Slike iz prirode

Moderator: StepenWolf

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Re: Slike iz prirode

Postod mbole » Sre Nov 20, 2019 10:05 pm

Mnogo toga ovde meni ne pije vodu... sa obe strane.
OK... poznati smo po tome sto izvrdavamo propise, i za taj deo se slazem.

Sa druge strane, ne moze voda da nestane. Mora da se pojavi ispod turbine, u istoj onoj kolicini u kojoj je postojala iznad. Naravno to ne znaci da sve treba da prodje kroz turbinu. Nije je elektrana pojela.

Gradiliste... ko gradiliste, ne moze da izgleda lepo da ga 'bes. Al par godina kasnije sve to dodje na svoje.
Ono sto je bilo recno korito u tom delu od brane do turbine (nemam pojma o kojoj distanci se radi, a to niko ne pominje, verovatno smeta i jednima i drugima), prestace da bude recno korito, al to ce priroda da zasumi u roku od odma.

Sa trece... odakle podatak o nekom mizernom procentu "obnovljive energije"? Neko zaboravio Djerdap?

Samo se bojim da nije ponovo: kolju se age, i nama uvaljuju pricu, pa da se mi bijemo umesto njih.
Ne tvrdim... samo razmisljam.

Mark
Pridružio se: Uto Jan 10, 2017 11:13 pm

Postod Mark » Sub Nov 23, 2019 4:37 pm

mbole napisao:Sa druge strane, ne moze voda da nestane. Mora da se pojavi ispod turbine, u istoj onoj kolicini u kojoj je postojala iznad. Naravno to ne znaci da sve treba da prodje kroz turbinu. Nije je elektrana pojela.

Ovde itekako gresis, nije moja oblast da bi objasnio strucnije, ali ta voda se gubi prilikom izrade el. energije. Zato se i ne smatra skroz cistom dobijenom strujom. Za razliku od recimo solarnih panela.

Za solarne panele cak i ne postoji lepo regulisan zakon, pa je zabraljeno obicnim smrtnicima prodavati struju drzavi..
Treba pogledati snimke kako izgledaju reke ispod mhe, gde vode skoro i da nema, a satim tim se narusava ekosistem. I ne govorim ovo zato sto sam to procitao putem neta i slicno. Vec sam licno video.

Postoji nacin da bude prihvatljiv za sve, samo za to je potrebno uloziti vise para, a investitora ne zanima taj deo..

Ipak je ovo Srbija..

Korisnikov avatar
mbole

Postod mbole » Sub Nov 23, 2019 5:52 pm

Kako?
Gde to nestane?

Misa mu... ta voda samo okrece turbinu. Po toj logici i vodenica "jede" vodu.
Ne vidim da je Dunav manji ispod djerdapa nego iznad njega (naravno ne brojimo jezero).

Daklem od brane, do kraja cevovoda, nema vode (posto se ne postuje minimum, al to je nesto sasvim drugo).
Al cim prodje turbinu, sva voda koja je usla mora i da izadje. Nema gde da nestane.
Ajd da kazemo da kavitacija nesto potrosi, al tu pricamo o delovima promila.

Zakon ne postoji za bilo koji oblik struje koju prave fizicka lica, nebitno da li je u pitanju solarni panel, vertar, voda...
I struja se ne prodaje drzavi, vec elektro distributivnim firmama (koje nisu sve u drzavnom vlasnistvu).

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Uto Nov 26, 2019 1:35 pm

MHE su ruglo i zlo.
Za mizernu količinu električne energije nepovratno se uništava ceo jedan ekosistem.
MHE ne mogu da donose gubitak vlasinicima jer je država obavezna da otkupljuje njinu struju po jačim cenama akonto "čistoće energije".
Možemo da palamudimo tastaturom od jutra do sutra, al' ko ima oči da pogleda na šta to liči, i kaže da mu je to ok, tastatura mu sigurno neće objasniti drugačije, sem možda metalna.
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Uto Dec 03, 2019 3:33 pm

mbole napisao:Mnogo toga ovde meni ne pije vodu... sa obe strane.
OK... poznati smo po tome sto izvrdavamo propise, i za taj deo se slazem.

Sa druge strane, ne moze voda da nestane. Mora da se pojavi ispod turbine, u istoj onoj kolicini u kojoj je postojala iznad. Naravno to ne znaci da sve treba da prodje kroz turbinu. Nije je elektrana pojela.

Gradiliste... ko gradiliste, ne moze da izgleda lepo da ga 'bes. Al par godina kasnije sve to dodje na svoje.
Ono sto je bilo recno korito u tom delu od brane do turbine (nemam pojma o kojoj distanci se radi, a to niko ne pominje, verovatno smeta i jednima i drugima), prestace da bude recno korito, al to ce priroda da zasumi u roku od odma.

