Sopotnica i Uvac 04.2018.

Moderator: StepenWolf

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Sopotnica i Uvac 04.2018.

Postod veselibajker » Pon Apr 16, 2018 10:23 pm

Došli ovi dani kad je više sunca, a manje mraka. Zovu na duže uživanje. Posle dosta sati vožnje, pauze na Zlatiboru i posmatranju prirode koja se budi, stigosmo na odredište – Sopotnicu. Pogled s livade ispred objekta u kome je bio smešten veći deo grupe.

Slika

Odmah tu pored nalaze se planinarski dom, osnovna škola i crkvica novijeg datuma.

Slika

Budući da su domaćini imali neke neizbežne obaveze, prvo smo otišli do poznatih sopotničkih vodopada. Zbog vremenskih prilika, manjka ljudi i mira, više su mi se dopali gornji vodopadi.

Slika

Vodič nije najavio neke posebne šetnje pa sam se odmah odvojio od grupe i krenuo svojim (nepoznatim) putem. U ovom delu se ide kružnom stazom dužine 2 km od i do planinarskog doma.

Slika

Prva staza koja se odvajala uzbrdo postala je moj saučesnik. Posle decilitra znoja, jedne uplašene zmije i malo gacanja po blatu, stigoh do ove table. Udaljenost do Uvca nije bila opcija za moje slabašne nogice i pun ranac na leđima.

Slika

Što više to bolje. I belje. Ljubičasto proleće potiskuje zimu i beli jorgan.

Slika

Staza nije najbolje označena, markacije su retke, šumski putevi polako zarastaju, a ja gledam kako da postignem što veću visinu. Prečanje kroz šumu po suvom lišću nije bilo najbolja ideja, ali isplatilo se posle pola sata. Izlazim na solidan šumski put i pravim pauzu za ručak. Prebacio sam hranu iz ranca u stomak i konačno krenuo nizbrdo. Malo šume i malo kamena pa dolazim na ogoljeni deo.

Slika

Lim teče svojim putem, a ja uživam u tišini.

Slika

Idući nizbrdo i gledajući u navigaciju da nađem neki povratni put, dolazim do prvih kuća i jednog domaćina. Kratka filozofska rasprava o sudbini i kosmosu pa nastavljam dalje.

Slika

Pogled na deo planine gde sam bio pre sat vremena.

Slika
U povratku zastajem kod slapova da se osvežim i sperem prašinu. Voda toliko hladi okolni vazduh da je potrebno ogrnuti neki gunj. A ja poneo soft shell.

Slika

Drugare planinare sam zatekao u procesu eliminacije gulaša, domaćeg hleba, turšije… Posle se prešlo na dokolicu, dosadne priče i analizu pokućstva. Mene je nekako najviše zanimao ovaj bastard. Ili nije. Svejedno, imao je najbolje osvetljenje za fotografisanje.

Slika

Naša kućica bez sunčeve svetlosti – kao iz priče.

Slika
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Re: Sopotnica i Uvac 04.2018.

Postod druid » Uto Apr 17, 2018 7:38 am

Alaj si ga lepo opisao. <3 Stasaš u putopisca. Vodopadi i bastard su mi privukli paznju najvise.

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Uto Apr 17, 2018 9:07 am

Tako se to radi... svaka cast! :text-bravo:

Korisnikov avatar
sAx
Pridružio se: Čet Nov 03, 2011 1:27 pm

Postod sAx » Uto Apr 17, 2018 10:15 am

Kao i uvek.
:text-bravo: :text-bravo: :text-bravo:
How long will an edge last?
Depends on the user, what he is cutting, how the blade is
ground and sharpened, the hardness and the steel grade.
Pretty much in that order I think.
Phil

Korisnikov avatar
gravesen
Pridružio se: Sre Avg 24, 2011 10:25 pm

Postod gravesen » Uto Apr 17, 2018 10:40 am

Odlično Veseli,kako smo i navikli od tebe! :handgestures-thumbupleft:
P.S. Sviđa mi se što sad samo zagolicaš maštu,kao na poslednjoj slici(ono što se dešava iza prozora,tamo i ostaje :mrgreen: )
''Aл тирјанству стати ногом за врат, довести га к познанију права, то је људска дужност најсветлија'' !

'' И ратне му товаре злочине,што је кости бранио очиње, бранио је Српство од дивљака и чувао гробове предака.''

