Kaprun, Austrija - januar 2017.

Moderator: StepenWolf

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Kaprun, Austrija - januar 2017.

Postod Nietzsche » Sre Feb 22, 2017 2:23 pm

Kao i svake godine... moj bruda Pera i ja krecemo na voz iz Beca u 5 sati ujutro. Nakon nekih dva i po sata smo u Salzburg-u odakle presjedamo na voz za Zell am See (jos sat i po guzvanja). Od Zell am See-a do Kapruna nam treba jos 20ak minuta taksijem. Uglavnom na odrediste stizemo prije 11 sati. Najvaznije od svega je dobra priprema...

Slika

Cim se smjestimo u apartman idemo po skipasove, pa u neku birtiju na psihicku pripremu za sutrasnji dan. :obscene-drinkingcheers: Nivo adrenalina u krvi polako raste, a secer opada s obzirom da nismo nista jeli. :D Par zalogaja, par piva... tad vec dolazimo sebi...
Inace, Kaprun je mali gradic u Austriji, ne previse udaljen od Kitzbühel-a, a poznati su po gleceru gdje sezona za skijanje traje dosta duze nego u ostalim mjestima. Cijene su zaista pristojne i svima koji skijaju toplo preporucujem tu destinaciju. Jedino je skipas skuplji u odnosu na Kopaonik i kosta nesto vise od 300 evra za 10 dana (330-340 ako ne grijesim), ali ako se uzme u obzir da u cijenu skipasa ulazi oko 140km staza na 3 razlicita mjesta (Kitzsteinhorn, Maiskogel i Schmittenhöhe) plus besplatan prevoz autobusima koji idu na svakih pola sata do staza... onda i nije toliko strasno. Smjestaj i hrana su na nivou Kopaonika, ako nisu i jeftiniji. U apartmanu (privatnom) se nalaze kuhinja i frizider, a do obliznjeg super-marketa se tabana nekih 10 minuta. Ko ne zeli da jede po restoranima na raspolaganju ima i tu opciju. Evo jos par slika, da to malo bolje docaram...

Slika

Slika

Slika

Sada na red dolazi ono glavno. Penjanje gondolom iz doline i presjedanje dok ne stignemo do staza. Sam vrh glecera je visok 3203m, a "najvisa" staza je na 3029m nadmorske visine. Treba dobrih 25 minuta da se od podnozja planine stigne do mjesta na kome se nalaze sve zicare (Alpincenter - 2450m), ukljucujuci i gondolu koja vodi na sami vrh i najvisu stazu. Posle je dosta lakse i brze jer se na tom mjestu nalazi bar 10 zicara koje vode na razlicita mjesta. Nikako ne treba zaboraviti da se tu moze iznajmiti/ostaviti oprema... dakle covjek ne mora svaki dan da vuce skije, stapove i pancerice nego se plati par evrica za "ormaric" i sve to lijepo ostavis na toplo mjesto. U slucaju da se oprema iznajmljuje ormaric je vec ukljucen u cijenu. Tu je takodje i par restorana i kafana. Uzme se samo pice, a hrana se moze ponijeti (ko zeli)... dozvoljeno je. Mi obicno dobro doruckujemo i ponesemo domace proizvode sa slike, bijeli luk, dasku i noz u ruksaku... to nas drzi do rucka. Ljudi oko nas uvijek pojedu vise nego mi sami. :D Svako bi da proba slaninu, kulen, suvo meso, kobaju... stranci i ne znaju sta je to, tako da se uvijek oduseve. ;)

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Staze su kao u raju. Ratraci prolaze na svakih sat vremena i ljudi to zaista odrzavaju na nivou. Sve je obezbijedjeno i obiljezeno po najvisim standardima, a ima i prostora. Topovi se aktiviraju samo po potrebi, ali se meni za ovih 20ak godina, koliko skijam, jos nikad nije desilo da nema snijega. Staze u bas prostrane... ona na samom vrhu je siroka bar 100m. Zicare voze ekspresno i po najvecoj guzvi se ne ceka vise od 5-10 minuta. Ovako to izgleda na slikama. Ovaj u plavom je "bruda". :D

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Najteze od svega pada povratak u 4 posle podne kada se staze zatvaraju. :( Drugi problem su magla i padavine. Ove godine snijeg nije previse padao dok smo bili, ali smo dva dana presjedili u kafani na 2450m nadmorske visine uz pivu i konobarice jer se nije vidio ni prst pred okom. :? U kafani, na zahtjev zemljaka, ponekad pustaju i Seku Aleksic i "hitove" slicnih "estradnih umjetnika" sa nasih prostora... :sad-roulette: Ne preostaje ti nista drugo nego da zaplaces... :lol:

Slika

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Re: Kaprun, Austrija - januar 2017.