Sa trece... odakle podatak o nekom mizernom procentu "obnovljive energije"? Neko zaboravio Djerdap?

Samo se bojim da nije ponovo: kolju se age, i nama uvaljuju pricu, pa da se mi bijemo umesto njih.
Ne tvrdim... samo razmisljam.

Vako. Sto se tice MHE postoji duuuugacak spisak minusa i nijedan plus. Bar kad je Srbija u pitanju, a cini mi se i sire.
1. Pominje se Djerdap. Jeste u pitanju zeleni izvor, ali je ooogromna razlika izmedju akumulacionih i derivacionih elektrana. Akumulacione su mnooogo efikasnije i i proizvodnja struje se odvija cele godine (Djerdap). Derivacione (MHE) bi trebalo da rade samo kada ima viska vode u odredjenoj recici, znaci u prolece i jesen kada se otapaju snegovi ili kisni period. E, to ovi nasi "strucljaci" zaobidju tako sto celu reku strpaju u cevovod od par kilometara, ostavljajuci "bioloski minimum" koji u stvarnosti izgleda ko kad bih ja pisao u korito. Apsolutno zanemarljiva kolicina vode koja sjebava sav okolni zivi svet u duzini od nekoliko kilometara. Biodiverzitet sjeban, a Bogu mi i geodiverzitet. Zivot u recici cao zdravo, a ostala divljac, ptice i zivuljke nek' se spuste do podnozja i nek' kupe flasiranu. Bolje i za bubrege.
2. Sto se tice mizernog procenta i Djerdapa. Taj procenat je zaista mizeran, jer je pretpostavka da ce od 856 MHE koliko planiraju da ih naprave, 58 samo na Staroj planini, ukupan procenat proizvedene energije biti izmedju 2,5 i 3 procenta od ukupno proizvedene struje. Kada na jednu stranu stavimo ogromnu ekolosku stetu, oko 2600 km reka u cevima, razjeban zivi svet, planine koje lice na velika gradilista , a na drugu bednih 2,5 procenta struje, sta nam govori zdrav razum?
3. Akumulaciona jezera bukvalno obogacuju prirodu i neki ekosistem, a derivacione MHE je bukvalno siluju. I to brutalno sa teskim posledicama.
4. Sto se tice nestajanja vode, tu mislim da je neko pogresno inepretirao podatke. Nece nestati voda iz cevi, ali se desava i to je takodje vise puta elaborirano, da u tom potezu gde je reka u cevima presusuju okolni kapilarni izvori koji se izmedju ostalog napajaju i iz te reke, kao i da opada nivo podzemnih voda. I opet ogroman minus po zivi svet u okolinu. Nema vode u koritu, a nema ni u okolnim izvorima. Zbog toga se bune, izmedju ostalog, mestani sela po planinama, jerbo postoji realna opasnost da nece moci da napajaju stoku. A to se vec desilo, cini mi se na Kopu (Josanicka reka).
Mogao bih ovako da nabrajam jos po' sata, ali suma sumarum: napasu mi se mog, bespotrebno velikog, polnog organa svi koji navijaju za MHE ili pokusavaju da minimalizuju stetu koju izazivaju. Da prostite. Ne kazem da ovde ima takih, ali nek stoji dok me ne banuju.
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Uto Dec 03, 2019 5:28 pm

:clap:

Korisnikov avatar
sAx
Pridružio se: Čet Nov 03, 2011 1:27 pm

Postod sAx » Uto Dec 03, 2019 5:35 pm

:D
:text-bravo:

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Uto Dec 03, 2019 8:51 pm

Meni samo nije jasno kako se ta cev ne zapusi?!
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
mbole

Postod mbole » Sre Dec 04, 2019 3:20 am

Bice da se nismo razumeli...

Prva stavka koju sam napisao je da postoji izvrdavanje propisa, i da se apsolutno slazem da tu treba napraviti red. Ali to ne znaci da nesto samo po sebi nije dobro ako se propisi izvrdavaju, ili ako su propisi losi. Ne znaci ni da jeste, ali izvrdavanje nije argument koji na to ima uticaja.

Licui na: Posto je 20 krimosa, nelegalnim oruzjem napravilo gomilu krivicnih dela, zabranicemo nosenje legalnim vlasnicima, koji nisu ucinili ni jedno.

Drugo, nisam napisao da nije mizeran procenat od MHE, vec da nije mizeran procenat od "obnovljive energije", a tu spada i Djerdap, koji nikako nije mizeran.

3 i 4 se svode na 1.

Korisnikov avatar
ОХОТНИК
moderator
Pridružio se: Pet Dec 21, 2012 10:45 am

Postod ОХОТНИК » Sub Dec 07, 2019 9:35 pm

Slika
На чеки.
Е сад нећу ни како ја хоћу!

Povratak na “Outdoors aktivnosti”