Punjene paprike (gurmanske)

(Sakupljanje, Priprema, Recepti i Posuđe)
Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Punjene paprike (gurmanske)

Postod Nietzsche » Sre Sep 20, 2017 4:50 pm

Evo jos jednog recepta. Kopiran je sa sajta na koji sam ga postavio prije par godina. Pomislih da nece skoditi ako se nadje i ovdje, narocito ne u slucaju da se jos nekome jedu punjene paprike (kao meni danas).

Ovaj, kao i svaki drugi recept, sam uzeo od babe. Jedina razlika je u tome sto u tudjini nemam povrce iz svoje baste i Smederevac... :handgestures-thumbdown:

Pa da pocnem...

Potrebni sastojci:

10 Paprika (tanjih)
3 Glavice crnog luka
3 Šargarepe
2 Paradajza
1-1,5kg Krompira
200-300g Mladog kajmaka ili pavlake
0,5dl Biljnog ulja
prema ukusu Vegeta
prema ukusu Biber
prema ukusu So
prema ukusu Peršunov list

1. Pripremite sve sastojke i počnite sa guljenjem luka, šargarepe (mrkve) i krompira. Paradajz ne morate guliti ukoliko vam kožica ne smeta. Iz paprika izvadite sjemenke (dvije ćete isjeći na kockice) i priremite tiganj za dinstanje i vatrostalnu posudu. Najjednostavnije je da već na početku poslažete paprike u vatrostalnu posudu i procijenite koliko komada će vam biti potrebno za punjenje. Sve to ide dosta lakše uz času ili dvije dobrog vina ili hladnog piva u mom slučaju.

Slika

2. Za smjesu kojom ćete puniti paprike isjeckajte luk, šargarepu, paradajz, krompir i dvije paprike na kockice (nikako ne rendajte jer je ovako mnogo bolje), a preostale paprike ostavite sa strane jer vam još uvijek neće biti potrebne. Naravno da svaka kockica ne mora biti iste veličine, ja sam se malo više potrudio da ovdje sve bude estetski zadovoljavajuće.

Slika

3. Na zagrijanom ulju (otprilike 0,5dl) prodinstajte prvo luk dok ne postane staklast, zatim dodajte šargarepu, nakon par minuta papriku i kada se sve povrće dobro izdinsta, dodajte krompir. Nakon što ste dodali krompir neprestano miješajte jer se krompir vrlo lako lijepi za tiganj. Nakon par minuta, ili kada krompir počne previše da se lijepi za dno, dodajte vegetu, biber, malo soli, list peršuna, paradajz i mladi kajmak ili pavlaku (kajmak je mnogo bolja opcija, ali i pavlaka moze da posluži) i ostavite još par minuta dok se svi sastojci i ukusi ne sjedine. Cijeli proces dinstanja traje oko 20-30 minuta. Kada ste završili, sklonite smjesu na stranu da se malo ohladi.

Slika

Slika

Slika

4. Na dno vatrostalne posude koju ste prethodno zamastili maslacem ili sa malo maslinovog ulja (ko ne voli maslac ili ima problema sa masnoćama u krvi može da koristi i maslinovo ulje) dodajte jedan dio smjese koji će služiti kao podloga na koju ćete slagati napunjene paprike, a koja će pomoći i da eventualno ne zagore. Kada ste završili sa punjenjem i redanjem paprika, preostalu smjesu pospite između i popunite sve praznine (bar ja tako radim, ali nije moranje). Ukoliko ne volite previše krompira izvan paprika, ogulite 1kg umjesto 1,5kg - koliko sam ja u ovom receptu iskoristio za punjenje 8 paprika srednje veličine.

Slika

5. Ovako bi izgledalo da sam koristio "samo" 1kg krompira... vi odlučite šta vam više odgovara.

Slika

6. Ovako napunjene i poslagane paprike prekrijte aluminijumskom folijom ili poklopcem (ako imate odgovarajući za vatrostalnu posudu u kojoj ih pečete) i stavite u prethodno zagrijanu rernu na 180 stepeni. Ja nisam imao poklopac, ali ni folija nije toliko loša. Nakon 40 minuta skinite foliju/poklopac i povećajte temperaturu na 200 stepeni. Pecite sve dok paprike i krompir ne omekšaju i porumene.

Slika

7. Ovo je konačan ishod nakon 80-90 minuta pečenja. Prijatno! :merakcraft:

Slika

Slika

https://www.coolinarika.com/preview/rec ... kin-nacin/

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Re: Punjene paprike (gurmanske)

Postod veselibajker » Sre Sep 20, 2017 9:57 pm

Batalio bih recept i tražio kućnu adresu. :-)
Pozdrav iz Wiener Neustadt-a!
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
Nietzsche

Postod Nietzsche » Sre Sep 20, 2017 11:49 pm

Javi ako ces navracati i do Beca... sutra imam nocnu, ali sam slobodan u subotu i nedelju. Mozemo negdne na pivo, dva, tri... :obscene-drinkingcheers:

Korisnikov avatar
veselibajker

Postod veselibajker » Čet Sep 21, 2017 7:28 am

Hvala! Neki drugi put kad ulovim bečkog vremena.

Korisnikov avatar
sAx
Pridružio se: Čet Nov 03, 2011 1:27 pm

Postod sAx » Čet Sep 21, 2017 8:44 am

Pazi kad ladno imaju volovsko srce! :shock:

:text-bravo: za recept i post. :obscene-drinkingcheers:
How long will an edge last?
Depends on the user, what he is cutting, how the blade is
ground and sharpened, the hardness and the steel grade.
Pretty much in that order I think.
Phil

Korisnikov avatar
Nietzsche

Postod Nietzsche » Čet Sep 21, 2017 9:30 am

I Svabe ga zovu volovsko srce. Bude ponekad da se kupi, ali rijetko. Nije ni blizu naseg... ni miris, ni ukus.

@veselibajker Onda sljedeci put obavezno planiraj! U muzejima i galerijama sam do sad postao kustos, u kafanama i pabovima inventar. ;)

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Čet Sep 21, 2017 10:14 am

Nietzsche napisao:@veselibajker Onda sljedeci put obavezno planiraj!

"Dvoje su se tako smuvali" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :auf:
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
Nietzsche

Postod Nietzsche » Čet Sep 21, 2017 10:47 am

t03o, ovo nisam ocekivao od tebe... :auf:
Kreni i ti na pivo i koljenicu... o'ladi se. :obscene-drinkingcheers:

Slika

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Čet Sep 21, 2017 12:17 pm

Nietzsche napisao:Kreni i ti na pivo i koljenicu... o'ladi se. :obscene-drinkingcheers:

E tako, tako, ovo je vec prava hrana a ne tamo neke "punjene paprike" :mrgreen:
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
veselibajker

Postod veselibajker » Čet Sep 21, 2017 8:47 pm

Ljubomorni Tozimire, deder ti nama pokaži gde si bio za vikend, kako vam je bilo, da li su patuljci zadovoljni i hoće li opet...
Schweinshaxen ostavi veganima! Za nas je paprika.
Dal' da kažem Nietzscheu da ne pijem pivo, sve slabije vozim bicikl i preferiram mlađe društvo?

Povratak na “Kuhinja”