Hleb nas nasusni...

(Sakupljanje, Priprema, Recepti i Posuđe)
Korisnikov avatar
BlackPanther
Pridružio se: Čet Jan 24, 2013 2:20 pm

Re: Hleb nas nasusni...

Postod BlackPanther » Uto Dec 20, 2016 2:14 pm

Da, ja taj kupovni zovem "ofarbani hleb".
Bese na nekom portalu lik napisao:"Moj gazda je madzionicar. Radim kao fizikalac u pekari. Vec godinama istovaram samo belo brasno, a vidim da imamo i crni i razani i integralni hleb. Zaista, svaka cast mom gazdi kako ni od cega stvara nesto." ;-)

Ko voli integralna peciva/hlebove, svakako treba da prelista portale sa hrono ishranom, jer su svi hlebovi tamo od integralnog brasna bez kvasca.
Evo jednog fenomenalnog bloga sa receptima.

A evo i Naninog hleba - kao sto vidis, slicni su ;-). A najbitnije je da su ukusni! Svako dobro.
"Be the best you can be and do the best you can do. You want results? Then put in the work...PERIOD!"

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Uto Dec 20, 2016 8:49 pm

Hehe kamo srece da je samo "ofarbani hleb" problem, nego i odmrznuto meso prodaju kao svjeze, GMO povrce i voce iz Turske i Kine kao organsko... i da ne nabrajam dalje. Zato sam ja zasadio vinograd, vocnjak, bastu... a ni meso i mesne preradjevine vise ne kupujem. Sve je to otrov i nista osim toga. Evo i par slicica da potkrijepe tvrdnju... :P

Slika

Slika

Slika

Slika

Link je odlican. Procitao sam par recepata (ukljucujuci i nanin :P) i samo se mogu sloziti da je kvasac stetan za organizam, odnosno za crijevnu floru (i ne samo kvasac nego i stabilizatori, emulgatori, pojacivaci ukusa, pesticidi, herbicidi, fungicidi, insekticidi... koji se nalaze u kupovnoj hrani). Npr. i mlijeko koje pijemo nije dobro jer covjek ne posjeduje enzime za razgradnju istog. Jedino fermentisani mlijecni proizvodi dolaze u obzir, ako vec trazimo dlaku u jajetu. :-P To nije "hrono" ishrana, nego su u pitanju cinjenice. Za kraj cu citirati jednog veoma pametnog i darovitog covjeka (AlmazanKitchen-youtube):

"Ne nasedaj na globalističke programe finansirane usmerenim biznisom na rentabilnu proizvodnju hrane, naročito ako se forsiraju preko naučnika. To je u našem veku utvrdjen model za šišanje ovaca. Ako želis da crkavas od holesterola, kardio-vaskularnih tegoba, naročito zakčenja krvnih sudova i šloga, jedi posne sireve, margarin, rafinisana ulja, posebno emulgatore iz ,,zdrave hrane iz marketa"... ali ako zelis savršeni balans u organizmu i pozitivni holesterol jedi čistu mast organski uzgojenih životinja i fermentacijom konservisane mesne i mlečne proizvode... (i proveri krvnu sliku ako meni ne veruješ)."

U prevodu - samo domace i provjereno. :)

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Uto Dec 20, 2016 11:41 pm

Nikada necu ukapirati sta je problem sa GMO?

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Sre Dec 21, 2016 10:20 am

Zasto su onda GMO zabranjeni u nekim evropskim drzavama ako nema problema? U Austriji su npr. potpuno zabranjeni, u Njemackoj od 16 federalnih jedinica, samo 5 ima zasade GMO i to pod strogom kontrolom, u Svajcarskoj su se na referendumu takodje izjasnili protiv GMO i do 2021. treba da izglasaju i potpuno ih zabrane... da ne nabrajam dalje.
Naime, problem je sto se narusava sklad u ekosistemu. Svi genetski modifikovani zasjevi se ponasaju kao korov jer su usled genetske manipulacije rezistentni na vecinu bolesti i pesticida. Jednom kad se zasade jako tesko ih je iskorijeniti. Zatim prijete da ugroze/uniste autohtone vrste biljaka putem unakrsnog oprasivanja... ne zna pcela koji je cvijet genetski modifikovane biljke, a koji nije. Zamisli onda da Monsanto dodje u Srbiju i otvori institut pored Zemun Polja... ovi bi odmah mogli da stave katanac na bravu, kao i svi ostali instituti u Srbiji. O uticaju na covjeka ne bih da govorim. Postoji mali milion studija kao npr. ona o horizontalnom transferu gena sa genetski modifikovane biljke na druge organizme (HGT). Iako je rizik dosta mali - postoji.
U Bosni i Srbiji su GMO takodje zabranjeni, ako se ne varam, ali kod nas ne postoje nikakve kontrole i regulative tako da je velika vecina onoga sto jedemo genetski modifikovana. Skoro su u Sarajevu ispitivali neke uzorke hrane sa trzista i vise od pola uzoraka su bili GMO...
Malo sam se udaljio od teme, ali se sve ovo odnosi i na hljeb koji jedemo. :-)

