Zlatibor -Murtenica zimski kamp

Moderator: StepenWolf

Bas Celik
Pridružio se: Čet Okt 27, 2016 6:01 pm

Re: Zlatibor -Murtenica zimski kamp

Postod Bas Celik » Čet Feb 08, 2018 3:03 pm

Slika

ostres
Pridružio se: Čet Dec 27, 2012 2:29 pm

Postod ostres » Čet Feb 08, 2018 7:51 pm

Zanimljiva konstatacija vezano za sekire - ja bih eto bio siguran da bi četinar lakše išao sekirom i da će testera da koči u smoli.
Znači Laplander i dobar nož i nema brige.

Bas Celik

Postod Bas Celik » Čet Feb 08, 2018 8:34 pm

Pazi, koristili su ih samo za grane neke tanje i to samo zato sto su ih poneli pa eto da se koriste malo. Ja sam koristio obe sekire i mislim da je bilo koja iole pismena testera efikasnija barem tri puta ako ne i vise. Ova moja unior testera nema ni 300 grama spram sekire od kilogram i mnogo puta je opravdaniji alat za poneti. Sad ako ces da ides u sumu i sve sto ti treba je par grana da nalozis vatricu i isprzis nesto na brzinu onda sekira moze da bude veoma korisna i ne moras da se preispitujes zasto nisi poneo nesto efikasnije. Ako ti treba nesto cime ces da resis sebi ogrev a ujedno i da kuvas nesto satima onda definitivno moras da imas testeru. Mi smo po ceo dan radili na ogrevu jer nam je trebalo drva za noc i za spremanje hrane preko dana .Drva za noc treba da budu velika u precniku da bi ti dala vremena da odspavas a to sa sekirom ne ide ni malo lako. Sekira je za cepanje testera za struganje. Profi kombinacija za kampovanje je testera i noz to je nesto sto je zaista neophodno a profi plus kombinacija je testera, noz + sekira :).
Da dodam i ovo primetio sam na bukovini koja je bila sirova ( trebala nam je da je kombinujemo sa divlje zapaljivom i brzo gorucom camovinom ) ujedno i prilicno promrzla pri radu sa sekirom leteli su komadici iverja kao kada macolom udaras u kamen nimalo naivna stvar ,morao sam da natucem kapu dobro preko ociju da bi ih zastitio. Sve u svemu sekire ovog tipa mogu dosta problema da izazovu na mestima gde ti problemi najmanje trebaju.

Korisnikov avatar
sAx
Pridružio se: Čet Nov 03, 2011 1:27 pm

Postod sAx » Čet Feb 08, 2018 9:49 pm

:text-bravo:
Dobar MerakCraft kao što si nas i navikao uostalom! :merakcraft:
Swedish torch je radio lepo za manje kuvanje rekao bih :handgestures-thumbupleft:

Što se sekure tiče ja sam najviše za Profi plus opciju.
Najviše iz meraka, jer mora čovek i da uživa :D

Inače se slažem: pravi alat za pravi posao je i pravi i najbezbedniji izbor.

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Čet Feb 08, 2018 10:42 pm

Kapa dole za provod i ove fotografije! :bow-yellow: :text-bravo:

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Pet Feb 09, 2018 12:30 am

Ivice, ove fotografije i opisi su odista osveženje za umorne oči gradskih šljakera :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Nadam se da će tek pasti sneg i da će ovoga biti još.
Takođe bih dodao da cenim ova terenska zapažanja, ne zato što se podudaraju sa mojim iskustvima, već zato što imaju vrlo utemeljena obrazloženja.

Korisnikov avatar
duler
Pridružio se: Pet Okt 28, 2011 7:47 am

Postod duler » Pet Feb 09, 2018 11:28 am

Ma bravo!

