koga se vide dva Gerginska jezera.

Slika

Mesto za ručak.

Slika

Opet Banderiška porta. Levo uzbrdo neoznačenom stazom penju se na Muratov vrh.

Slika

Koliko god sam zapamtio put, povratak se uvek otegne. Nizbrdo, nizbrdo, još nizbrdo. Ovde sam proleteo pored vrlo spore i nespretne grupe.

Slika

Potajni pogled.

Slika

A onda i puna panorama i pogled na Muratovo jezero. Veliko i privlačno. Okolo se motalo barem 15 planinara.

Slika

Na povratku primećujem još veće stado krava. Snimao sam simfoniju njihovih zvona. Razna zvona, veličine, tonovi. Jedan pastir i okupljanje pred povratak na sigurnije mesto.

Slika

Završni spust ispred hiže Vihren. Gužva na parkingu se razišla, većina blejača se vratila u niže predele, poneki stranac se vrti okolo, a malobrojni planinari uživaju na suncu.

Slika

Posle ove šetnje nestade upala mišića, pojavi se „rupa“ u stomaku i javiše se neke nove ideje za lutanje.
Oko 16 km po pravcu i 1100 metara uspona (i spusta na povratku). Pre ovog planinarenja bacio sam visoke cipele uništene na jastrebačkim kupinama, malinama i kamenjarima. Posle ovoga planinarenja moje drage cipele zinuše sa svih strana - đon se odvaja, a platno puca. Kamen je neprijatelj cipela i budžeta.

Korisnikov avatar
Macan
Pridružio se: Ned Mar 23, 2014 10:56 am

Postod Macan » Ned Avg 26, 2018 5:29 pm

Svaka cast za akciju i slike! :text-bravo: :obscene-drinkingcheers: :bow-yellow:

Korisnikov avatar
canis lupus
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 9:11 pm

Postod canis lupus » Ned Avg 26, 2018 5:41 pm

veselibajker napisao:...Tri izdajnika napustiše plan i obećanja, a ja ostadoh u velikom gradu da vozim bicikl i pišem.

Сигурно су те ти добри људи намерно оставили у граду, да би данас ово дивно путешествије било објављено.
I'm gonna make him an offer he can't refuse

Korisnikov avatar
ОХОТНИК
moderator
Pridružio se: Pet Dec 21, 2012 10:45 am

Postod ОХОТНИК » Ned Avg 26, 2018 7:56 pm

veselibajker napisao:Ovde sam sreo divokoze. Malo prikradanja i uspevam da im priđem na pristojnu daljinu. Ne vide se najbolje na umanjenim fotografijama, a telefon nema optički zum.

Не би баш рекао да си их срео, пре ће бити да си их угледао у даљини! :mrgreen:
Ајде мало кропуј фотографију, овако ти ништа не верујем.

veselibajker napisao:...Tri izdajnika napustiše plan i obećanja, a ja ostadoh u velikom gradu da vozim bicikl i pišem.

За ону двојицу што се мувају поред казана знам, ко је трећи?
Е сад нећу ни како ја хоћу!

Korisnikov avatar
veselibajker

Postod veselibajker » Ned Avg 26, 2018 8:12 pm

Јавиће се и трећи.
Дотле гледај меееее јер се оне нису баш уплашиле док нисам мало јаче подвикнуо. Навикле на људе па не беже на сваки покрет, шум, трзај и грактање гаврана.

Slika

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Ned Avg 26, 2018 9:04 pm

Svaka cast! Vrhunske fotografije!

divlji pecarosh
Pridružio se: Uto Nov 16, 2010 5:44 pm

Postod divlji pecarosh » Pon Avg 27, 2018 12:18 am

Svaka cast :handgestures-thumbupleft:
Pre nekoliko nedelja si postavio par slika, pogodio sam drzavu, ali sam promasio planinu... tipovao sam na Rilu... promasih...
Tvoje fotografije me podsetise na jednu od tura na bajsu kroz Bugarsku...
Svako dobro

Povratak na “Outdoors aktivnosti”