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Sre Dec 21, 2016 11:15 am

To sto je nesto zabranjeno, i dalje ne objasnjava sta je konkretno problem. U Srbiji je zabranjeno i nosenje oruzja, pa ne mislim da je to dobro a jos manje pametno.

Kakva je razlika dal je mutacija vestacki izazvana ili je slucajno to jest prirodno nastala?
Odabirom genetski pogodnih sorti, sto radimo vekovima, svesno ili nesvesno, radis to isto samo sto cekas da dodje do odredjene mutacije koja tebi odgovara, pa nju forsiras.

Ne kazem ja ni da treba, ni da ne treba. Samo objasnjenja koja cujem, nemaju veze sa relanoscu, vec su u 90% slucajeva neka vrsta teorije zavere, a u ostalih 10 "kako smete da se igrate boga".

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Sre Dec 21, 2016 11:16 am

Нажалост, ГМО не утиче много на људе и НЕ, још увек НИЈЕ доказан штетан утицај нити на природу нити на људе.
Све се врти око пара. Поменути лидер у области ГМО је од недавно у власништву једног европског гиганта па се очекује заокрет у политици забрана и негативних ставова. Док су европски и амерички развојни тимови били на истом нивоу развоја, све је било у реду. Кад је Европа посустала, онда се прешло на кмеее-кмеее.
Много већи проблеми се стварају тровањем воде, земљишта и ваздуха милионима тона гасова, уља, детерџената, хербицида, пестицида, фунгицида...
Без хлеба се може док је колача.
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
gravesen
Pridružio se: Sre Avg 24, 2011 10:25 pm

Postod gravesen » Sre Dec 21, 2016 7:01 pm

Opa! Citiraš velikane :-D, nego gmo je lep i neukusan.. ..nema vitamina, nema minerala ;-) .Tendencije su da ima i kancerogenih materija :-)
'' И ратне му товаре злочине,што је кости бранио очиње, бранио је Српство од дивљака и чувао гробове предака.''
"Nema boja sa Turcima dok ja malo nozem ne proradim"-Zeka Buljubasa

Korisnikov avatar
veselibajker

Postod veselibajker » Sre Dec 21, 2016 7:05 pm

Дај објашњење! Ово је као... мачка репом. Тенденције компанија су пораст броја купаца, дужи животни век купаца, већи број производа. Све погрешно.

Korisnikov avatar
gravesen
Pridružio se: Sre Avg 24, 2011 10:25 pm

Postod gravesen » Sre Dec 21, 2016 7:11 pm

Auuui bolje da odustanem, jer se u startu ne slažem da kompanije forsiraju duži životni vek. Znam da je logično, ali iza kompanija stoje ipak neki drugi kružoci ;-) Planeta je prenaseljena a ja verujem ipak u neke od teorija zavere.
'' И ратне му товаре злочине,што је кости бранио очиње, бранио је Српство од дивљака и чувао гробове предака.''
"Nema boja sa Turcima dok ja malo nozem ne proradim"-Zeka Buljubasa

Korisnikov avatar
veselibajker

Postod veselibajker » Sre Dec 21, 2016 9:26 pm

Nazad na temu.
Pamtim crni hleb koji se ranije prodavao po nižoj ceni od belog, a imao je lep ukus. Da li neko zna zašto se tako teško pronalazi u prodaji? Brža mu je proizvodnja i zdraviji je, a u ova fensi vremena bi mogao skupo da se prodaje.

Povratak na “Kuhinja”