Postod StepenWolf » Čet Feb 23, 2017 12:54 am

300-400 kekica za 10 dana odista deluje prihvatljivo, mada nama odavde sve teže dohvatljivo :)
Još ako u kombinaju upletem porodicu...Brus i Brzeće mi nekoko odma postaju sve bliži i bliži.
Pošto je ski škola?
Ja sam nekoliko godina zarađivao hleb učeći ljude da skijaju, ali sam ostao samo na domaćoj licenci. Pa da vidim koliko da se napijem zbog internacionalne :) :) :)

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Čet Feb 23, 2017 6:52 am

Ajoj.... :shock: kakve staze, kakva lepota, kakva skupoca...
Druze, na milimetar si da te banujem iz ciste zavisti.
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Čet Feb 23, 2017 7:40 am

Kamo slike konobarica? :mrgreen:
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
Nietzsche

Postod Nietzsche » Čet Feb 23, 2017 12:45 pm

StepenWolf napisao:Pošto je ski škola? Ja sam nekoliko godina zarađivao hleb učeći ljude da skijaju, ali sam ostao samo na domaćoj licenci. Pa da vidim koliko da se napijem zbog internacionalne :) :) :)

U pravu si kad kazes to za cijelu porodicu, tako izadje bas mnogo skuplje... :( Ski skolu sam placao samo na Kopaoniku (tj. moji roditelji) kad sam imao 9-10 godina, tako da u Kaprunu nisam imao potrebu za tim. Sale mi je bio instruktor, toliko se sjecam a i sliku imam negdje. :D
Moja dobra prijateljica koja u Kaprunu zivi i radi kao instruktor uzima 50 evra na sat za privatne casove sa jednom osobom. Kurseve skijanja sam sad provjerio i trodnevni kosta oko 200 evra (4 sata dnevno) za grupe do 10 ljudi. Super je to posao, samo sto moras znati njemacki i jos jedan strani jezik... engleski ili ruski npr. Primjera radi, u gradu se ruski i engleski govore vise nego njemacki.

vlay napisao:Ajoj.... :shock: kakve staze, kakva lepota, kakva skupoca...
Druze, na milimetar si da te banujem iz ciste zavisti.

Nemoj... neka me jos koji dan. ;) Pazi, i nije toliko skupo kad se malo bolje preracunas... nista osim skipasa i piva. Brat i ja iznajmimo mali apartman (nista posebno) za 40 evra po danu, a moze se naci i jeftinije. Odmah tu je Billa gdje su cijene nize nego po supermarketima u Srbiji... pa ti izvoli. Kupujes u Billi, poneses "suvotine" i miran si. Skipas za 7 dana kosta 270 evra, a pivo na stazi je 4,5 evra... to su jedini izdaci, uz smjestaj, ukoliko imas opremu. Moji su ove godine na Kopaoniku placali 90 evra po osobi za polupansion, pa ti vidi gdje je bolje. Znaci 180 evra dnevno njih dvoje. Skipas je oko 100 evra za 7 dana doduse, ali hrana i pice na stazama su gotovo identicnih cijena. Kaprun i Kopaonik je smijesno i porediti... ne bih pricao da nisam bio i da ne znam. ;)

Pathfinder napisao:Kamo slike konobarica? :mrgreen:

Izasle iz kadra... sta da se radi... ;)

Korisnikov avatar
Nietzsche

Postod Nietzsche » Čet Feb 23, 2017 12:56 pm

Evo i jedan stari video klip. Kao da je snimano fiksnim telefonom... ali nema veze. Ovo pokazuje u kolikoj si prednosti kad poranis na stazu...

https://youtu.be/O6KM9FG3t6U

Korisnikov avatar
Nietzsche

Postod Nietzsche » Uto Mar 13, 2018 11:00 am

Ponovo Kaprun... :banana-skier:

Slika

Povratak na “Outdoors aktivnosti”