Zelengora, jul 2015.

Moderator: StepenWolf

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Zelengora, jul 2015.

Postod veselibajker » Sre Jul 22, 2015 10:50 am

Zelengora, jul 2015.

Letnja bajka na bosansko-hercegovačkoj planini. Dvadeset planinara krenulo prema Zelengori uz manja neplanska zadržavanja. Veću pauzu smo napravili u Višegradu. Obilazak Kamengrada, pogled na most koji se renovira, doručak, nastavak puta ka Tjentištu i Čemernu i našem kampu u NP Sutjeska.
Na prevoju Čemerno prelazimo u tri terenska vozila i sledećih 25 km vozimo se po solidnom makadamskom putu do kampa. Kamp se nalazi iznad Orlovačkog jezera, a lokaciju diktira izvorska voda koja je sprovedena na jednu cev i stalno teče. Pakujemo opremu i krećemo na uspon do najvišeg vrha, Bregoča. Pre polaska penjem se u obližnji šumski pojas da snimim kamp.

Slika

Na usponu se često okrećemo i fotografišemo. Vreo vazduh nije nimalo prijatan, kao ni trava pod nogama. Vodu trošimo u velikim količinama.

Slika

Naš domaćin je Mostarac, a po zanimanju je biolog – uža specijalnost herpetolog. Čim se malo potrudio, ulovio je jednog malog šargana za potrebe fotografisanja. Ova vrsta je otrovna, ali hrani se skakavcima.

Slika

Vrlo prijatni prizori iza leđa. Još malo pa smo na vrhu od 2014 m n/v.

Slika

Na vrhu se nalazi metalni krst urađen od dva “I” profila s posudom u kojoj su olovke, pečat, sveske… Odličan gromobran. Zauzeli smo odgovarajuće pozicije za razmišljanje.

Slika

Malo meraka nije naodmet.

Slika

Posle sam našao još nekoliko zainteresovanih da obiđemo obližnje vrhove s kojih se protezao pogled na druge planine i planinske vence. Spuštamo se nazad istim putem. Prešli smo oko 9 km na nogama uz uspon od 500 metara. Noć donosi osveženje. Pogled na zapad.

Slika

Sutra ujutro imamo ambiciozniji plan da obiđemo tri jezera i da se vratimo posle 18 km šetnje koja ide gore-dole. Polazimo putem prema Kotlaničkom jezeru. Srećemo konje i ovce na ispaši, dva pastira, pet Slovaka na motorima, jednog domaćina koji završava kolibu. Oko nas lepota.

Slika

Kod pomenute kolibe točimo vodu i skrećemo desno na prevoj koji vodi prema jezeru.

Slika

Još malo prirodne lepote.

Slika

Šetnja nizbrdo, preskakanje kamenja i potočića, branje borovnica, druženje… nisu tako dobri kao plivanje u hladnom jezeru.

Slika

Posle više od sat vremena pakujemo stvari i krećemo na prevoj da bismo nastavili prema drugom jezeru.

Slika

Na prevoju srećemo trojicu biciklista koji su se uputili prema našem kampu. Posle srećemo i Češko – Slovački par koji dolazi od Štirinskog jezera i žali se na agresivne “muhi”. Obadi su grickali kao sumanuti. Pogled na najveće i najpliće jezero Zelengore - Štirinsko.

Slika

Posle kraće pauze idemo dalje. Travnate delove puta smenjuje kamena staza koja nas vodi nizbrdo.

Slika

Šuma mati.

Slika

U šumi smo imali sitne probleme oko biranja pravca jer su drvoseče upropastili neke staze. Posle pola sata izlazimo na livadu i penjemo se prema Jugovom jezeru.

Slika

Jugovo jezero je nastalo izgradnjom brane pa ima dobru dubinu i mesto za predah. Negde se još zove i Vojničko, a domaći ga zovu i Jugino jezero.

Slika

Posle još jedne ture kupanja krećemo nazad do kampa. Na ulazu u područje NP Sutjeska nalazi se jedna funkcionalna šumska kućica, a pored nje ove građevine sa provetrenim krovovima.

Slika

Blizu nas je boravila jedna grupa ljudi (dve ili tri porodice) pa smo njihovom ljubaznošću došli u posed kukuruza i lubenice. Dalje je sve jasno.

Slika

Nedelja jutro. Dve četveročlane grupe idu na uspone – svako na svoju stranu, a ja se pridružujem blejačima oko jezera. Malo spremanja stvari, šetnja oko jezera, fotografisanje, ispijanje hladne izvorske vode i uživanje u tišini.

Slika

Dok sam šetao oko jezera naišao sam na jednu veselu družinu u stablu. Mravi vredno rade i ne kukaju na vrućinu.

Slika

Oko podne počinje okupljanje grupe, pakovanje opreme i punjenje prikolice. Stižu još dva terenca koji će nas prevesti nazad do Čemerna.

Slika

Nekim sticajem “srećnih” okolnosti bio sam u ovom pick-up tovarnom prostoru, a prva guma je legla posle nekoliko kilometara.

Slika

Kad je i pukla i desna guma, našao sam sapatnika s kojim sam krenuo peške niz put.

Slika

Šetnja je iskorišćena za snimanje još nekih lepih prizora.

Slika
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
Macan
Pridružio se: Ned Mar 23, 2014 10:56 am

Re: Zelengora, jul 2015.

Postod Macan » Sre Jul 22, 2015 12:35 pm

Hvala za ovo, gledam ovaj zelenis , a ja u kancelariji u kojoj ne radi klima :obscene-drinkingcheers:

Korisnikov avatar
canis lupus
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 9:11 pm

Postod canis lupus » Sre Jul 22, 2015 2:33 pm

Jesu ti vratili pare
I'm gonna make him an offer he can't refuse

Korisnikov avatar
veselibajker

Postod veselibajker » Sre Jul 22, 2015 3:07 pm

Jesu, kupio sam amortizer za Punta od ostatka.

Korisnikov avatar
mr.no
Pridružio se: Ned Nov 25, 2012 2:19 pm

Postod mr.no » Sre Jul 22, 2015 9:58 pm

Прелепо него реци где си спаковао бицикло :mrgreen:

Korisnikov avatar
veselibajker

Postod veselibajker » Čet Jul 23, 2015 12:28 am

Beli konjić je na terasi, pokriven ceradom, čeka avgust. Biće on uskoro u nekoj novoj outdoor avanturi.

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Čet Jul 23, 2015 12:53 pm

Ubav protegl nogu.
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Čet Jul 23, 2015 6:51 pm

Lepo, lepo, dobra tura!
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Pet Jul 24, 2015 12:57 am

Ljubomoran i zavidan sam ja... :x

Korisnikov avatar
boken
Pridružio se: Čet Feb 20, 2014 5:34 pm

Postod boken » Pet Jul 24, 2015 3:22 pm

Fenomenalno @Veseli. :text-coolphotos:
Praznik za oči, dušu i t(ij)elo tebi, a za oči nama.

:sator: :sator: :sator: izgledaju veoma lepo. Na jezerima nisam video :camac: a ni :character-ariel: ...a uveče uz :music-guitarred: , :obscene-drinkingcheers: , :merakcraft: i po koju :romance-lovegoddess:, pravi doživljaj.

Povratak na “Outdoors aktivnosti”