Bas Celik

Postod Bas Celik » Pet Feb 09, 2018 11:42 am

Hvala ljudi! Valjda ce biti jos snega. Preklopna testera je najbolji alat za pripremu drveta ,u zimskim uslovima pogotovu. Tada su ruke cesto promrzle u promrzlim rukama nista nije sigurno sekira ponajmanje, dok se ruke ne zagreju moze vec biti kasno. Gore sam napomenuo sta se desava sa promrzlim drvima i srapnelima ,ponekad je drvo suvo i malo natrulo pa apsorbuje moc sekire (to mi je najbolji opis ) . Noz je realno najbolji za slaninu a slanina najbolja za zimu tako da ga svakako morate imati hehe. Licno kada bi mi dali samo jedan alat za noc u zimskim uslovima bila bi to testera,grancice uvek mozes nalomiti i krenuti od manjega ka vecem dok ne postignes vatrenu moc da goris vece grane i debla. Isao sam ja i bez testere i bez sekire na ljute minuse u tom slucaju obaras suva stabla koja se mogu razljuljati ili su vec pala pa ih pregorevas na vatri, znaci moze i bez bilo cega da se dodje do odlicnog grejanja. Efikasnost je na strani testera ,najmanja mogucnost da se povredimo je na strani testera, najmanje utrosene energije je na strani testera ,iskoriscenost materijala je na strani testera, tezina je na strani testera, privlacenje paznje na sebe je na strani testera dakle mnogo toga ide njima u prilog. Istoriski gledano (sad se prisecam svog dede u kojim situacijama je koristio malu sekiru) sekirica se koristi za cepkanje potpale (ali za to imamo noz) okresivanje grancica i siljenje kocica i odsecanje glave zivini .Ono sa cim bi ja kombinovao testeru je ili veliki noz za batoning ili sekiru za cepanje. Ove gransfors nisu ni najmanje namenjene za to (mislim na ove sumske) ona fiskrars je mnogo bolji izbor za tako nesto mada joj je estetski momenat daleko iza gransforsa i porazavajuce deluje na MerakCraft koji je jako bitan segment ovoga sto mi radimo . Pa oni coperi sto koriste na takmicenjima su efikasniji od sekirica ako su uradjeni u pravom celiku i ludacki istanjeni tj optimalizovani. Ja licno cu uzeti sekiru ali kazem da ce to biti neka za cepanje sa dusom (pardon drvenom drskom) :).

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Pet Feb 09, 2018 1:32 pm

Pretpostavljam da je testera na fotografiji sa crvenom drskom Silky? Ako ne grijesim, znas li mozda koje zube ima, large ili medium i koji je model u pitanju?
Ja sam do sad nekoliko puta koristio Silky Big Boy sa medium zubima i mislim da sam se malo zeznuo prilikom kupovine, bolji su veci zubi. Reze ona stvarno odlicno, ali mi se cini da bi to bilo jos brze i efikasnije sa sto vecim zubima.
Ako budes nabavljao sjekiru, te za cijepanje znaju da budu poteske. Ja imam GB small splitting axe i mogu ti reci da se se ne bih usudio da je nosim na kampovanje... preteska je za ruksak. Ako ides autom i ukoliko nema previse pjesacenja, onda je ok.
U stanu trenutno imam samo small forest axe koja je stvarno laka, ali i nju vrlo rijetko nosim sa sobom. Sve ostale sam preselio u selo. Zaista nema potrebe za sjekirom tamo gdje ja idem. Ovo tvoje "prezivljavanje" je sasvim druga prica. :obscene-drinkingcheers:

Bas Celik

Postod Bas Celik » Pet Feb 09, 2018 2:31 pm

Nije silky nesto drugo je u pitanju nisam gledao sta. Uglavnom za Silky preporucuju one od 6 zuba po incu mada to dosta zavisi od drveta sto je tvrdje to manji broj zuba treba da ima. Meni bi radile posao ove od 6 po incu i taj model sto ti imas. Ovo u Murtenici gde ja idem je na 50 metara od sumskog puta dolazim kolima pa mogu poneti sve sto mi treba . Zimi se vise ne trudim da predjem puno jer nemam opremu koju bi zeleo za tu akciju tj one turing skije. Ovako gledam da sto vise ljudi ''navucem'' pa je dolazak kolima logican i nosenje sto vise opreme onda je isto logicno. Trenutno se nosim mislju da napravim neku polu zemunicu na istom mestu da bude obezbedjena od padavina i sa nekom furunom unutra to bi bilo ultimativno resenje.

Povratak na “Outdoors aktivnosti”