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Uto Apr 17, 2018 10:43 am

Posle zabavnog prvog dana, večere, spavanja, ustajanja, doručka (gomila pite zelje+sir i heljdopite sa sirom) došlo se do trenutka kad se opraštamo od Sopotnice i krećemo prema Sjenici. Put nas vodi nazad do Prijepolja i Nove Varoši. Prelazak preko naselja Brdo na Zlataru podsetio me na lepotu koju su uništili - okruženje hotela Panorama i vile Jelena. Seku stabla i zidaju objekte. Turizam napreduje, skija se na dve staze, dolaze gosti iz Srbije i Crne Gore, količina zelenog se smanjuje, a broj bačenih plastičnih flaša raste.
Stižemo pred Sjenicu. U dogovoru s čovekom koji se bavi nekim poslom u vezi rezervata Uvac (nisam se raspitivao šta on to radi) nalazimo se na ulazu u Sjenicu i vozimo prema Javoru. Par kilometara dalje stajemo pored puta koji se odvaja ulevo. Prepakivanje i start šetnje od 2 km do kampa pored Uvca. Moja grupa ide na motorne čamce, a ja pešačim uz Uvac.
Viseći most je baš zabavan kad nema drugih ljudi na njemu. Mnogo lepo se njiše.

Slika

Pogled nizvodno sa sredine mosta.

Slika

Pauza za užinu i uživanciju. Čekam da se neka druga grupa udalji iz mog vidokruga.

Slika

Posle sat vremena tabananja dolazim do zaseoka Muhići. Staza ide levo, a ja desno pored domaćinstva. Ovaj domaćin je pravi ekolog – u dvorištu samo životinje, ništa motorizovano.

Slika

U čekanju da se rulja raziđe i oslobodi vidikovac Molitva.
Kao i sve drugo kod nas i ovde se sad raspredaju razne bajke i pričice o poreklu imena, devojci koja je skočila s litice zbog ljubavnih jada, beloglavim supovima, beloj kanji, zabranama prilaska i prolaska, neispunjenim obećanjima lokalnim opštinskih čelnika… Malo rada, mnogo kme-kme i gomiletine plastike razbacane pored staza.

Slika

Pomerio sam se 100 metara dalje da tihujem i da osušim oznojenu garderobu.

Slika

Uvac za to vreme vijuga. Kako je nama objasnio onaj lokalni vodič iz Sjenice, moja grupa s čamcima nije mogla dalje od tačke A zbog ptica. Međutim, nekoliko čamaca sa strane Kokinog broda išla je baš do te tačke, ali iz suprotnog smera. Sve mi to liči na podelu tržišta.
Jedna zanimljivost – ako se neka ptica povredi, šalju je na Palić na rehabilitaciju. Nema bližih lečilišta za njih.

Slika

Najbolji trenutak ovog vikenda.

Slika

Razgrnuo sam devojke i prišao ogradi.

Slika

Posle mnogo fotografisanja, malo hrane i vode, kreće se nazad. Vetar bije, a oblaci rade posao zaštite od sunčevih zraka.

Slika

Dok sam prolazio pred ovih stena, na levoj strani, čuo sam da neko pominje Marka Kraljevića. Navodno se krio u tamo nekoj pećini. Aha, kako da ne - Marko se krio. Taj je bio strašan kao Čak Noris – od njega se krilo.
Usput sam naišao na veselu mladu porodicu koja je krenula s dvoje sitne dece i flašicom od 0.5 lit u kojoj je bilo 0.2 lit vode. Na vreme smo ih ubedili da se vrate i da nađu makadamski put koji vodi vrlo blizu vidikovca.

Slika

Reklama za McKinley ranac Beaver 35.

Slika

Dolazim opet do onog kampa pored Uvca. Mala grupica se odvaja da popije kafu dok dođu najsporiji, a ja krećem puževom brzinom uzbrdo. Na prevoju posmatram dejstvo ljudske gluposti po suvoj travi. Lakše je zapaliti neko pokositi. Svake godine imamo slučajeve nekontrolisanih požara, ugušenih u dimu, spaljenih na sopstvenim njivama, slučajno zapaljenih tuđih imanja…

Slika

Vozilo je tamo gde smo ga i ostavili. Spuštam se do vode da operem naslage prašine i promenim mokro za suvo.

Slika

Kad se grupa okupila, krenusmo prema Ivanjici. Pauza, ručak, a onda povratak u veliki grad na dobrovoljni rad.
Posle nekoliko obilazaka Uvca s one strane, prošlogodišnjeg veslanja po Uvcu, dođe doba da ga vidim i sa sjeničke strane. Lepo, ali nedostaje mi šuma.
Ako vas nekad žene puste da idete na ovu stranu, ponesite dosta vode i fotoaparat!
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Sre Apr 18, 2018 3:25 pm

Neke zene ne pustaju, a neki od zena beze. Papucari i jedni i drugi. :teasing-tease:
Sjajne fotke i uzivancija. :handgestures-thumbupleft:
...a ja mislio da je zivot reka!

Povratak na “Outdoors aktivnosti”