Pirin 08-2016

Moderator: StepenWolf

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Pirin 08-2016

Postod veselibajker » Sre Avg 17, 2016 9:15 pm

Na ovom outdoors forumu nedostaju outdoors teme. Baš neobično. Malo sam se šetao uzbrdo i nizbrdo, fotografisao, a onda odlučio i da podelim s vama.
Planina Pirin, nacionalni park u jugozapadnoj Bugarskoj. Šetnja od Bajkuševate mure do hiže Vihren, zatim zelenom markacijom do donjeg Vasilaškog jezera i nazad. Start je kasnio iz više razloga tako da sam krenuo tek oko 11 sati.
Bajkušev je bio bugarski naučnik koji je pre više od 100 godina naišao na ovo stablo munike staro 1200 godina (tada). Danas je to atrakcija na putu do planinskih vrhova.

Slika

Brzo sam stigao do hiže Vihren kod koje je velika gužva. Tražim tablu prema hiži Demjanica i krećem za ruljom. Posle prvog uspona shvatim da sam na plavo-žutoj markaciji, a treba mi crveno-zelena. Koga oni... Nazad. Kartu u ruke i tumači sve detalje. Posle malo obilaženja oko doma nailazim prolaz do mostića i pravu stazu. Preko mosta pa u šumu.

Slika

Slika

Staza ide pored nekoliko jezera i polako se penje do Dugog jezera. Odavde se razdvajaju crvena i zelena markacija, a moja zelena markacija nastavlja strmo uzbrdo prema vrhu Todorka. Manje pisanja, više fotografija.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Dostigao sam nadmorsku visinu od 2600 m i isplazio jezik. Odavde je prelep vidikovac na više strana. Mene čeka još malo uske i strme staze do jednog od dva Todorkina oka.

Slika

Slika

Na početku staze pisalo je da do hiže Demjanice ima 4 sata pešačenja. Već sada sam shvatio da to nije tačno iako nisam bio mnogo spor. Ništa. Idem dalje pa dokle stignem. Treba se vratiti istim putem nazad. Od drugog Todorkinog jezera staza ide nizbrdo.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Posle 4,5 sata došao sam do donjeg Vasilaškog jezera i napravio jednu veću pauzu. Malo sam testirao neke igračke da vidim kako se bore sa sirovim granama. Izgleda da ovo nije mnogo popularna staza jer sam ovde sreo jedan mlađi par i jedan par sa spavajućom bebom u leđnoj nosiljci.
Nastavak sledi.
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
veselibajker

Re: Pirin 08-2016

Postod veselibajker » Sre Avg 17, 2016 9:34 pm

Deo četinarskog žbunastog rastinja – izbegavati prilikom kretanja na planini.

Slika

Obišao sam jezero s više strana i spremio se za povratak. Nema ništa od plana jer mi do prvobitnog cilja treba još sat vremena, a oblaci se navlače i prska poneka kap kiše.

Slika

Pozdrav od neobrijanog turiste. Sve je ovo moje.

Slika

Povratak je bio spor i naporan. Uzbrdo do prevoja, a već sam prilično umoran i mokar od znoja.

Slika

Slika

Slika

Slika

Na povratku sam tražio neke zanimljivosti za fotografiju. Mali otvor na travnatoj podlozi da nam pokaže šta je ispod, voda zaostala na kamenu ima funkciju ogledala, pogled na planinarski dom i njegovu predivnu poziciju, voda preskače kamene prepone i juri do medalje...

Slika

Slika

Slika

Slika

Ostalo mi je još malo vode u flaši, hodam već osam sati, ne osećam glad pa jedem po inerciji, točim hladnu izvorsku vodu i krećem do parkinga.
Srećem čobane, psa ovčara medveđeg izgleda i stado ovaca. Nikom ništa nije jasno. Gleda me ovca pa će ona meni: „Mene jure vlasnik i ovaj ovčarski pas, a tebe?“ Pogledam je značajno, fotografišem je pa odgovaram: „Mene juri luda glava.“

Slika

Kad sam došao do računara i prebacio trek s navigacije došao sam do sledećeg dijagrama kretanja. Prešao sam oko 23 km po pravcu, a popeo sam se i spustio oko 1600 metara. Mnogo je to za jedan dan. Dakle, kartu čitaj, na glupe table se ne obaziri i uživaj u prirodi!

Slika

Korisnikov avatar
canis lupus
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 9:11 pm

Postod canis lupus » Sre Avg 17, 2016 9:49 pm

Свака част Веселко!

Нема шта да се светиш, акција је одложена због кише... :P
I'm gonna make him an offer he can't refuse

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Čet Avg 18, 2016 12:48 pm

Slikaimage upload with preview

Sve ja moram.

Nema tema na vanvratnom forumu jeri smo bili vanvrata! :auf:
What is steel compared to the hand that wields it?

ostres
Pridružio se: Čet Dec 27, 2012 2:29 pm

Postod ostres » Pet Avg 19, 2016 3:34 pm

veselibajker napisao:Deo četinarskog žbunastog rastinja – izbegavati prilikom kretanja na planini.

[url=http://s1296.photobucket.com/user/veselibajker/media/outdoor/Bansko%2008-2016/IMG_8095%20Copy_zpsrj9uxr7i.jpg.html]

Sećam se ovih niskih četinara sa pohoda na Rilu. U povratku smo hteli da šaramo pa smo sišli sa staze i naleteli na njih, ali je bio toliki pojas
da nismo mogli da ih obiđemo. Dok su drugi batrgali kroz njih ja sam nekako uspevao da savijam grane i hodam iznad tla. Sreća pa je velika visina pa nije bilo
pužuće-migoljećih stvorenja.

Korisnikov avatar
Macan
Pridružio se: Ned Mar 23, 2014 10:56 am

Postod Macan » Sub Avg 20, 2016 10:08 pm

Svaka cast lepo iskorisceno vreme :text-bravo:

Korisnikov avatar
veselibajker

Postod veselibajker » Ned Avg 21, 2016 7:14 am

Hvala! I sad ga koristim, ali neće biti ovakvih fotografija. Malo sam izvan urbanog područja pa ne pratim sva dešavanja. Vidim samo da je fokus na Rio i OI 2016.

Korisnikov avatar
simex333
Pridružio se: Pon Jan 19, 2015 1:36 pm

Postod simex333 » Uto Avg 30, 2016 12:20 pm

Odlicne slike i prica kao i uvek. Nadam se da ces imati jos zanimljivih akcija u skorije vreme :)

nikoli_ca
Pridružio se: Pon Mar 23, 2015 1:25 pm

Postod nikoli_ca » Sre Avg 31, 2016 12:01 pm

Lepa priča i lepe slike.
Taj niski četinar se zove Bor krivulj Pinus mugo ima ga na visokim plananama i predstavlja drvenastu formu koja se nalazi iznad svog ostalog drveća, nakon toga samo mogu da se nađu zeljaste biljke.

Povratak na “Outdoors aktivnosti”