Pešter i Uvac 07.2017.

Moderator: StepenWolf

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Pešter i Uvac 07.2017.

Postod veselibajker » Sre Jul 19, 2017 11:52 pm

Dobro, nije baš more, ali biće fotografija vode, obale, soli, sunca...
Planirao sam da ove godine odvezem neke krugove na dva točka po Pešteru, ali pre toga se pojavila ova planinarska akcija pa nisam mogao da je odbijem. Grupa od 20 mladih otišla je do Sjenice. Spavanje pa vožnja 10-ak kilometara do Vrsjenice – polazne tačke za šetnju.

Slika

Iako sam retko izvlačio telefon da fotografišem predele, završio sam sa više od 180 fotografija. Evo i zašto.

Slika

U drugom delu šetnje, posle predaha.

Slika

Ovu biljku nismo uspeli da prepoznamo. Mole se poznavaoci da pomognu.

Slika

S nama je bio jedan domaći planinar. On kaže da se ova rupa ispod kuće otvorila nedavno. Zbod podloge, vrtače su normalna pojava.

Slika

Pred kraj šetnje odlazimo prema tresetištu gde izvlače ugalj. Lokacija se zove Karamejdani. Pre toga nalazi se most preko kanala za odvođenje vode. Na starim mapama ovo područje je prikazano kao baruština. Vidi se to i po travi koja raste okolo.

Slika

Prolazimo pored stada od nekoliko stotina ovaca (možda i preko hiljadu). Čuva ga jedan mlađi pastir.

Slika

Selo Karajukića bunari – naša destinacija posle 22 km pešačenja. Imaju prodavnicu, kafanu Dva jarana, školu, džamiju u izgradnji, asfaltni put… Dok su se drugi odmarali u kafani ja sam obilazio selo (nikad dosta šetanja  ). I nije im neko selo.

Slika

Taman kad smo završili i krenuli nazad u Sjenicu, eto kiše da pokupi prašinu s makadama.

Slika

Sutra ujutro smo se spakovali i krenuli prema Novoj Varoši, tj. prema lokaciji Žvale. Tamo je dogovoreno preuzimanje gumenih kajaka za vodene sportove. Mi smo treća grupa koja ih koristi, a moj savet je da se posluša proizvođač. Tri sedišta su namenjena za dvoje odraslih i eventualno jedno dete.

Slika

Bili smo neiskusni pa nismo znali šta možemo i smemo poneti sa sobom. Zato imam manjak fotografija. Telefon je bio u suvoj vreći, zakačen karabinerom meni iza leđa. Za svaki snimak je trebalo prestati s veslanjem, otkačiti vreću, obrisati ruke, izvaditi telefon, škljocnuti pa vratiti telefon na suvo.

Slika

Posle dva sata veslanja i jedne drame s kajakom koji ispušta dolazimo do vodene pećine. Unutra je bilo mračno pa je došlo do gomilanja kajaka. Kad je prva stena bućnula u vodu nastalo je brzo izvlačenje napolje. Nismo imali lampe da lepo osvetlimo put unutar pećine.

Slika

Onda je trebalo veslati nazad. Vetar je povremeno bio jak i naporan. Trebalo je pratiti meandre Uvca i skraćivati putanju.

Slika

Zbog niske spoljašnje temperature i mnogo smrznutih pojedinaca, veslanje se nametalo kao logičan način za zagrevanje. Meni je bilo lepo i taman toplo koliko treba. Problem je bio u položaju u kome smo sedeli 4 sata. Svi smo se pošteno ukočili. Posle 4 sata na vodi, trebalo je izvući i demontirati kajake, spakovati se, presvući… Nisam plivao, a voda je bila idealna za uživanje. Moja greška i tuđe neoprensko odelo na meni.

Slika

Sad smo iskusniji pa će sledeći izlet na Uvac biti mnogo zanimljiviji. Ko neće na vodu, na raspolaganju su mu dva uređena vidikovca s kojih nastaju fotografije za potrebe turističkih agencija. Jedan je bliže Sjenici, a drugi Novoj Varoši. Ko se ukrca na čamac kod Kokinog broda, može obići oba vidikovca i pećine.
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Re: Pešter i Uvac 07.2017.

Postod Nietzsche » Čet Jul 20, 2017 11:55 am

Lijep je Pester, ali surov. Kamo srece da je malo naseljeniji i da se vise ljudi ovako bavi stocarstvom... zato je stvoren.

Biljka sa slike je trnovita ruza, plodovi su jestivi, bogati vitaminom C...
https://de.m.wikipedia.org/wiki/Bibernell-Rose

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Čet Jul 20, 2017 1:49 pm

Samo se spominje, ali nije opisana i prikazana na slici u "Enciklopediji samoniklog jestivog bilja" Ljubise Grlica...

Slika

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Pet Jul 21, 2017 12:16 am

Kapa dole na ovoj turi! :text-bravo:
A vidim da si i sa obucenih planinarki avanzovao na oskudno odevene i konacno pokazao svoje prave motive.
Do kraja leta ocekujem da ovde okacis i neku nudisticku turu, pa te promovisemo u merakcraft instruktora. :obscene-drinkingcheers:
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 4:33 pm

Postod odiseys » Pet Jul 21, 2017 2:11 pm

uf bre Veseli, ti bas vozis?!
Svaka cast !!!
.... ziveo sam nekoliko godina blizu Pestera, i mada jeste surovo, i zima je prelepa !

Vlay,
vidi se po slikama da ima dovoljno polaznika i da polako ugrozava Zeljka, .... missssim, kao "instruktora"......
A little flesh, a little breath, and a reason to rule all – that is myself

Korisnikov avatar
Pan
Pridružio se: Uto Mar 01, 2011 12:29 am

Postod Pan » Pet Jul 21, 2017 6:33 pm

narocito me se svidza onaj vodeni deo. :bow-yellow:

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Pet Jul 21, 2017 9:17 pm

Veselog čovek ne može da ostavi na par dana a da ne odperja u neku divljinu :)
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Pet Jul 21, 2017 10:38 pm

Sutra vodim jednu malu (ali odabranu) ekipu na planinu. Dok se mi hladimo, vi gledajte fotografije! Npr. ova me podseća na Panov avatar:

Slika

Ovde imamo jednog pešterskog biljojeda zanimljivih boja:

Slika

Ako nekada neko bude raspoložen za pedaliranje, predlažem zajedničku vožnju na relaciji budućeg koridora 11 (onaj naš neviđeni), od Karajukića bunara do Ugla i Mahale + xyz kilometara radi uživanja.

Nietzsche, hvala na informaciji o biljci! Preneću je g-đi koja se interesovala za živi svet oko sebe.
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
Macan
Pridružio se: Ned Mar 23, 2014 10:56 am

Postod Macan » Sub Jul 22, 2017 12:36 am

:text-bravo: Divno, svaka cast

Povratak na “Outdoors aktivnosti”